חסד שבגבורה-סיפור לשבת

אביתר, שמתגורר באחד מיישובי יהודה ושומרון, מתפרנס מזה שנים ממכירת מחשבים.

עודד מזרחי , ו' בניסן תשע"ט

סיפור לשבת
סיפור לשבת
צילום: ISTOCK

בדרך כלל לקוחותיו מבקשים ממנו להוציא חומר מהמחשב הישן ולהעבירו למחשב החדש שהם רוכשים, וכן להתקין תוכנות נדרשות, והוא מתמצא בכל אלה היטב.

לפני פסח הגיעה לאביתר אישה מבוגרת בשם דליה עם המחשב הישן של בעלה ז"ל, שנפטר לפני זמן לא רב. היא ביקשה לרכוש מחשב חדש וגם לגבות את החומר מבעלה המנוח, דבר שהיה חשוב ביותר לה ולמשפחתה. אביתר הוציא את הכונן הקשיח (הארד דיסק) מהמחשב הישן, והבטיח לעשות את מבוקשה בהקדם ללא כל תמורה נוספת. הוא הוציא את הכונן הקשיח הישן, והניח אותו במעבדה בין הכוננים הקשיחים הרבים ושאר חלקי החילוף שהיו מונחים שם.

למחרת ניגש אביתר לטפל בהוצאת החומר מהכונן והכנסתו למחשב החדש של דליה. הוא חיפש את הכונן במעבדה המבולגנת שלו בתקופה ההומה שלפני פסח, ולא איתר אותו לפי זיכרונו. הוא ניסה לבדוק כל כונן שנראה לו, אבל הכונן הזה פשוט נעלם ואיננו. הוא חיפש וחיפש בכל המעבדה, ולא מצא את הכונן המבוקש. אז החל לחשוש שאולי זרק אותו בטעות לאשפה, כי היה מדובר בכונן ישן ומשומש ביותר.

הרגשתו הייתה קשה מנשוא. הנה בא לעזור לאישה אלמנה, בא לעשות מצווה ללא תמורה, ובמקום זאת הזיק לה בקלקול חסר תקנה. הוא ידע שמדובר בחומר חשוב ביותר של בעלה ז"ל, ושום כסף שבעולם לא יפצה אותה על כך. מה עושים, ריבונו של עולם?

הוא יצא מחוץ למעבדה קרוע בנפשו, וניסה לחשוב מה עוד אפשר לעשות שלא עשה.

אז נשא את עיניו לשמיים ואמר: "ריבונו של עולם, אתה יודע שבעבודה שלי אני מנסה לעזור לאנשים ככל שאני יכול, ולפעמים אפילו מעל ומעבר ליכולתי. וכך עשיתי עם דליה האלמנה שהביאה לי את הכונן הקשיח של בעלה שנפטר. מאוד כואב לי שבגלל רשלנות שלי אגרום לה כזה צער, שמי יודע עד היכן הוא מגיע. אני פשוט לא יכול לשאת את זה! זה גדול עליי..."

הוא נחנק מבכי, ואז עלה בדעתו לומר לקדוש ברוך הוא את המילים הבאות: "אני מוכן לקבל על עצמי את כל הייסורים שהיא צריכה לעבור כעת בגללי, רק תעזור לי למצוא את הכונן הקשיח שלה! אני לא מוכן שהיא תסבול בגללי..."

אביתר הוא יהודי טוב לב וירא שמיים, אבל בהחלט לא אחד שנוהג לקבל על עצמו ייסורים כמו צדיקים קדמונים. ובאמת מי בדורנו יכול להציע לקדוש ברוך הוא שייסרו? אך הוא הרגיש שהוא מוכרח לתת כל מה שביכולתו כדי לפייס את מידת הדין שקפצה עליו בערב פסח.

אחרי התפילה הוא ניגש בביטחון פנימה אל עשרות הכוננים הקשיחים שהיו מונחים על שולחן העבודה. הוא החל לבדוק אותם אחד אחד, כולל אחד שהיה בטוח לחלוטין שזה אינו הכונן של האלמנה, ולתדהמתו גילה שזהו דווקא הכונן המיוחל שלה!

זה היה ממש בערב פסח לפני בדיקת חמץ, ואביתר היה מאושר כאילו יצא מעבדות לחירות.

לאחר אסרו חג פסח חזר אביתר למקום עבודתו. קודם כול הוא דאג לכך שדליה תקבל מיד את המחשב החדש שרכשה, כשהוא מלא בתוכן שהיה במחשב של בעלה ז"ל, וסיפר לה מה שאירע לו. היא בירכה אותו והביעה את תקוותה שהוא לא יינזק כלל.

אבל הסיפור עדיין לא תם.

לאחר כמה ימי עבודה גילה אביתר לצערו שהוא פירמט בטעות את הכונן הקשיח שלו. נמחקו לו קבצים רבים מבלי שום יכולת לשחזרם. נגרם לו נזק די משמעותי, ובפרט הצטער על קבצים חשובים של הנהלת חשבונות שלא היו מגובים. כעת יצטרך לשבור את הראש איך להשיגם מחדש.

הוא נדהם איך איש מחשבים מנוסה כמוהו עושה טעות של טירון, אבל כאשר נזכר בתפילתו לפני פסח, קלט מה קרה כאן והוקל לו מאוד. הוא אמר: "תודה רבה, ריבונו של עולם, שקיבלת את תפילתי בערב פסח, נענית לבקשתי וקיימת את הדין שביקשתי לעצמי בחסד וברחמים..."

ואז נזכר שהיום שמונה ימים לעומר, שעל פי הקבלה הוא חסד שבגבורה, ואמונתו הרקיעה שחקים.

ליצירת קשר לסיפור בעל מסר יהודי שחוויתם: orchozer@gmail.com