מי לא אוהב אגדות?

ד"ר לאה סגל בביקורת ספרים על ספרה החדש של רותי יצחקי ריכטר "פעם אחת, לפני הרבה שנים".

ד"ר לאה ויזל , י"א בניסן תשע"ט

פעם אחת, לפני הרבה שנים
פעם אחת, לפני הרבה שנים
צילום: כריכת הספר

על הספר "פעם אחת, לפני הרבה שנים..."

מאת רותי יצחקי ריכטר

הוצאה דיגיטלית 'עברית'. מחיר מבצע 26 ₪.

הספר "פעם אחת, לפני הרבה שנים..." כולל מאה אגדות מקוריות שחיברה הסופרת רותי יצחקי-ריכטר. האגדות עוסקות בטבע הארץ, ובעיקר בצמחי בר ותרבות בישראל, בירושלים, בקשר בין האדם לים ובמלאכות עתיקות בארץ ישראל הקדומה.

כל אגדה מלווה בסקירה המסבירה את הרקע המדעי שמאחורי האגדה ובתמונות צבע מרהיבות שצילם אריה ריכטר, בעלה של הסופרת.

מי לא אוהב אגדות?

האגדה היא סיפור עממי העובר בעל-פה מדור לדור. ימי האגדה כימי האדם. עוד לפני שהומצא הכתב חיבר האדם אגדות, וסיפר אותן לילדיו ולחבריו. כשחיכו הנשים לתורן לשאוב מים מהבאר, כשחיכו הגברים ליד טחנת הקמח, וכשישבו בני הבית ליד האש הבוערת במערה וחיכו לארוחתם, חוברו או סופרו אגדות, כי הצימאון לסיפור מאפיין את כל הגילאים.

ככל הנראה הייתה האגדה האמצעי החינוכי הראשון בהיסטוריה, והיה לה לא רק ערך בידורי אלא גם ערך חינוכי ומוסרי. היא הצטיינה במוסר השכל חשוב, ולעתים שימשה העלילה רק אמצעי כדי להדגיש אותו. מוסר ההשכל הקנה בדרך סיפורית ולא דידקטית ערכים כלל-אנושיים חשובים, כגון הצורך לקבל את הזר, החריג והשונה, לשפוט אדם לפי מעשיו ולא לפי קבוצת ההשתייכות או הסטריאוטיפ שלו, לתמוך בחלש, להאמין בניצחון האהבה ובעיקרון השכר והעונש ועוד. ערכים אלה משותפים לכל התרבויות, ולכן מוצאים אגדות דומות בסיפורי עמים שונים.

בעבר התייחס המונח אגדה רק לסיפורים עממיים שעברו מדור לדור, אבל כיום הוא מקובל גם כסוגה ספרותית עכשווית, וכולל סיפורים שחוברו על ידי סופרי ההווה. בדומה להם גם ספר זה אינו כולל אגדות שהילכו בעם אלא אגדות שחיברה הסופרת.

רותי יצחקי-ריכטר אומרת: "הספר מהווה סיכום של שנות עבודה רבות. אני סופרת ואגרונומית, לכן שילבתי בספר ספרות ומדע. היבט רב תחומי זה מרחיב את היריעה, מקנה ידע, מאיר את נושא האגדה מנקודות תצפית שונות ומגדיל את הנאת הקורא."

לספר 5 שערים:

  • "ככה זה התחיל...": אגדות העוסקות במלאכות עתיקות,
  • "צמחי בר מספרים": אגדות העוסקות בצמחית הבר בישראל.
  • "צמחים מהגרים": אגדות העוסקות בצמחי תרבות
  • "אגדות ירושלים": אגדות העוסקות בחיים בירושלים לדורותיה.
  • "מן הים הגדול": אגדות העוסקות בקשר בין האדם לים

הספר ספוג באהבת הארץ. צמחיה ואתריה, וישמש הן את הילדים והן את הוריהם. מדריכים ומורים יכולים להעתיקו לטלפון הנייד, לאייפד או למחשב, ולהיעזר באגדות בעת הטיול, כשנתקלים בשטח בנושא האגדה, כי האגדה מחייה ומעשירה כל טיול, הן משפחתי והן קבוצתי.

להשיג בחנות הספרים הדיגיטלית של ההוצאה. הספר לא ייצא לאור במהדורה מודפסת.