'לא משחקים פוקר, גלויים מול נתניהו'

סמוטריץ': בפגישה עם נתניהו יצרנו קשר של אמון לקראת המו"מ. גם לנתניהו ברור שנעמוד בהסכם מול 'עצמה'. עובדים שקוף גלוי וללא עיזים.

שמעון כהן , י"א בניסן תשע"ט

סמוטריץ' והרב פרץ אצל הנשיא
סמוטריץ' והרב פרץ אצל הנשיא
צילום: מארק ניימן, לע"מ

עובדים שקוף. סמוטריץ'

בראיון ליומן ערוץ 7 מבהיר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' כי אכן מפלגתו שואפת לקבל לידיה את תיק המשפטים, ובהמשך הדברים סיפר על שיחותיו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם השר יריב לוין, חבר צוות המו"מ של הליכוד, בין השאר על העמידה בהסכם מול 'עצמה יהודית'.

"ההמלצה שלנו על נתניהו העניקה לנתניהו את 61 הממליצים ומחר נתניהו יקבל מחר את המשימה להרכבת הממשלה. תקוותי היא שנתניהו יקיים את רצון הבוחר ואת הבטחותיו ותקום כאן ממשלה ימנית ברורה ותפקידנו יהיה לוודא שהיא תהיה ימנית גם ברמת הביצוע ולא רק ברמת הכותרת. ימין זה גם ימין התיישבותי ביטחוני וגם כזה שמתייחס לזהות היהודית של המדינה וגם כזה שמחזיר את האיזונים לדמוקרטיה הישראלית ויש הרבה תיקונים שנדרשים במערכת המשפט".

על המתמודד הנוסף על כהונת שר המשפטים, השר יריב לוין, אומר סמוטריץ' כי "הוא חבר טוב ואת רוב הדברים אנחנו רואים עין בעין. אני חושב ששני התיקים, חינוך ומשפטים, בידינו והציפייה שיישארו בידינו היא לגיטימית ונכונה ואני מתפלל שנקבל את התפקיד הזה ושתהיה סיעתא דשמיא להצליח בו".

על המפגש אמש בינו לבין ראש הממשלה נשאל חבר הכנסת סמוטריץ' מדוע היה נצרך המפגש, שהרי מפלגתו היא הבטוחה ביותר בהמלצתה לנשיא. "היה רצון לייצר יחסי אמון ושאפשר יהיה לצאת למו"מ באווירה טובה. אמרתי לראש הממשלה שנהיה השותפים הטובים ביותר מתוך שותפות חברית ונאמנה, ואנחנו מצפים שבצד השני נקבל את אותה הגינות פתיחות וכנות. הציונות הדתית חייבת להיות שותפה בכירה של הליכוד ונתניהו בממשלה הבאה, בקבלת ההחלטות ובניהול התהליכים. יהיו ויכוחים וננהל אותם בצורה מכובדת. אין כאן משקעים אישיים. יש לנו דרישות ולא על הכול נסכים ובמו"מ יהיו רגעי משבר וגם בארבע שנות קדנציה יהיו מחלוקות אבל בגישה עניינית ומתוך שיתוף פעולה לטובת מדינת ישראל".

"אמרתי לראש הממשלה שאנחנו באים בצורה ענינית וגלויה. לא משחקים פוקר ולא שמים עיזים, לא כי אנחנו תמימים אלא כי כך אנחנו רוצים לבסס את ערכת היחסים ביננו. אנחנו מצפים להגינות בצד השני. שאף אחד לא יפרש את הכנות שלנו כתמימות וחולשה. נעמוד על שלנו במו"מ בקביעת קווי היסוד בתפקודה של הממשלה בחקיקה ותפקידים".

בדבריו מציין ומזכיר סמוטריץ' כי לחמשת המנדטים של מפלגתו נוסף גם המנדט של חבר הכנסת הרב אלי בן דהן ששולב כמשוריין בליכוד, וכך ראו את הדברים גם נתניהו וגם השר לוין, "הם עומדים בסיכום וכך צריך להיות".

על סגנון המו"מ המרוכך יותר שצפוי להתרחש לעומת המו"מ בין נתניהו לבנט שזכה בשל כך בתיק המשפטים, אומר סמוטריץ': "ביני לבין נפתלי יש הבדלי סגנון, אבל זה לא אומר שאני נחוש פחות. אני חושב שימים יגידו שנצליח להגיע להישגים. גם בדיבור בשקט נימוס וכבוד הצד השני מבין רצינות וצדק. היכולת להפעיל כוח פוליטי נובעת מכך שאתה צודק בדרישתך ואני חושב שאנחנו צודקים ולכן נוכל לשדר את הרצינות ונעשה זאת בסגנונינו".

בהתייחס לעבודה המשותפת עם הרב רפי פרץ מבהיר סמוטריץ' כי העבודה נעשית בשיתוף מלא ובשקיפות כאשר השניים משוחחים 4-5 פעמים ביום. כך היה גם אתמול כאשר הרב פרץ עודכן על תוכן השיחה עם ראש הממשלה יד לאחריה ועוד לפניה. על הניסיונות בתקשורת לייצר בקיעים ביניהם אומר סמוטריץ' כי הדרך להתמודד עם התופעה היא פשוט להתעלם ממנה. "יש נשמות טובות שתמיד מנסות לתקוע טריזים והדבר הנכון הוא פשוט להתעלם. הכי חשוב להיות בקשר רציף ולא לדבר דרך מתווכים באופן הכי גלוי מתוך הכרת יתרונות הזולת בשיח הזה. הביחד שלנו הוכיח את עצמו בקמפיין הבחירות. ניטרלנו מוקשים ומשקעים בין המפלגות וידענו לנווט והובלנו קמפיין טוב ומשותף עם תוצאות טובות, בהתחשב בנסיבות".

ומה באשר ל'עצמה יהודית' ועו"ד איתמר בן גביר? האם הסוגיה עלתה במהלך השיחה עם ראש הממשלה? סמוטריץ' משיב בחיוב ומבהיר: "זה עלה בשיחה ביני לבין יריב לוין שנכח בשיחה עם נתניהו. הוא מצידו ביקש לוודא שאנשי עצמה מעורבים במו"מ ואישרתי את הדבר. אמרתי שאני מקוה שהקואליציה תהיה מספיק ימנית כדי שאיתמר ירגיש בנוח להיות חלק ממנה".

בדבריו מזכיר סמוטריץ' את ההסכמה להחלת החוק הנורבגי המורחב המאפשר התפטרות שרים וכניסת הבאים בתור בהמשך, ובמידה ויפוטרו השרים יחזור המצב לקדמותו, מתכונת שתאפשר לאורית סטרוק ולאיתמר בן גביר להיכנס לכנסת לאחר קבלת שני תיקים לסמוטריץ' ולרב פרץ. "זה סוכם עוד לפני הבחירות. בפוליטיקה אפשר לריב על עמדות, אבל הבסיס הוא קיום הסכמים והגינות. זו מחויבות שלנו כלפי איתמר ומחויבות שלנו מול ראש הממשלה בהסכם כתוב שתואם את ההסכם שלנו עם 'עצמה'. אני לא חשוב שנצטרך לדרוש את זה כי מדובר בדבר שהוא מוסכם על כולם".