סופית: הלוחמות נשארות מחוץ לטנקים

ההחלטה התקבלה מתוך חישובי עלות-תועלת, לפיהם יש צורך ביצירת הכשרה נפרדת לטנקיסטיות ובהקצאת לוחמות על חשבון יחידות אחרות.

ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ט

ארבע מפקדות הטנקים שהוכשרו במהלך הפיילוט
ארבע מפקדות הטנקים שהוכשרו במהלך הפיילוט
צילום: דובר צה"ל

בצה"ל הוחלט באופן סופי כי נשים לא ישובצו בתפקידי לוחמה בחיל השריון. לוחמות שכבר הוכשרו כטנקסטיות - שובצו ביחידות לוחמות אחרות כמו קרקל, כך דווח הבוקר (ראשון) בגלי צה"ל.

ההחלטה התקבלה כשברקע החלטת הרמטכ"ל הקודם רא"ל גדי אייזנקוט, שעוררה בזמנו סערה, לבצע פיילוט לשילוב נשים בתפקידי לוחמה בחיל השריון.

במהלך הניסיון, שהוגדר בצה"ל כמוצלח, 10 מתוך 15 חיילות שהחלו את המסלול סיימו את ההכשרה והפכו ללוחמות בשריון, 4 מהן הפכו למפקדות טנקים.

הסיבה הרשמית להחלטת צה"ל היא חישובי עלות-תועלת, לפיהם יש צורך ביצירת הכשרה נפרדת ובהקצאת לוחמות על חשבון יחידות אחרות. כזכור, בשעתו ספג רעיון שילוב נשים כלוחמות בטנקים ביקורות רבות.

מדובר צה"ל נמסר, "ההחלטה להקפיא את הפרויקט התקבלה ופורסמה כבר לפני מספר חודשים בעקבות הערכת המצב שבוצעה בזרוע היבשה בה עלה כי השלב הבא בהתנסות מחייב גדילה משמעותית בכ"א ותשתיות למימוש התהליך, הוחלט כי בעת הזו נכון לחזק את שילוב הלוחמות ביחידות הקיימות, ולא להקים יחידות לוחמות חדשות. הידע למימוש התהליך, באם יוחלט עליו, נרכש וקיים. נושא שילוב הנשים בשריון לא נידון על שולחנו של הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי".

מארגון אחים לנשק נמסר בתגובה לדיווח, "ארגון אחים לנשק מברך הבוקר את הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, על החלטתו, לשים בראש סדר עדיפויות של צה"ל את הניצחון והמבצעיות, ולסיים את הפיילוט להכנסת לוחמות לטנקים, שבאופן טבעי נכשל, כפי שהיה ברור שיקרה מלכתחילה. כל ניסיון להציג את הניסוי כהצלחה שמסיבות משונות לא ממשיכים בה הוא מגוחך. הציבור לא מטומטם ומבין את האמת. הניסוי נכשל כבר בפעם השלישית. כדאי שמישהו במערכת הפוליטית יתעורר ויקרא לחקור את הדרך בה מתבצעים הניסויים האלו בצה"ל - בניגוד לכל רציונאל מבצעי ואנושי".

באחים לנשק קראו לרמטכ"ל להמשיך במגמה "אנחנו קוראים לרמטכ"ל להמשיך את המגמה הזו, ולהפסיק את שילוב הלוחמות, גם בגדודי החי"ר האחרים וגם בתותחנים. הכשלים המבצעיים של היחידות הללו מעידים על חוסר ההתאמה שלהם לגזרות בהם הם ממוקמות. הגיע הזמן להפסיק לשבץ את הנשים למקומות ותפקידים שלא מתאימים לצה"ל ומשימותיו, לא מתאימים לבנות ואף פוגעים בהן, ולהפסיק לקדם דרך צה"ל אג'נדות פמיניסטיות קיצוניות. צריך להחזיר את צה"ל לתפקידו היחיד - נצחון והכרעה".