שירות מעורב? לא נוכל להגיע למילואים

עשרות בני ישיבות ששירתו בתותחנים יתקשו להתייצב למילואים בעקבות פתיחת גדוד נוסף בסדיר לשירות נשים. "חוששים משינוי באופי היחידה".

עדו בן פורת , ט' בניסן תשע"ט

תותחנים
תותחנים
צילום: צילום: באסל אווידת, פלאש 90

לוחמי מילואים בתותחנים ובוגרי שירות קרבי בחיל, פנו אל הרמטכ''ל בדרישה שלא לפתוח גדוד נוסף בחיל התותחנים לשירות נשים.

במכתב הסבירו הלוחמים כי אם בקשתם לא תיענה, הדבר ימנע מהם להמשיך ולשרת במילואים.

במכתב, שעליו חתומים כ-70 בוגרי ישיבות ששירתו בתותחנים, נכתב "אנו לוחמים ששירתו בחיל התותחנים ומתפקדים כלוחמים במערך המילואים. כחיילים דתיים, את שירותנו הסדיר ביצענו בגדודים ובסוללות רגילות ולא מעורבות.

''שירות משותף עם בנות לוחמות אינו עולה בקנה אחד עם ערכי הצניעות עליהם חונכנו ובהם אנו מאמינים, ואכן צה"ל דאג שרק חלק מסוים מגדודי התותחנים יהיה מעורב, כך שלרבים המעוניינים בכך יתאפשר ללא כל קושי לשרת ללא ערבוב של לוחמים ולוחמות.

"לצערנו הרב, שמענו כי כעת גדוד רביעי (נמר 405) גם הוא יפתח לשירות מעורב, מה שיותיר בכל מערך התותחנים הסדיר רק גדוד אחד, מתוך חמישה, נפרד. איננו מתייחסים כעת לקושי שזה יעמיד בפני כמות החיילים הסדירים שאינה מעוניינת ביחידה מעורבת, אלא לבעיה הקשה העלולה להתגלגל לפתחנו והיא - שינוי אופיין של יחידות המילואים".

עוד ציינו הלוחמים כי "במצב בו רוב מוחלט של מערך התותחנים הסדיר המספק את כוח האדם ליחידות המילואים הוא מעורב יהיה בלתי נמנע מלקלוט את המשתחררים/ות אל תוך יחידות המילואים ולערב גם אותם. אנו רואים בדאגה מצב בו נמצא את עצמנו חסומים מלשרת במערך המילואים - דבר אותו אנו עושים באהבה ובמסירות - רק בגלל ההחלטה לערב עוד גדוד סדיר ולא להסתפק בגדודים המעורבים הקיימים".

בסיום המכתב כותבים בוגרי ישיבות ההסדר ששירתו בתותחנים: "המפקד, אנו פונים אליך שתעצור את המהלך שיחסום אותנו, חיילים ומפקדים רבים, מלשרת שירות מילואים אותו אנו רואים כחובה וכזכות".

עדות חייל המשרת במחנה שיבטה

המכתב מתפרסם על רקע טענות של תלמידים מישיבות אור עציון, עכו, שדרות, טפחות, שדמות מחולה, וישיבת כרם ביבנה, אשר התגייסו לחיל התותחנים ושוכנו בבסיס שיבטה בבניין יחד עם חיילות. לטענת החיילים, מדובר במבנה עם לובי ומסדרון לבנים ומסדרון לבנות שכל מי שעומד בלובי רואה מה נעשה בצד השני.

אחד החיילים סיפר לראש לראש הישיבה בה למד "רציתי לעדכן אותך שאתמול הגענו ביום הראשון לשיבטה, זה היום הראשון שלנו בתור חיילים. חילקו אותנו לחדרים, למגורים שלנו ומסתבר שאנחנו נמצאים בפנימייה גדולה בקומה השנייה. הקומה השנייה מתחלקת ללובי קטן ובצד שמאל המגורים של הבנים ובצד שמאל המגורים של הבנות, באותה הקומה ובאותו הבניין".

עוד סיפר החייל: "דבר נוסף, בגלל שהכל בבניין אחד אז בשעת ת"ש כולנו יוצאים החוצה לרחבה ואפשר לצאת על אזרחי. אומנם יוצאים כולם בלבוש מלא אבל עדיין זה מאוד מאוד מעורבב וגם אנחנו עומדים אחד על יד השני בפינת עישון, מי שמעשן, בצדדים וזה מאוד מאוד מעורבב, יותר מידי. מציאות קטסטרופלית, בטח לבייני"שים ביום הראשון, לא פשוט בכלל".

עדיאל, לוחם תותחנים במילואים שחתם על המכתב, מסר: "היוזמה לפתוח עוד גדוד בתותחנים לשירות בנות פוגעת בנו, בוגרי הישיבות, בכך שאיננה מאפשרת לציבור גדול של לוחמים להמשיך ולשרת גם ביחידות המילואים, וביחידות הסדירות.

דבר זה פוגע קודם כל בצבא עצמו, שמגביל את קהל מגוייסיו ומקנה לעצמו צביון שאיננו מקובל על חלקים רבים בעם. אנו מצפים מצבא העם להיות קשוב לקולות העולים מן העם, ולשמור על צה''ל כצבא ממלכתי ומכבד".

תגובת דובר צה״ל: ״חיל התותחנים הינו חיל לוחם, המעודד ומאפשר שילוב נשים בכלל מערכיו, למעט בתפקידים שאינם מאפשרים שילוב נשים בלחימה על רקע דרישות פיזיולוגיות ספציפיות, כגון נשיאת משקלים.

נוכח המוטיבציה הגבוהה לשירות לוחמות בחיל, ולצד איכותן הגבוהה, נפתח גדוד ״נמר״ לשירות משותף. חיל התותחנים מקפיד על מתן התנאים הנדרשים לשירות בני ישיבות - בהכשרה ביחידות המבצעיות, בכפוף לפקודת השירות המשותף ובבקרת גורמי המקצוע הצבאיים.

''באשר ליחידות המילואים- נכון להיום אין כל שינוי במדיניות האיוש. בנוסף, מימוש הגדרות פקודת השירות המשותף במערך המילואים נשמר וישמר גם בעתיד בהתאם לשילוב הנשים בחיל. חיל התותחנים הינו חיל עתיר תפקידים מבוססי איכות אנושית משולבת בלחימה. בתוך כך - מעודד החיל וימשיך לעודד גיוס אוכלוסיות ליבה משלל רבדי האוכלוסיה והמגדרים, תוך העמדת כלל התנאים הייחודיים הנדרשים לכלל משרתיו״, לשון התגובה.