''כל מי שנמצא כאן מכיר את מעיינות הדמעות''

נשיא המדינה באירוע הצדעה לבני משפחות השכולות: "אתם משמשים השראה לכולנו. אנחנו מצדיעים לגיבורים שנפלו, ואנחנו מצדיעים לכם".

חזקי ברוך , ט' בניסן תשע"ט

בזכותם
בזכותם
צילום: מארק ניימן, לע"מ

ריבלין: ''כולכם מכירים היטב את מעיינות הדמעה''

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השתתף הערב (ראשון) באירוע ההצדעה למשפחות השכולות שהתקיים בבנייני האומה בסימן חתימת שנת השבעים למדינת ישראל. בטקס השתתף גם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו.

הנשיא פתח את דבריו בפנייה למשפחות השכולות ואמר: "חיי משפחה שכולה נחלקים לשני חלקים. החיים לפני השכול הדופק בדלת, והחיים אחריו. כשהחלל נפער, לא ניתן לשוב ולמלא אותו. כל מי שנמצא כאן היום, מכיר היטב על בשרו את מעיינות הדמעות. את תהומות השכול. עד כמה הכאב חריף ועד כמה הגעגוע אינסופי.

"הבנים והבנות שלכם היו טובי בנינו ובנותינו. במפגשים אתכם, אני לומד על הערכים מתוכם הם צמחו, ההתנדבות, הרעות, תחושת השליחות והנתינה. אהבת הארץ ואהבת האדם. ואני מתפלל שאולי מה שאיחד אותם בשוחות ובמארבים בעת מלחמה ובעת קרב יאחד גם אותנו, ביום יום. כי כולנו, כולנו, רקמה אנושית אחת. כל אחד, כל אחת מהבנים והבנות האהובים שלכם היה עולם ומלואו. כל משפחה שכולה – היא עולם ומלואו''.

ריבלין סיפר על פגישותיו עם המשפחות השכולות, ''אני דואג להיפגש עם המשפחות, לא רק ביום הזיכרון, וכל פעם מחדש אני משתאה: מעמידתכם. ממאבקכם היומיומי. מהיכולת המופלאה שלכם לאסוף את הכוחות, להמשיך ולצמוח. לזקוף גב ואחר כך ראש ולהתחיל ללכת. להיאחז בחיים. בתקווה שלכם, אתם משמשים השראה לכולנו. אנחנו מצדיעים לגיבורים שנפלו, ואנחנו מצדיעים לכם".

הנשיא התייחס להבאתו של זכריה באומל לקבר ישראל: "אין מדינה בעולם שמחויבת עד שורש נשמתה לעשות הכל, הכל, עבור חלליה, לוחמיה שנפלו בקרב. אין מדינה בעולם שמחבקת את משפחות הנופלים כמו החיבוק שאנחנו נותנים לכם. החיבוק של אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, בראשות אריה מועלם היקר, החיבוק של אנשי הביטוח הלאומי, והחיבוק של יד לבנים, בו אתם נותנים אחד לשני יד. אתם חלק בלתי נפרד מהחוסן הלאומי שלנו. אתם נותנים לנו את הכוח להמשיך קדימה".