ממשלת אחדות? נגד רצון העם - דעה

בשם רצון הבוחר, בשם האחריות הציבורית, בשם היציבות הפוליטית, אסור לראש הממשלה לכונן ממשלת אחדות עם 'כחול-לבן'

חיים לב , ט' בניסן תשע"ט

נתניהו
נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאורך סוף השבוע האחרון, מאז התברר כי העם בחר ימין בגרסת בנימין נתניהו, החלו אושיות השמאל וליברלים בימין לצאת בקריאות חירום לטובת כינונה של ממשלת אחדות שתלכד את הליכוד ואנשי 'כחול-לבן'.

הטיעונים מגוונים: 'בשם האחריות הציבורית'; 'כדי שלא לתת ל'סחטנים קיצונים' להוביל את המדינה'; כדי לממש את 'רצון העם''; 'כדי להבטיח יציבות פוליטית'. בטיעונים הללו יש משום אחיזת עיניים במקרה הטוב והוצאת דיבה במקרה הפחות טוב.

נתחיל עם טיעון רצון העם. בליל הבחירות בשבוע שעבר התברר שלמעלה ממחצית מהבוחרים – כ-70 מנדטים – הלכו לקלפי כדי לתמוך בשתי מפלגות בעלות רעיונות דומים, מצע דומה, השקפות עולם דומות ושאיפות דומות. הדבר היחיד שהפריד ביניהם וגרם לשלשל שני פתקים שונים היה אדם אחד ושמו בנימין נתניהו.

על בנימין נתניהו יצאו הליכודניקים ללמסע הצלה שהביא את המפלגה למספר אותו לא הכירו במשך שנים, על בנימין נתניהו נהרו מצביעי 'כחול לבן' כדי להעניק שלטון לבני גנץ. האחרונים לא מכירים את בני גנץ, אשכנזי, יעלון או עופר שלח של יאיר לפיד. הם רצו את אותו דבר שרצו מימינם: את ראשו של בנימין נתניהו. רק בחוץ.

ובמילים פשוטות: אם היה רצון כלשהוא לבוחר 'כחול-לבן' הקלאסי הוא שלא לראות את בנימין נתניהו כראש ממשלה בשנים הבאות. חבירה לנתניהו בעת הנוכחית – היא בגידה בליבת בחירתם.

באותה מידה זהו גם רצונם הצרוף של מצביעי גוש הימין. הסיעות החרדיות חזרו והתריעו מפני עלייתה של 'כחול-לבן' המכילה עמדות לפיד בסוגיות דת ומדינה. הם בחרו יהדות התורה וש"ס אך כדי לקבל את נתניהו בגרסת הקדנציה היוצאת. כך גם בוחרי איחוד מפלגות הימין. כל קונייקטורה פוליטית אחרת תהא בגידה ברצונם.

או טיעון האחריות הציבורית ו'סחיטת הקיצונים'. לא ייאמן שב-2019 עדיין מנגנון ההסתה המשומן מכה שורשים ברחוב הישראלי. ראוי שבצלאל סמוטריץ' ייצג את צרכי המגזר כהלכה אך אי אפשר ליטול ממנו את העובדה שהוא פרלמנטר אחראי ולא פחות דמוקרט משאר חלקי בית המחוקקים.

או נציגי הסיעות החרדיות יעקב ליצמן, משה גפני ואריה דרעי שהוכיחו ממלכתיות לאורך השנים לטובת אזרחי ישראל בכל הנושאים הרלוונטיים העומדים על סדר היום. וועדת הכספים מנוהלת בצורה מקצועית, הגונה ושוויונית על ידי משה גפני ואין חולק על כך בקרב כלל חברי הכנסת. גם סגן השר יעקב ליצמן עשה דברים גדולים במשרד הבריאות ואריה דרעי שהצליח להיטיב עם אוכלוסיות מוחלשות במסגרת ההסכם הקואליציוני ותפקד כהלכה במשרד הפנים. לבוא ולומר שהמדינה תשתגע כשהם ישבו על הגה זה שקר מוחלט והוצאת דיבה.

אשר ליציבות הפוליטית? ההיפך הגמור הוא הנכון. דווקא במתכונת המוצעת, הטבעית, תישמר היציבות הפוליטית. אם יש כח פוליטי שהוכיח לויאליות לראש הממשלה בעשור האחרון – הם נציגי הסיעות החרדיות. כך אנשי הבית היהודי שהעניקו לו גב בצמתים הקריטיים.

מכל הסיבות האמורות אסור לראש הממשלה להתפתות לקולות הקוראים לממשלת אחדות.