הכירו את השחקנים המובילים ביורוליג

העונה הסדירה ביורוליג הסתיימה וזה הזמן להביא בפניכם את השחקן המוביל בכל קטגוריה וגם את הנציגים המובילים של מכבי תל אביב.

שילה רוזנפלד , י' בניסן תשע"ט

נכנס לרשימת החוסמים. אלכס טיוס
נכנס לרשימת החוסמים. אלכס טיוס
צילום: אלן שיבר, מנהלת הליגה

לפני כשבוע וחצי, תמה לה העונה הסדירה ביורוליג ורגע לפני שתפתח סדרת ההצלבה, הנה השחקנים המובילים של העונה הסדירה ביורוליג.

אז ככה. בקטגוריית הנקודות , מסיים השנה מייק ג'יימס כמלך הסלים של היורוליג עם 19.8 נקודות למשחק. השחקן, שחזר מה-NBA לאירופה לפני כשנה וחצי, ניסה להעלות, כמעט במו ידיו את מילאנו להצלבה, אך ללא הצלחה וזה מפני שלא עזרו לו מספיק וההגנה של הקבוצה השנה הייתה קטאסטרופאלית במיוחד. מה שעזר לו מאוד לסיים העונה כמלך הסלים היא הפציעה המוקדמת של אלכסיי שבד, שפתח את העונה בסערה, אבל, כאמור, הפציעה הכריעה. מייק ג'יימס מוביל את היורוליג גם במדד, וממוצע המדד שלו עד כה, עומד על 20.2 למשחק. מרשים מאוד!

את קטגוריית הריבאונדים מוליך השנה וינסנט פוארייה, עם 8 ריבאונדים למשחק. באסקוניה השנה קיבלה מכה לא פשוטה, כשטורניקה שנגליה, אולי הפאור פווארד הטוב באירופה, נפצע לקראת אמצע העונה הסדירה והשאיר חור גדול בהגנה ובהתקפה. ברגע הזה, פוארייה היה הגורם המרכזי שמילא את החלל וכמובן הגורם המרכזי שבזכותו באסקוניה הצליחה להעפיל להצלבה מהמקום השביעי. הישג מרשים לקבוצה הספרדית, לאור האירועים שעברו עליה במשך העונה.

מי שמסיים גם כמלך האסיסטים וגם כמלך החטיפות של היורוליג שנה שנייה ברציפות, הוא ניק קלאת'ס. הרכז היווני- אמריקאי מתקשה בקליעה, אז הוא מפצה על זה בגדול עם מסירות אומן שרק הוא יודע איך הוא הצליח למסור אותן ועם הגנה אגרסיבית שכאמור, העניקה לו גם את תואר מלך החטיפות של היורוליג והוא מועמד מוביל לחמישיית העונה של המפעל. הוא מסיים עם 8.9 אסיסטים בממוצע למשחק ועם 1.6 חטיפות למשחק. מה שבטוח, הוא גם אחד השחקנים שתענוג לראות אותם על הפרקט העונה ביורוליג.

בקטגוריית החסימות והאחוזים ל-2, וולטר טבארס מריאל מדריד הוא המוביל שלהן העונה. השחקן, שהיה בכלל אמור להיות היום בליגה הטובה בעולם, אם לא היה סופג פציעה קשה לפני כשנתיים בקליבלנד, גם השנה מתברר כאחד הגבוהים הטובים והיעילים שיש ביורוליג ובאירופה בכלל. 2.21 זה לא גובה שרואים בכל יום ועם הגובה הזה יש לו יתרון על כמעט כל שומר. עדיין לא ברור למה הוא מקבל יחסית מעט דקות ולגובה העצום שלו ולנתונים שהוא מספק כשהוא קולע בלא פחות מ-78.1% העונה ל-2 וחוסם 1.6 פעמים בממוצע למשחק. אם פאבלו לאסו יגדיל משמעותית את כמות הדקות שלו בפלייאוף, יהיה לריאל יתרון משמעותי מאוד מתחת לסל על פני היריבות שלה ואולי נראה אותה מניפה בפעם השנייה ברציפות את גביע אירופה וה-11 במספר של המועדון. אגב, אלכס טיוס ממכבי, מצליח להשתחל למקום השלישי בקטגוריית החסימות, עם 1.1 חסימות בממוצע למשחק וטאריק בלאק, שגם הוא בסה"כ רשם עונת בכורה טובה באירופה, מתמקם חמישי בקטגוריית האחוזים ל-2, כשהוא דייק בממוצע במהלך העונה באירופה ב69.8% מהטווח הזה.

אמנם מילאנו לא הצליחה להגיע להצלבה, אבל יש לה עוד נציג מוביל באירופה והוא דייריס ברטאנס, שמוביל את האחוזים ל-3 ביורוליג עם 53.6% מרשימים מהטווח הזה בממוצע. אבל גם הוא, לצערה הרב של מילאנו, למרות הכסף הרב שהושקע, היא שוב מוצאת את עצמה ברגע האחרון מחוץ לשמונה הגדולות של אירופה.

והקטגורייה האחרונה היא קטגוריית המאני-טיים, קטגוריית העונשין ואותה מוביל מאריוס גריגוניס מז'לגיריס קובנה, עם 96.3% מהטווח הזה בממוצע. כמה סימלי ששחקן מקבוצת המאני טיים של העונה מוביל את הקטגורייה הזו. אף אחד מהעיתונאים ברחבי אירופה, או יותר נכון אף אחד מרחבי אירופה לא האמין שז'לגריס, שכבר איבדה כמעט לגמרי את סיכוייה להעפיל להצלבה, תחזור מהקבר באחד הקאמבקים המדהימים שנראו בשנים האחרונות באירופה ותעפיל להצלבה מהמקום השמיני. אתם יודעים מה, אולי אדם אחד בכל זאת האמין. קוראים לו שאראס. המאמן, שהוא עדיין טירון ביורוליג, הוכיח השנה שוב שהוא אחד הווינרים הגדולים באירופה, כאשר סחף את ז'לגיריס שוב להצלבה כנגד כל הסיכויים, כשניצח בדרך את אולימפיאקוס, מכבי תל אביב והדובדבן שבקצפת, במחזור האחרון, את אלופת אירופה המכהנת, ריאל מדריד, מה שסידר העפלה פשוט מדהימה. ואין דרך טובה מזו להמחיש שז'לגיריס היא קבוצת מאני טיים יותר מזו ששחקן שלה מוביל את קטגוריית העונשין ביורוליג. כי בסופו של דבר, משחקים מנצחים מקו העונשין.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il