נהג "עייף גמור" והרג שני צעירים

אנטון פרוס הורשע בהריגת אביעד אלמלם ואלישבע חדד לאחר שגרם לתאונה בשעה שנההג בזמן פסילה כשהוא תחת השפעת סמים ואלכוהול.

ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ט

זירת תאונה. תמונת ארכיון
זירת תאונה. תמונת ארכיון
צילום: מד"א

בית משפט המחוזי בירושלים גזר על אנטון פרוס שבע שנות מאסר וחצי בפועל, פסילת רישיון הנהיגה לתקופה של 16 שנה מיום שחרורו מהכלא.

פרוס הורשע בשתי עבירות של הריגה, גרימת חבלה חמורה, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, נהיגה בזמן פסילה ועבירות נוספות. זאת מאחר שגרם לתאונת הדרכים בה נהרגו אביעד אלמלם ז"ל – בן 19 במותו, ואלישבע חדד ז"ל – בת 21 במותה ונפצעה קשה אסנת חדד, אחותה של אלישבע.

בגזר הדין נקבע גם כי פרוס יפצה את משפחות ההרוגים בסכום של 60,000 ש"ח לכל משפחה וכן יפצה את אחות המנוחה, שנפצעה קשה בתאונה ורגלה נכרתה, בסכום של 25,000 ש"ח.

התאונה הקשה התרחשה בלילה שבין התשיעי והעשירי באוקטובר 2016. פרוס נהג ברכבו בכביש מספר אחת מביתו של חברו בראשון לציון לכיוון ירושלים וזאת למרות שרישיונו נפסל חודשים ספורים קודם לכן על ידי ביהמ"ש בגין נהיגה בשכרות.

לפני הנהיגה שתה פרוס בבית החבר שלושה בקבוקי בירה וכן צרך סם מסוג קנביס. חרף העובדה שהחבר הציע לפרוס להמתין בביתו עד לחלוף "הסטלה", כלשון החבר, ולמרות שלפי התרשמות החבר פרוס היה "עייף גמור", החליט פרוס לעלות על רכבו ולנהוג לכיוון ירושלים.

לאור זאת קבע בית המשפט כי "אין פלא שהנסיעה הסתיימה באסון קשה בו נהרגו אביעד אלמלם ז"ל – בן 19 במותו, ואלישבע חדד ז"ל – בת 21 במותה. כן נפצעה קשה בתאונה אסנת חדד, אחותה של אלישבע ז"ל, ומאוחר יותר בבית החולים נכרתה רגלה מעל הברך".

במהלך הנסיעה לירושלים פרוס לא שמר על מרחק מהרכב שנסע לפניו. בשלב כלשהו הרכב שלפניו האט את נסיעתו לאחר שהבחין ברכבם של ההרוגים כשהוא עומד בשול הדרך בצמוד לגדר הבטון המפרידה בין הנתיבים המובילים לירושלים לבין הנתיבים המובילים לת"א.

בשל מצבו ולאור העובדה שלא שמר מרחק מהרכב שלפניו, פרוס לא הספיק לבלום את רכבו, פגע מאחור ברכב שלפניו וזה נהדף אל עבר רכבם של הההרוגים. כתוצאה מכך נהרגו ונפצעו יושבי הרכב וכן נפצעו נוסעת נוספת ונהג הרכב שנסע לפני פרוס.

כשהגיעו השוטרים למקום התאונה מסר להם פרוס כי ברכבו נהג חברו כאשר במקביל הוא מתקשר לאותו חבר ומבקש ממנו להגיע למקום התאונה.

בשל כך הורשע הנאשם בשתי עבירות של הריגה, עבירה של גרימת חבלה חמורה, שתי עבירות של פציעה, עבירה של נהיגה בשכרות, עבירה של נהיגה תחת השפעה, עבירה של שיבוש מהלכי משפט, שלוש עבירות של גרימת נזק לאדם ולרכוש ועבירה של נהיגה בזמן פסילה.

עו"ד סאמי חוראני מפרקליטות מחוז ירושלים מסר, "אנו רואים חשיבות בענישה מרתיעה המגדירה באופן חד וברור כי חובתו של כל אדם לצפות את האפשרות שנהיגה בשכרות ותחת השפעת סמים יגרום למותם של אחרים. במקרה זה, הכתובת הייתה על הקיר. הנאשם נהג כשהוא בפסילת רישיון לבילוי אצל חבר בראשון לציון, הוא שתה בדרך אליו, ובהמשך שתה ועישן סמים אצל החבר. הנאשם החליט במצבו זה, וחרף אזהרתו של החבר, לנסוע ברכבו חזרה לביתו. החלטה זו הביאה אסון על שתי משפחות. הפרקליטות מבקשת לחזק את ידי משפחות המנוחים והנפגעים, אשר ממשיכים לשאת את הכאב והצער שגרם הנאשם במעשיו".

בגזר הדין נכתב כי: "במעשיו גילה הנאשם חוסר אחריות משווע, אשר מבטא זלזול מוחלט בערך השמירה על חיי אדם. הנאשם צרך אלכוהול וסמים גם יחד, בכמויות לא מבוטלות, ויצא לדרכו כשהוא נתון להשפעתם של אלו. הנזק לו גרם הנאשם קיצוני בחומרתו. במעשיו הוא גרם למותם של שני בני אדם, כל אחד מהם הוא בבחינת עולם ומלואו. הנאשם אף גרם לפציעתה הקשה של מעורבת נוספת ובכך שינה לעד את מסלול חייה."

עוד צוין בגזר הדין, "נהיגתו של הנאשם תחת השפעת סמים או אלכוהול לא הייתה בבחינת מעידה חד-פעמית. יתר על כן, הנאשם הפגין זלזול בחוק בכך שחודשים ספורים בלבד לאחר שהורשע בנהיגה תחת השפעה הוא שב ונהג ברכב כשהוא נתון להשפעת סמים ואלכוהול וזאת למרות שרישיונו נפסל. זלזול זה, אשר בזו הפעם גרם לאסון קשה, מחייב הטלת עונש מרתיע על הנאשם, לבל ישוב לבצע עבירות."