כשהאקרים משתלטים על הבחירות

ד"ר מנשרי, ממקימי מערך הסייבר של השב"כ: השתלת מידע, הטיית עמדות וניסיונות השתלטות על ספירת הקולות. חלק מאיומי הסייבר על הבחירות

שמעון כהן , ב' בניסן תשע"ט

קלפיות
קלפיות
צילום: Flash90

מנסים להשתלט. מנשרי

המתח סביב מערכת הבחירות העומדת להסתיים לא נוגע רק לשאלת התוצאות, אלא גם לשאלת התערבותן של טכנולוגיות מתקדמות בהליך הבחירה עצמו לבד מהליך שטיפת המוח של כולנו בשבועות האחרונים. עד כמה בינה מלאכותית באמת יכולה להכריע מערכת בחירות?

על כך שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ד"ר הראל מנשרי, ראש תחום הסייבר של HIT, המכון הטכנולוגי בחולון וממקימי מערך הסייבר של השב"כ.

"עולם הסייבר מאפשר לנו לעשות דברים טובים וגם רעים בכל מישורי החיים שלנו", אומר ד"ר מנשרי. "אנחנו תלויים במערכות ממוחשבות, מהטלפון הסלולארי ועד שואב האבק הרובוטי וחלק מהמקררים. מחשב נמצא כמעט בכל דבר שאנחנו נוגעים בו".

לדבריו מערכות גדולות המבקשות להשפיע על אזרחים מבינות את המשמעויות של הקושי להתמודד ולהתגונן מול כמעט מיליון ניסיונות פגיעה במערכות הפעלה בכל יום ויום ברחבי העולם, ומנצלות את הפרצה הזו למטרותיהן. לטעמו עצם העובדה שהציבור מטיל ספק בתוצאות בחירות היא אחת מהצלחותיהם של הגופים הללו להטיל בלבול באוכלוסייה.

"מחקר הראה שמ-2013 כחלק מהנסיונות שלהם לשסע את החברה האמריקאית, מה שראינו אחר כך במערכת הבחירות בארה"ב, ביצעו הרוסים מניפולציות והחדרת מידע שקרי לרשתות חברתיות על החיסונים. אנשים הטילו ספקות על יעילות החיסונים", מציג מנשרי כדוגמא למהלך אחת מתוך כמה שתכליתם הייתה לייצר בלבול והטלת ספק במבנה החברה המערבית-דמוקרטית.

"זה גורם לאוכלוסיות של מיעוטים בארה"ב, היספאנים ואפרו אמריקאים, להטיל ספק ביעילות המערכות בארה"ב, לתת תחושה שדמוקרטיה היא לעשירים בלבד", הוא מסביר ומציין כי במקביל לזאת פעלו הרוסים גם למען הצד שבהצלחתו רצו, "כמו אגודת הרובאים שפעלו לפיתוחה עוד לפני שטראמפ ידע שהוא עומד להתמודד".

"בצד הדברים הללו הם מבצעים מניפולציות על דעת קהל על ידי בני אדם שמהדהדים אחד את השנים ברשתות החברתיות. לצד אלה ישנם הבוטים. אנחנו מתכנתים מערכת שתידמה לבן אדם ותגיב בפרמטרים מסוימים על מידע שמעניין אותנו להגיב. אנחנו מתכנתים אותם לקחת פרופילים מסוימים ולהדהד את המידע בדרכים שונות".

ומה לגבי הפן הפיזי של שיבוש ספירת הקולות? גם זו, כמובן, אפשרות בידי ההאקרים. "בארה"ב בלפחות מ-22 מדינות הרוסים הגיעו למכונות ההצבעה ופגעו בהם. לא פורסם אם הייתה השפעה על ההצבעה עצמה. ההולנדים חזרו להצבעה ידנית כשהבינו שהייתה השפעה על מכונות הבחירה. ניתן להגיע למחשבי ועדת הבחירות המרכזית ולבצע שיבושים. לכן יש פעילות הגנה משמעותית של הרשויות".

"אין ולא תהיה הגנה הרמטית. כשמדברים על פעילות כזו הניסיון הזה לא חייב להגיע מבחוץ אלא יכול להגיע גם מבפנים", הוא מזכיר גם אפשרויות של תקלות טכניות שמשמעותן יכולה להיות דרמטית לא פחות.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il