ועדת הבחירות נגד הימין vחדש: מצג שווא

בוועדת הבחירות טוענים בתגובה לטענות הימין החדש, "כל פניה של נציגי המפלגה נבדקה מיד עם קבלתה ומבלי להידרש לפורמליסטיקה וטפסים".

חזקי ברוך , ט' בניסן תשע"ט

ספירת הקולות
ספירת הקולות
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

נפתלי בנט: "אנחנו דואגים לחיילים, והחיילים ידאגו לנו"

בוועדת הבחירות המרכזית תוקפים הבוקר (ראשון) בצעד חריג וחסר תקדים את התנהלותה של מפלגת "הימין החדש" בימים האחרונים.

בהודעה מיוחדת שפרסמה הוועדה נאמר, "החל מיום רביעי, ה- 10.4.19, מיד לאחר יום הבחירות החלו הנציגים הבכירים ביותר בימין החדש לעמוד בקשר עם בכירים בועדת הבחירות המרכזית לצורך בירור טענותיהם".

בוועדה ציינו עוד כי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, התיר באופן חריג ולפנים משורת הדין, לנציגי הימין החדש לעיין בחומרים מהקלפיות המיוחדות. "זאת ועוד, כל פניה של נציגי הימין החדש, בכל אמצעי שהוא, נבדקה מיד עם קבלתה ומבלי להידרש לפורמליסטיקה וטפסים".

"לנוכח כל זאת, הועדה רואה בחומרה רבה את הפצת מצג השווא על ידי הימין החדש, לפיו היו אי סדרים בספירת הקולות המיוחדים, ואת אי ההכרה בניסיונותיה של הוועדה להעמיד לרשותם את המידע הנדרש", תוקפים בוועדה את המפלגה.

הבוקר הדפה מנכ"לית ועדת הבחירות, עו"ד אורלי עדס, את הטענות בנוגע להצגת תוצאות הבחירות. בריאיון לתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב, אמרה עדס, "אירעו לצערי שתי תקלות טכניות במערכת הממוחשבת, שנבעו מחברת המחשוב שנתנה לנו את שירותי המחשוב, שגרמו להצגת נתונים לא נכונה. הטענות שלא נכחו נציגי מפלגות ולא היה פיקוח בספירה - אין להן כל בסיס".

עדס הסבירה בריאיון לקלמן ליבסקינד ופרופסור יובל אלבשן כי "מטרת השקיפות, שבה אנחנו מאפשרים את הצגת כל תוצאות הבחירות באתר בזמן אמת, זה כדי לאפשר למפלגות ולאזרחים לבדוק את התוצאות ולהסב את תשומת ליבנו לטעויות אפשריות. בכל ועדות הקלפי עובדים למעשה למעלה מ-75 אלף איש. מטבע הדברים בתום יום עמוס כל כך עשויות להיות מדי פעם טעויות אנוש".

"כאשר מעתיקים מגיליון ספירת הקולות את התוצאות לפרוטוקול, ייתכן ויש טעות הסטה שגורמת לכך שרושמים את התוצאה לרשימה שאחריה. בימים הללו אנחנו בודקים בדיוק את הטעויות הללו", הסבירה עדס. "במקרים חריגים אנחנו מזמינים את כל החומר של אותה קלפי מוציאים את כל פתקי ההצבעה, את גיליון ספירת הקולות וסופרים בדיוק מה היה".

היא התייחסה לאפשרות שמפלגת הימין החדש תעבור את אחוז החסימה כשיוכרזו התוצאות הרשמיות ביום רביעי, "בגלל הפערים המאוד קטנים יש אפשרות כזאת, אבל לא רק אצלם. יכולים להיות עדיין שינויים לכאן או לכאן".