מדד הדיגיטל חוזה את התוצאות

אסטרטג הדיגיטל איתי צמיר בוחן את מערכת הבחירות על פי מדדי הדיגיטל ומעריך כמה מהתוצאות הצפויות, ויש לו הפתעות עבורנו.

שמעון כהן , ד' בניסן תשע"ט

הימורי תוצאות
הימורי תוצאות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אפשר לנחש? צמיר

לא מעט סקרים ותחזיות כשלו במערכות בחירות אחרונות ברחבי העולם וגם בישראל. האם ניתן לדלג מעל הסקרים והפרשנויות דרך סקירת האמצעים האינטרנטיים והדיגיטאליים כדי לחזות את תוצאות הבחירות? את השאלה הזו הצגנו לאיתי צמיר, אסטרטג דיגיטל, יועץ לחברות ומרצה בקריה האקדמית אונו ובמכללת אחוה.

"אני לא מציע לדלג על הסקרים", אומר צמיר אך מוסיף כי עבור מי שמתקשה להתאפק בהמתנה מורטת עצבים עד פרסום מדגמי הערוצים השונים מומלץ לבחון את המגמות על פי המדד הדיגיטלי וכשאר יפורסמו הסקרים להצליב את הנתונים, ולהערכתו התוצאות יניבו מסקנות קרובות מאוד לתוצאות האמת.

בדבריו מציין צמיר כי "ב-2016 היחיד שחזה את הניצחון של טראמפ היה הדיגיטל". כך גם בבחירות האחרונות בישראל כאשר היפוך המגמה לטובת נתניהו נחזתה על ידי מדדי הדיגיטל.

כשנשאל לאופן בו ניתן לבחון את המדד הדיגיטלי מציין צמיר שלושה פרמטרים עיקריים - חיפושים בגוגל, , השיח ברשתות החברתיות וחיפושים בויקיפדיה, כאשר לשלושת אלה ניתן להוסיף פרמטרים נוספים, אך אלו העיקריים. "מבט על שלושת אלה ומקומות דומים מלמד על מגמות".

באשר לחיפוש בגוגל מסכים צמיר כי לעיתים לא מדובר בהכרח בחיפוש חיובי של מי שמתכוון להצביע בעד מועמד מסוים, ולעיתים ההיפך הוא הנכון, אך בעידן של ריבוי מסרים החיפוש אחר שמו של מועמד או שמה של מפלגה ופרטים עליהם מלמד על בולטות בשטח והבולטות הזו מעידה על סיכויים רבים יותר לתוצאות חיוביות בסופו של יום.

לדבריו "בויקיפדיה חיפשו יותר פייגלין מגנץ, אבל נתניהו מעל שניהם". לעומת זאת במדד המפלגות החיפוש המרכזי הוא ל'כחול לבן' של בני גנץ, ככל הנראה על מנת להכיר את המפלגה החדשה שטוענת לכתר, לאחר מכן 'זהות' של פייגלין בהיותה מתוייגת כבעלת עומק ומסרים, ורק לאחר מכן הליכוד, המפלגה המוכרת למרבית הציבור.

על הרשתות החברתיות מציין צמיר כי השיח בהן סביב נתניהו מגיע לרמה של פי שש מגנץ, "אמנם חלק נגדו וחלק ביוזמתו, אבל חלק מהעניין הוא להשתלט על השיח. נתניהו מצליח להיות נוכח ברמה שזה מרקיע שיאים, ויש מי שסבורים שזה יכול להגיע עד כדי מיאוס".

צמיר מעיר כי בסוף החודש הקודם עבר נתניהו שבוע קשה בהיבט החיפושים בגוגל, אך בראשית אפריל הדברים לא רק התייצבו אלא חל שינוי מגמה. על המפלגות האחרות הוא מציין כי "מרץ ומפלגת העבודה הן נדנדה, וככל שגנץ יעלה הם ירדו. מרץ הייתה במגמת עליה אתמול וכעת היא בירידה". ומה על המפלגות שהסקרים הציבו מתחת לאחוז החסימה, גשר, צומת ומגן של גל הירש? "אורלי לוי מקבל הרבה יותר משניהם. היא מתקרבת לכחלון וזה ברמה שהקרב ביניהם מאוד צמוד. יש לכחלון יתרון, אבל הוא מתקזז בימים האחרונים. זה יכול להסתיים ב-4-4 או ב-5-0 לכחלון ולא להיפך".

"לגבי אורן חזן, בשלושת הימים האחרונים הוא במגמה חיובית, אבל הוא עדיין נמוך מלוי וכחלון. הוא אמנם לא רחוק מליברמן, אבל הקהל של ליברמן מחפש במנוע חיפוש רוסי ולכן חלק מהמגמה שם נסתר מעינינו".

ומה באשר למפלגות הימין? בניגוד למגמה בסקרים סבור צמיר כי "בנט מוביל בפער מאוד משמעותי על איחוד הימין". בדבריו מזכיר צמיר כי קולות החיילים יכריעו מפלגות מסוימות בין 0 ל-4.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il