נשיא סודן עוזב את תפקידו, גם בתל אביב שמחו

פליטים שגרים בתל אביב הגיבו ברגשות מעורבים לחדשות על הדחתו של אל-בשיר: "שום דבר לא ישתנה".

ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ט

סודן. ארכיון
סודן. ארכיון
צילום: רויטרס

חלק מאנשי הקהילה הסודאנית בתל אביב פתחו בחגיגות בעיר והקימו דוכן עם שתייה קלה, סוכריות ותמרים, אותם חילקו לעוברים ושבים, כולל לישראלים שעברו במקום בעקסות הדחת הנשיא.

״אנשים מגיל 35 עד היום, לא היה להם יום אחד טוב, היה להם יום חושך. אני בחיים שלי לא הייתי מבסוט כמו היום. בחיים שלי לא הרגשתי שאני סודאני, היום הרגשתי שאני סודאני״, צוטט בחדשות "כאן" אדם חסן.

המסתננים ציינו כי הם מחכים לראות כיצד ייראו הימים הקרובים, ורק לאחר מכן יוכלו לדעת אם יש בכוונתם לחזור לארץ מולדתם. ״דבר אחד אני לא שוכח בחיים - מירי רגב אמרה שאנחנו סרטנים, בחיים אני לא אשכח את זה. זה נשאר לכל החיים״, ציין מסתנן סודאני אחר. בשבת מתכוונת בכוונת הקהילה הסודאנית לקיים הפגנה גדולה בגינת לוינסקי.

הבוקר דווח כי נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, סיים היום (חמישי) את תפקידו לאחר 30 שנות כהונה.

גורמים בממשל הודיעו כי נערכות התייעצויות לקראת הקמת מועצה צבאית זמנית. על פי דיווחים, צבא סודאן הדיח את אל-בשיר מכל תפקידיו, והוא הושם במעצר בית.

בסוף פברואר הכריז אל בשיר על מצב חירום לאומי במדינתו באורך של שנה, וכן על פיזור ממשלתו והממשל המקומי ברחבי המדינה.

בחודש דצמבר פרצו במדינה הפגנות על רקע מחירי הלחם והדלק הגבוהים, שהפכו עד מהרה למחאה נגד שלטונו של אל-באשיר. בהפגנה שהתקיימה אתמול במסגד מרכזי בבירת המדינה, חרטום, השתמשו כוחות הביטחון בגז מדמיע על מנת לפזר את המפגינים שנשאו שלטים שקראו לנשיא להתפטר מתפקידו.

על פי הרשויות במדינה, 31 בני אדם נהרגו מאז פרוץ ההפגנות, אך פעילים חברתיים טוענים כי מניין ההרוגים כפול ועומד על 60. מאות מפגינים, בהם מנהיגי אופוזיציה, פעילים ועיתונאים נכלאו על ידי השירות החשאי בחודשים האחרונים.