תקדים: סרבן גט הורשע בפלילים

הבעל נחשב לסרבן גט משנת 1999 וחרף החלטות בית הדין הרבני שהורה לו להסכים לגירושין סרב לתת גט. כעת הוא הורשע בהפרת הוראה חוקית.

ערוץ 7 , ג' בניסן תשע"ט

סרבנות קשה
סרבנות קשה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית משפט השלום בירושלים הרשיע אתמול (ראשון) באופן תקדימי בעל סרבן גט בעבירה של הפרת הוראה חוקית.

כתב האישום הוגש לבית המשפט על ידי יחידת התביעות של משטרת ישראל נגד הבעל המסרב לתת גט לאשתו במשך יותר מ-20 שנה:

הבעל נחשב לסרבן גט משנת 1999 וחרף החלטות בית הדין הרבני שהורה לו להסכים לגירושין סירב לתת גט לאשתו.

כתב האישום נגד הבעל הוגש למרות שהאשה סגרה את התיק נגד הבעל בבית הדין הרבני, לאחר שבית דין פרטי התיר אותה להינשא.

נציין כי מדובר באחד ממקרי העיגון הקשים ביותר שהיו בישראל. בעלה של האשה יושב בכלא כבר 17 שנים, אך למרות זאת מתעקש שלא לתת גט לאשתו.

בזמן שהותו מאחורי סורג ובריח הוטלו על הבעל סנקציות חריפות, ובהן בין היתר שהייה בבידוד ובצינוק ושלילת אוכל כשר למהדרין, אך כל זאת ללא הועיל.

עו"ד עדו דיבון, מומחה לדיני משפחה, אמר כי ״מדובר בצעד תקדימי וחשוב שיעזור למיגור תופעת סרבנות הגט. אמנם לבתי הדין סמכויות להטלת הגבלות ואף מאסר על סרבני גט, אולם לעיתים אין בכך די כדי להרתיע.

״העברת הענין לתחום הפלילי נכונה הן מבחינת האינטרס הציבורי שבענין, והן מבחינה הרתעתית שתביא לפתרון הבעיה. כמובן שהפתרון הפלילי הוא במקרים חריגים כאשר כבר ניתן פסק דין לחיוב גט על ידי בית הדין הרבני, ובמקרה כזה הסירוב ליתן גט ייחשב גם כעבירה פלילית של הפרת הוראה חוקית״.

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים' מסר בתגובה כי "נשים מסורבות גט עוברות סבל בל יתואר בהליכי הגירושין, והיום נרשם צעד חשוב בתיקון העוול.

"אנו מברכים את התקדים שנוצר, אך הדרך עוד ארוכה. המקרה הזה צריך להוות רוח גבית לפעול באותה תקיפות כנגד סרבנות גט גם בהמשך. בד בבד, יש להחיל לא רק פתרונות בדיעבד ולקדם גם פתרונות הלכתיים, כגון הסכמי קדם-הנישואין, שיפחיתו את תופעת סרבנות הגט לכתחילה, וכן להכיר בצעדים האמיצים שעשו בתי דין פרטיים, כדי להתיר מסורבות גט על פי כללי ההלכה", דברי הרב פרבר.