השר יריב לוין לערוץ 7:
שום דבר לא ירתיע אותי משינוי מערכת המשפט

שותפי הקואליציה הבאה יצטרכו לגלות גמישות ואחריות במו"מ. אופציית ממשלת האחדות לא קיימת. סמוטריץ' שר משפטים? לא שולל.

שמעון כהן , י"א בניסן תשע"ט

השר יריב לוין
השר יריב לוין
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שינוי עמוק. לוין

שר התיירות יריב לוין מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 לסיכויים להרכבת ממשלה ימנית על אף הפערים האידאולוגיים בין הסיעות החרדיות ל'ישראל ביתנו' של אביגדור ליברמן ועל תיק המשפטים אותו הוא מעוניין לקבל לאחר תום המגעים הקואליציוניים.

לטעמו של השר לוין ללא הגעה להסכמות בין הצדדים לא תהיה ממשלה ולא תהיה קואליציה, ומשום כך מדובר בהסכמות הכרחיות. "המו"מ הזה יהיה קשה וארוך. הוא יהיה רווי מכשלות, אבל אני מקווה שנגיע לתוצאה", אומר לוין שמאחוריו לא מעט משאים ומתנים קואליציוניים.

להערכתו "סלע המחלוקת הגדול ביותר הוא בחוק הגיוס", אך עם זאת הוא מזכיר כי "ישנם גם נושאים אחרים בענייני דת ומדינה שמצריכים גישור על מחלוקות ופערים גדולים. ישנם גם דרישות של שותפות פוטנציאליות".

על התבטאויותיהם של נציגי הסיעות החרדיות שקבעו כי בסופו של יום יש הבדל בין ההצהרות של ליברמן לתקשורת לבין השיחות בחדרי המו"מ הסגורים, אומר לוין כי הוא "מעריך את האיפוק. אחד הדברים החשובים במו"מ כזה הוא איפוק ולא להגיב מיד על כל הצהרה בהצהרה שתחדד מחלוקות ולהתרכז בניסיון לגשר על הדברים בתוך ישיבות המו"מ.

''אני מכיר את יהדות התורה וש"ס ויודע שהם יעמדו על שלהם ויעשו זאת בצורה תקיפה. אין לי ספק בזה, אבל אם יש רצון טוב נוכל להתגבר. אני מקווה שהאחריות גבר. הלכנו לבחירות מתוך אמירה ברורה שנקים ממשלה ואנחנו רוצים לעמוד בהתחייבות הזו".

על אופציית ממשלת האחדות שלכאורה מרחפת כאיום מעל מי שיציג עמדה עיקשת במו"מ, אומר השר לוין כי אמנם ראוי היה לו לומר שיש חרב של ממשלת אחדות המאיימת מעל המפלגות הקטנות, "אבל האמת להבנתי היא שאין סיכוי אמתי לממשלת אחדות. אני גם לא חושב שזה הדבר הנכון וזה לא מה שהבוחרים שלנו רוצים. בחירות חוזרות יהיו סיכון גדול ומהלך שקשה יהיה להסביר לציבור ויגרום נזק גדול למשק. אין שום היגיון בכך".

כשנשאל על אבדן הקולות, למעלה מ-350,000 קולות שנותרו מתחת לאחוז החסימה ורובם המוחלט של מפלגות ימין, משיב השר לוין ומזכיר: "זה בדיוק התסריט המסוכן של אבדן קולות שעליו דיברתי. דיברתי כבר אז על הקושי להרכיב ממשלה עם מפלגות קטנות רבות. אנחנו רואים את זה מתרחש לנגד עינינו. הציבור צריך לחזור לדפוסי ההצבעה של העבר, שתי מפלגות גדולות שיאפשרו למי שתזכה לנהל את העניינים ולשמור את התיקים המרכזים במפלגתו של ראש הממשלה".

על הדרך לפתור את סוגיית אבדן הקולות הזו אומר לוין כי יתכן והעלאת אחוז החסימה לרף גבוה יותר תגרום למפלגות קטנות לוותר על ההתמודדות ולהעדיף איחודים, אך גם בכך אין ביטחון מלא. "השמאל מבין את זה והוא מאחד כוחות לקראת הבחירות באופן שמביא אותם לנקודת פתיחה של מיצוי הפוטנציאל האלקטוריאלי. בימין זה לא קורה. מישהו מבין את הפיצול של הימין החדש? אני מקווה שהלקח יילמד".

על שאיפתו שלו לקבל את תיק המשפטים בממשלה הבאה, אומר השר לוין: "אני מאוד רוצה את תיק המשפטים, אבל מי שקובע הוא ראש הממשלה שיעשה את השיקולים שלו בעניין הזה. המאבק שלי לשינוי מערכת המשפט הוא מאבק ארוך שנים, עוד מאז שהייתי מ"מ ראש לשכת עורכי הדין. ציבור עצום מצטרף ותומך במאבק הזה. מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית והמציאות שבה מערכת המשפט נוטלת לעצמה סמכויות שמה עצמה כריבון מעל העם הכנסת והממשלה הוא מצב פסול שאין לו אח ורע בשום דמוקרטיה.

''שום דבר לא ירתיע אותי מלהמשיך במאבק הזה", הוא אומר וכשהוא נשאל אודות דבריו של אמנון אברמוביץ' ולפיהם מינויו שלו לתפקיד שר המשפטים יביא לשנת מאסר נוספת לנתניהו:

"אפשר לראות בזה איום או תיאור עובדתי של המצב ואם רוצים להאמין אפשר לחשוב שזה בצחוק, אבל מה שחשוב הוא המעשים ולא הדיבורים. אני מקווה שהממשלה הזו, בין אם אני אהיה שר המשפטים או מישהו אחר, תשים את הנושא הזה בראש סדר העדיפות ותוביל מהלך עמוק של שינוי ולא שינוי קוסמטי בצורה של מינויים כאלה ואחרים. כל ההצעות מוכנות ורבות מהן הגשתי כחבר כנסת".

על השאלה אם כל הדברים הללו יוכלו להתבצע על ידי חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' במידה והוא יהיה זה שימונה לשר המשפטים, משיב לוין: "בוודאי. אני מעריך מאוד את בצלאל סמוטריץ'. הכיוונים שהוא מאמין בהם הם נכונים בהרבה מקרים. תפקיד רגיש כזה ראוי שראש הממשלה ימנה לו את מי שהוא חשוב שמתאים ויוכל לעשות את העבודה. הגיבוי של ראש הממשלה והממשלה הכרחי כדי לבצע מהלכים יסודיים וכל מי שיכהן בתפקיד הזה וילך בדרך הזו שאני מאמין בה יקבל ממני את מלוא הגיבוי".