"שהחיינו" על הירח

היועץ ההלכתי של פרויקט החללית "בראשית" מספר לערוץ 7 על ההתרגשות לפני נחיתת החללית על הירח ועל האתגרים ההלכתיים שבהם נתקל.

תגיות: חלל ירח חללית
חזקי ברוך , ו' בניסן תשע"ט

הרב שרגא דהן, היועץ ההלכתי של פרויקט החללית "בראשית", השתתף היום (חמישי) בכנס תורה ומדע ה-26 במרכז האקדמי לב וסיפר לערוץ 7 על ההתרגשות לפני נחיתת החללית על הירח ועל האתגרים ההלכתיים שבהם נתקל.

הרב דהן, בעצמו בוגר המרכז האקדמי לב ומי שישתתף בעצמו הלילה במרכז הבקרה ביהוד, סיפר כי "לפני כשנה פנו אלינו מהנדסי הפרויקט של החללית הראשונה לירח, בראשית, באו עם בקשה למיפוי ומציאת פתרונות לאתגרים הלכתיים בפרויקט.

''בהתאם לזאת ביצענו תהליך של ניתוח האתגרים ההלכתיים על מנת לאפשר לכל חברי הפרויקט – גם שומרי המצוות - להשתתף בו. חלקם אגב מובילים בו, וחלקם בוגרי המרכז האקדמי לב. פתרונות שהם מצד אחד ישימים ברמה ההלכתית ולא פוגעים באיכות הפרויקט''.

הרב דהן הוסיף: ''יש לנו הערב התרגשות גדולה. זה תהליך מאוד מיוחד שעיני כל עם ישראל נשואות אליו. זה פרויקט שנטלת בו חלק ואתה יודע שהכנסת בו גם את דרכו של העם היהודי. לחבר בין שמים וארץ זו הדרך המיוחדת שלנו".

"לאור הייחודיות של הפרויקט, אמרנו לחדר הבקרה ולשותפים שנכון יהיה שאחד המהנדסים יברך שהחיינו בשם המלכות יאמרו אמן, וכולם יתרגשו יחד איתו מהברכה המיוחדת הזו''.

בתשובה לשאלה על האתגרים ההלכתיים שיש במשימה הסביר הרב דהן כי "החללית מנווטת לירח במשך כחודשיים וחצי ולכן צצות שאלות כמו איך אתה מנהל את חדר הבקרה בשבתות, איך עושים תמרון אם צריך בשבת. מן ההיבט ההלכתי צריך לזכור שזה פרויקט חשוב אבל אין שם מטרות שמצריכות חילול שבת ובתוך המטרות הללו היינו צריכים לפלס את הדרך כיצד לבצע את הפרויקט הזה בלי לפגוע בו ולאפשר גם למהנדסים שומרי מצוות ליטול חלק מרכזי בפרויקט".

הרב דהן הסביר כי "חלק גדול מהמהנדסים הינם שומרי מצוות. התשובות ההלכתיות סיפקו אותם והפרויקט התנהל היטב גם מהצד הטכנולוגי וגם ברמה הערכית – רוחנית – דתית. העובדה שלא מחללים שבת תואמה גם עם נאס"א. הנהלת הפרויקט הבינה את החשיבות של שמירת שבת, כמו גם פיתוח של מקלדת אופטית למקרה שכן יהיה צורך לעשות פעולות בשבת, מקלדת שמקובלת על כל הרבנים מכל קשת הדעות".

הרב דהן סיים ואמר שיש כאן מסר לכל עם ישראל: "כאשר ארצות הברית נחתו על הירח המשפט הראשון שכולם שמעו היה 'צעד קטן לאדם צעד גדול לאנושות', כך הפעם ישמעו את ברכת 'שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה'. זמן שבו אפשר לחבר בין שמים לארץ, לקיים פרויקטים עתירי טכנולוגיה ולשמור מצוות".