דשן אורגני הכי טבעי שיש

כל מה שאתם צריכים לדעת על 'דשן אורגני הומוס תולעים' הייחודי.

ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ט

דשן. אילוסטרציה
דשן. אילוסטרציה
צילום: iStock

דישון האדמה מצריך חומרי דישון טובים ואיכותיים אשר לא יפגעו בסביבה ולא יכילו חומרים כימיים.

דשן אורגני הוא הדשן שאתם צריכים לגינה שלכם, עם 'דשן אורגני הומוס תולעים' תוכלו לדשן את האדמה שלכם בצורה הטובה ביותר וללא חשש מפני זיהום סביבתי או חומרים שונים אשר יפגעו באדמה שלכם.

מהו דשן הומוס תולעים?

הומוס תולעים הוא דשן אורגני אשר מופק באמצעות תולעים אדומות אשר נמצאות על האדמה בעומק של 20 ס"מ. תולעים אלו גדלות בכל בית גידול ובתנאי מזג אויר שונים לרבות השרב הקיצי והכפור בחורף.

התולעים אוכלות חומר אורגני וחומר שעבר תהליך של ריקבון, כך שניתן למצוא אותן לרוב בצואה של בעלי חיים, בקרקע אורגנית ובקרקע עשירה בחומר אורגני. דשן הומוס תולעים משפר את ההרכב התזונתי של האדמה ומכיל חיידקים ואנזימים אשר עוזרים לצמחיה לגדול ואין בהם מחלות.

את הומוס תולעים יש לפזר מעל האדמה על מנת לתת לו להתחיל לפעול כראוי. ההומוס אף משקם את חומציות האדמה ומטפל באדמות אשר נפגעו מרמת חומציות תוך זמן קצר. כך שהשינוי ניכר לעין תוך שבועות ספורים.

חשיבות הומוס תולעים לדשן האורגני שלנו

הודות להומוס תולעים ניתן לשבח את הפסולת האורגנית לדשן אורגני טוב יותר אשר אינו מזיק לסביבה ואינו מזהם אותה. הומוס תולעים באמצעות התולעים האדומות שלו יוצר תהליך טבעי שאינו כולל חומרים כימיים ומטיב עם האדמה והצמחייה שלנו.

את הומוס תולעים ניתן אף לשלב בבית בעציצים שלנו וליהנות מיתרונותיו הרבים. יתרונות אלה עושים את ההומוס לדשן הטבעי המשתלם ביותר לשימוש בכל קרקע בין אם זה קרקע פרטית, לדישון הגינה, במשתלות, חממות ועוד. לכן רגע לפני שאתם מחליטים להשתמש בסוג דשן לגינה או לחממה כדאי שתחשבו על הומוס התולעים.

למה עדיף הומוס תולעים ולא דשן אורגני אחר?

השימוש בהומוס תולעים לעומת שימוש בדשנים אורגנים אחרים עדיף עד מאוד מכמה סיבות עיקריות: ראשית, הומוס תולעים אינו עשוי מפסולת בניגוד לדשנים אורגנים אחרים לכן הוא אינו מזיק ואינו יכול לגרום למחלות שונות.

שנית, מאחר שהומוס תולעים הוא זבל אורגני יבש הוא אינו עובר תהליך ייבוש, דבר זה מפחית את הסיכון לזיהום הקרקע והפצת מגיפות ומחלות מבעלי חיים לצמחים ובני אדם. הודות לכך הסיכון לכך הוא אפסי.

שלישית, זמינות החומרים המזינים לצמחיה היא מיידית לעומת סוגי דשנים אחרים שלוקח להם חודשים רבים ולעיתים עד שנה עד שהחומרים המזינים חודרים אל שורש הצמחים.

רביעית, איך צורך בידע קודם וניתן לעשות בהומוס כל שימוש שתבחרו ללא כל סכנה.

יתרונות הומוס תולעים לצמחיה

עם הומוס תולעים תוכלו להפיק את מירב היתרונות לצמחיה שלכם. הזמינות המיידית של החומרים שנחוצים לצמחים כגון: נתרן, חנקן, אשלגן ועוד עוזרים לקליטה המהירה של הצמחייה ולשימוש יעיל לאורך זמן. המחייה מקבלת ערך תזונתי גבוהה ביותר, תוך זמן קצר ולאורך זמן רב מה שעוזר לה לצמוח בצורה מהירה יותר לעומת סוגי דשנים אחרים.

כמו כן, שחרור של יסודות כמו חומרי הזנה לצמחים שלא היו נגישים לצמח עד כה באופן תבעי עוזר להתפתחות מערכת השורשים בצמח במיוחד בשלבי הגידול הראשונים ומשפיע על תהליכי הצמחייה שכוללים מטבוליזם ופוטוסינתזה מה שבסופו של דבר משפיעי על איכות היבולים וגידולם.

המרכיבים של ההומוס אשר נחשבים חיוניים לצמחים ממשיכים את התהליך הפירוק האורגני הראשוני ללא כל בעיה. אך לא רק זה ההומוס אינו מצריך חנקן כמו שאר סוגי הדשנים, כך שהצמחי הנהנת מהמינרל ההכרחי כפי שהיא צריכה ממנו.

האם הומוס התולעים מתאים לכל אדמה?

הומוס התועלים מתאים לכל הקקרקעות כולל קרקעות באיכות ירודה מאוד וקרקעות עם מבנה חסר וכאלה שלא פוריות. באמצעות סוג דשן זה ניתן לראות תוצאות מהירות וטובות תוך פרק זמן קצר ואף לחסוך בהוצאות השקיה, מים ועוד.

לכן אם אתם צריכים דשן אורגני טבעי ואיכותי אל תוותרו על הומוס התועלים, דשן שיש בו לא מעט יתרונות הן מבחינת הצמחייה, תחום האקולוגי וטיוב האדמה עצמה. כך שאם בא לכם להשתמש בהומוס בדישון צמחי הבית, דישון הגינה, דישון הדשא, גן הירק, בחממות, משתלות ועוד תוכלו לעשות זאת בקלות רבה וליהנות מהתוצאות.