חויבו לפשוט ציציות בדרך לפטרה

מטיילים ישראלים חוו תקרית אנטישמית של השפלה וביזוי במעבר הגבול הירדני: הפשטה, דרישה להסרת ציציות, בדיקת תכשיטי הנשים ועוד

שמעון כהן , ה' בניסן תשע"ט

בדרך לפטרה
בדרך לפטרה
צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

השפלה בדרך לפטרה. דויטש

קבוצת מטיילים ישראלית שביקשה לערוך ביקור בפטרה שבירדן נתקלה אתמול (שלישי) בשעות הבוקר המוקדמות בהתנכלות חמורה של אנשי בקרת הגבולות. 'זו אנטישמיות לכל דבר', משוכנעים חברי הקבוצה.

זלמן דויטש, תושב אלון שבות שהיה בקבוצה, מספר ליומן ערוץ 7 את השתלשלות האירועים החל מהרגע בו הגיעו לנקודת הבידוק שבחלקו הירדני של מעבר הגבול, ומציין כבר בפתח דבריו כי מדובר בקבוצה שכללה אנשים מבוגרים, בגילאי 65 ומעלה.

"כמו בכל מעבר גבול שמנו את החבילות לבדיקה. היו שם רק סנדביצ'ים תנ"ך ודפי מקורות. שלושת רבעי מהקבוצה היו בעלי אזרחות אמריקאית. מדובר היה בביקור מבוקר ועד ערב. שמנו את השקיות ברנטגן והמשכנו לבדיקת הדרכון", מספר דויטש.

עוד קודם להגעתם למסוף הירדני של מעבר הגבול ביקש מדריך הקבוצה מהצניע סממנים יהודיים, ובכלל זה להסיר את הכיפות ולחבוש במקומן כובעים. "כשהגענו לדלפק בדיקת הדרכונים יש בצד מצלמה כמו בהרבה מקומות אחרים. הם ביקשו מכל אחד להוריד את הכובע בשביל הצילום. מסתבר שאחד מאיתנו שכח, והייתה לו כיפה מתחת לכובע. זה הדליק אצלם אור אדום והם אמרו שצריך לבדוק אותו בחדר אחר. שם הם החליטו שיש לו משהו מתחת לחולצה. בדקו וראו שיש לו ציצית",

"ביקשו מכולנו לשים את כל השקים ברנטגן ופתחו כל אחד מהשקים באופן מדוקדק כמו בדיקת חמץ" ממשיך דויטש בסיפורו, "אחר כך הפשיטו את כולנו כדי להוריד את הציציות", הוא אומר ומציין כי לאיש מחברי הקבוצה לא הייתה הציצית בחוץ, ועם זאת נדרשו החברים להסיר ציציות.

"הם החליטו לחלק בין הגברים לנשים שנשארו בחוץ. כל מה שהיה עם אותיות עבריות כמו תנ"ך, סידור ודפי מקורות הם שמו בצד. חלק מזה הם החזירו וחלק לא", אומר דויטש וכשהוא נשאל אם בשלבים אלו של בידוק מישהו מהחברים התקומם או ניסה להתווכח, הוא מספר: "אחד מהחבר'ה אמר 'אני לא הולך לפטרה, כי פטרה לא חשובה לי עד כדי שאוותר על האמונה שלי". דויטש מציין כי בעקבות לחץ שככל הנראה הופעל על שוטרי מעבר הגבול מכיוונה של חברת הטיולים הירדנית היה זה דווקא אותו מטייל שהתעקש להישאר עם הציצית שקיבל אישור להמשיך הלאה ולהיכנס לירדן בעוד שאר החברים נותרים להמשך בדיקות דקדקניות.

"ההשפלה והביזוי היו קשים. אחרי כמעט שעתיים יצאנו ממעבר הגבול. מדובר בשעה של בזבוז זמן מתוך טיול שממילא היה קצר. אחר כך נשארו לנו כמעט ארבע שעות להיות בפטרה".

במקביל לבדיקתם של הגברים והדרישה להסרת ציציות ובדיקה קפדנית של התיקים שאיתם נבדקו גם הנשים על מנת לוודא שבתכשיטיהן אין מגני דוד ואותיות עבריות. דויטש מתקשה לתאר את החוויה המשפילה שעברו בהגדרה שאינה 'אנטישמיות'. "המדריך הירדני שהיה איתנו כל היום ביקש סליחה", הוא מספר וכשהוא נשאל אם בסופו של ביקור נחרטו בו יותר המראות המרשימים של פטרה או התקרית המשפילה שחוו, הוא משוכנע: "לרובנו מה שנספר מסביב לשולחן השבת הוא על הבושה שעברנו".