שידור חי: הסיעות מגיעות לבית הנשיא

סיעות הכנסת ה-21 מגיעות זו אחר זו לבית הנשיא להתייעצות לקראת הרכבת הממשלה. ריבלין מפציר בבאים לשקול ממשלת אחדות. צפו בשידור החי

ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ט

נציגי הליכוד בפגישתם עם הנשיא
נציגי הליכוד בפגישתם עם הנשיא
צילום: מארק ניימן לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, פתח הבוקר (שני) את שלב ההתייעצויות עם נציגי המפלגות לקראת ההודעה על הענקת המנדט להרכבת הממשלה הבאה לאחד מחברי הכנסת.

אל משכן הנשיא הגיעה המשלחת הראשונה, מטעם סיעת הליכוד, ובהמשך יגיעו גם יתר הסיעות אשר ימליצו על המועמד שלהן להרכבת הממשלה הבאה.

השר יריב לוין המוביל את המשלחת פתח את דבריו באיחולי החלמה מלאה לרעייתו של הנשיא ריבלין המאושפזת בבית החולים.

"אנחנו שמחים להיות כאן בשם סיעת הליכוד שהיא הסיעה הגדולה ביותר בכנסת, הסיעה שהצביעו עבורה מספר המצביעים הגדול ביותר, ואנחנו כמובן רוצים להמליץ בפניך על בנימין נתניהו כמי שזכה באמון הרב ביותר ובתמיכה הציבורית הרבה ביותר על מנת להרכיב את הממשלה הבאה", אמר השר לוין לנשיא.

השרה מירי רגב אמרה לנשיא, "נתניהו קיבל את אמון הציבור ברמה האישית והליכוד ברמה הלאומית. למרות כל מה שקרה ופרסום המלצות הציבור אמר את דברו ואנחנו מאמינים וסומכים על נתניהו שיוביל את מדינת ישראל".

הנשיא ריבלין שאל את השר לוין, "מה יהיה אם לא ימליצו 61 חברי כנסת על ראשות הממשלה על נתניהו, אני שואל בצורה תאורטית".

בתשובה אמר השר לוין, "בהנחה שלא יהיו ממליצים של 61 אנחנו עדין הסיעה הגדולה ביותר ועם רוב הממליצים, ולנתניהו יש את הסיכוי הגדול ביותר להרכיב ממשלה, כך שגם במקרה כזה יש להטיל את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו".

בסיום הפגישה אמר ריבלין, "שמעתי את המלצתכם. בישראל יש עם שמורכב מקבוצות וקריאתי אליכם לאחדות. העם מצפה לאחדות והאתגרים לא פשוטים. צריך לחפש את המגשר שבנינו למרות חילוקי הדעות".

נציגי כחול לבן המליצו על יו"ר המפלגה בני גנץ להרכבת הממשלה. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי אמר בפגישה, "הבחירות היו סוערות ואנחנו מכבדים את החלטת העם. באופן לא מפתיע נמליץ על גנץ. אנחנו גאים בהישג שהשגנו בפרק זמן קצר. נמשיך לשרת את אותם מצביעים ואת הציבור".

האלופה במיל' אורנה ברביבי אמרה לנשיא, "הבית הזה מייצג את הממלכתיות ולצערי חל כרסום בממלכתיות. מכבידים את רצון הבוחר".

נציגי המפלגות יגיעו על פי גודלן. לאחר ההתייעצות עם נציגי הליכוד יגיעו לבית הנשיא נציגי סיעת 'כחול לבן', נציגי ש"ס, נציגי יהדות התורה ונציגי חד"ש-תע"ל, הסיעה האחרונה שתגיע היום להתייעצויות.

מחר תימשך הגעת המשלחות אל הנשיא וסיעות 'העבודה', 'ישראל ביתנו', 'איחוד הימין', מרצ, 'כולנו' ורע"מ-תע"ל יגיעו לדיון אצל הנשיא.

הפגישות תתקיימנה על אף שרק ביום רביעי יקבל נשיא המדינה מידי השופט מלצר, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, את התוצאות הסופיות והרשמיות של הבחירות, לאחר השלמת הבדיקות החוזרות בקלפיות על פי דרישות המפלגות השונות.

כל מפגש של הנשיא עם נציגי משלחת ימשך עד 45 דקות, והוא יועבר בשידור חי. לאחר מכן יגיעו הנציגים למרכז תקשורת שהוקם במשכן הנשיא, ושם יכריזו על החלטתן באופן רשמי ופומבי.

על פי ההערכות מפלגות הימין והמפלגות החרדיות ימליצו על ראש הממשלה נתניהו למשימת הרכבת הממשלה הבאה, בעוד מפלגת העבודה, מרצ ו'כחול לבן' ימליצו על בני גנץ למשימה. לפי שעה לא ברורה המלצתן של המפלגות הערביות העשויות לבחור שלא להמליץ על איש מהמועמדים לתפקיד.

IFRAME: