משה ליאון לערוץ 7: נבנה הרבה בירושלים ללא כל מחסום

בראיון לקראת הפסח מציב ראש עיריית ירושלים יעדים לעיר ולעצמו, משוכנע שתכנית טראמפ לא תפגע בבניה בעיר ומספר על ליל הסדר האישי שלו

אלירן אהרון , י"ד בניסן תשע"ט

משה ליאון
משה ליאון
צילום: אלירן אהרון

חודשים אחדים לאחר שנבחר לתפקיד ראש העיר ירושלים וימים אחדים אחרי הבחירות לכנסת, מספר משה ליאון על המשימות והיעדים שהוא מציב לעצמו ולעיר בת 900,000 התושבים.

"התפקיד שלי הוא שכל אחד מהתושבים ירגיש שהוא מקבל את מה שמגיע לו מהעיר ולא משנה המגזר שהוא שייך לו", אומר ליאון הרואה כמשימה ראשונה השגת תקציבים רבים לעיר למה שהוא מגדיר כאין-ספור היעדים והאתגרים של העיר, ומזכיר כי עוד בטרם המשא ומתן שניהל עם הסיעות השונות למועצת העיר פגש את שר האוצר לשיחה על תקציב העיר, שיחה שהניבה תקציב של 950 מיליון שקלים בתום פרק זמן קצר, ומכאן ניתן היה לפתוח בהליכי התכנון של העיר לאגפיה.

את יעילות התנהלותו מול משרדי הממשלה תולה ליאון בקשרי חברות ועבודה ארוכי השנים שלו עם שרים וחברי כנסת עוד מתקופת כהונתו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. "אבל מעבר לכך, אני יודע מה אני רוצה להשיג, אני יודע איזה פרויקטים העיר צריכה והדבר החשוב ביותר הוא לבנות ואני לא יכול לעשות זאת לבד. מאחורי צריכה לעמוד ממשלת ישראל כי אנחנו צריכים כאן רוב יהודי ושההגירה השלילית תיפסק. שיבואו לכאן עוד ועוד זוגות צעירים".

לשאלת התחושה לפיה ראש הממשלה נמנע מלבנות בירושלים מטעמים מדיניים כאלה ואחרים, ולמעשה מיזמים כמו גבעת המטוס מוצאים את עצמם מוקפאים, משיב ליאון ומציין כי עוד בטרם הדיון על גבעת המטוס ישנם עוד מיזמי בניה רבים מאוד שיש לפתח ולהשלים, ואחת הדוגמות לכך היא 'חומת שמואל', שכונה שטרם הושלמה בנייתה.

"ישבתי עם שגריר ארה"ב בישראל ודיברנו על הנושא הזה. אני חושב שבשנים הבאות נבנה הרבה בירושלים ולא צריך להיות שום מחסום בעניין הזה", אומר ליאון הסבור כי גם 'עסקת המאה' של טראמפ לא תעסוק ולא תדון בשכונותיה של ירושלים הכוללות עשרות אלפי תושבים, ובהתאם יש להרחיבן ולהוסיף להן יחידות דיור רבות.

כשהוא נשאל על המבנה הקואליציוני שהרכיב במועמת העיר, הרכב שלפי שעה אינו כולל את מי שהתמודד מולו, עופר ברקוביץ', אומר ליאון כי במידה וברקוביץ' יהיה מעוניין בכך ברצינות הוא ימצא דלת פתוחה ואף תפקידים שממתינים לו. "הוא יודע את מספר הטלפון שלי ואני יודע את מספר הטלפון שלו וכשהוא ירצה בצורה רצינית ולא פופוליסטית לעבוד ביחד, שסיעת 'התעוררות' תהיה שותפה לקואליציה, בוודאות הוא ייכנס. עד אז יש לנו קואליציה מקיר לקיר, כוללת חרדים, צינות דתית, מרצ, יוסי חביליו ואחרים, אנשים שבחרו בעשייה למען העיר ועובדים מבוקר ועד לילה עבור ירושלים ועשייה טובה לתושבי העיר".

במבט אל העתיד אומר ליאון כי להערכתו בתוך שנה ניתן יהיה לראות תנוםפת בניה בעיר. "אנחנו עובדים על זה מאוד קשה. ועדת תכנון ובניה יושבת היום על 123 בקשות, רוצים לנקות שולחן לפני החג ועובדים במלוא הקצב כדי לבנות. כשכל כך הרבה עובדים על כך זה יקרה".

ליאון מזכיר בדבריו גם את החשיבות שהוא נותן לשיפור פני העיר לצד הרחבת הבניה ופיתוחה.

על חג הפסח האישי והפרטי שלו מספר ליאון כי בשנה זו כל בני המשפחה צפויים להתכנס יחדיו. סידור החגים אצל בני המשפחה הבוגרים תואם כך שבשנה זו כולם יתכנסו לחגוג יחד. "נחגוג את ליל הסדר ביחד עם הנכדים והילדים שלי. זה מפגש משפחתי שלא קורה בכל השנה. מעבר לכך זו יציאת מצרים וכשאנחנו בירושלים אנחנו רואים את ההיסטוריה על כף ידינו, את יסודות עיר דוד, את יסודות העליה לבית המקדש וכשרואים את כל זאת מבינים את הנס שביציאת מצרים", אומר ליאון המדגיש את האופן בו רואים את גאולת ישראל מי שלא נולדו כאן.

דוגמא לכך הוא מציג את אביו שעלה ארצה מסלוניקי עוד טרם תקופת השואה. "סבא שלי החזיק אותו על הידיים והם עלו באנייה לארץ ישראל. כששאלו את סבא שלי מה יש לך לעשות בארץ ישראל כשבסלוניקי העושר והכבוד מלפניך ואת כל זה תפסיד. הוא אמר שהחלום שלו הוא להגיע ירושלים ולארץ ישראל והרווחה הכלכלית שיש שם לא מעניינת אותו. בסופו של דבר הוא עלה והמשפחה שלו נספתה כולה בשואה".

"הדבר הראשון שסבא שלי עשה הוא לעלות לנמל יפו ומיד הגיע לירושלים כדי לנשק את אדמתה, הגיע לכותל ולקבר רחל, ורצה הגורל שהם התגוררו דווקא בתל אביב. אמרו להם לגור שם ואכן גם אני הייתי בתל אביב. לפני עשר שנים החלטתי לקשור את נפשי בירושלים ולגור בה. עבורי זו סגירת מעגל. ביום כניסתי לתפקיד היה טקס שבו היה גם אבא שלי. אמרתי לו שהיום הזה הוא יום סיום המסע שלכם מסלוניקי לירושלים. אני בטוח שלכל אחד ואחת מהעם היהודי יש את הסיפור שלהם, סיפור השורשים שלהם".