ועדת הבחירות המרכזית: פרסומי הימין החדש - מתוך מצוקה מובנת

ועדת הבחירות המרכזית מפרסמת הודעה חריגה התוקפת את פרסומי מפלגת "הימין החדש" אודות "הונאות חמורות" ב-8% מהקלפיות.

ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ט

יו"ר ועדת הבחירות השופט מלצר
יו"ר ועדת הבחירות השופט מלצר
צילום: חזקי ברוך

ועדת הבחירות המרכזית יוצאת במתקפה חריגה על מפלגת הימין החדש, בעקבות הודעת המפלגה אחר הצהריים (שלישי) לפיה בבדיקה שנערכה נמצאו "הונאות חמורות" ב-8% מהקלפיות.

"ועדת הבחירות המרכזית מצירה על כי היא נאלצת, זו הפעם הראשונה בתולדותיה, להגיב לפרסומים חסרי כל בסיס ושחר שנאמרים מתוך מצוקה, אף שהיא מובנת, ומובילים לערעור אמון הציבור בתוצאות הבחירות", נאמר בהודעה.

"הוועדה מבקשת להבהיר כי היא דוחה מכל וכל את טענת הימין החדש באמצעות השר בנט, כפי שפורסמו היום, לפיהן ב-8% מהקלפיות נמצאו פערים ובחלקן הונאות חמורות", הוסיפו בוועדת הבחירות.

בוועדה ציינו כי טענות הימין החדש אינן עקביות. בראשית, טענה רשימת הימין החדש כי רשימות שונות פסלו לה קולות, במתכוון, מתוך הקולות מהקלפיות המיוחדות (המעטפות הכפולות). לאחר שנוכחו נציגי הרשימה, בעצמם, כי אין בדברים כל ממש, עברו לטענה חלופית.

"בטענתם החלופית טענה רשימת הימין החדש, אמש, כי התוצאות צריכות להיות שונות (לפי דיווחים שאינם מאומתים) והעבירה לבדיקת ועדת הבחירות המרכזית, רשימה של 66 קלפיות בטענה כי נפלו בהם פגמים. טענות הימין החדש על 8% מהקלפיות הן מטעות, שכן, מדובר בתוצאות (שרובן, כאמור לרעת הימין החדש), מ-5 קלפיות בלבד, מתוך כל הקלפיות שנבדקו לבקשתם ובנוסף, ועדת הבחירות בדקה, מיוזמתה, מאות רבות של קלפיות באופן מדגמי, במבצע טוהר הבחירות, ומצאה פגמים מזעריים בלבד, שתוקנו על ידה", צויין בהודעה.

בוועדה הוסיפו והתייחסו למידע לגבי קלפי מס' 53.2 בעפולה, אותה הציגה רשימת הימין החדש, וציינו כי המידע המדובר אותר על ידי ועדת הבחירות המרכזית עוד במהלך מבצע טוהר הבחירות, והתוצאות מקלפי זו תוקנו לפי תוצאות האמת בקלפי, על ידי יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר.

"יצויין כי מבצע טוהר הבחירות הינו מבצע אותו מקיימת ועדת הבחירות המרכזית כדרך שבשגרה במהלך הימים שלאחר הבחירות ובמהלכו נערכת בקרה ובדיקה של התוצאות במאות קלפיות ברחבי הארץ. הפגמים שעלו מקלפי זו, הועברו על ידי השופט מלצר לחקירת המשטרה, עוד לפני הודעת הימין החדש, ולנציגי הימין החדש נמסר על כך", הדגישו בוועדה.

"צוותים מטעם ועדת הבחירות המרכזית ערכו במשך הלילה והבוקר בדיקות מדוקדקות בכל 66 הקלפיות ובתום הבדיקה הסתבר שיש לגרוע לימין החדש שלוש קולות. לאחר שבבדיקה מדוקדקת זו, נמצא שגם בטענות אלה של הימין החדש אין כל ממש, ממשיכים נציגי הרשימה לערוך בדיקות נוספות, ולפרסם נתונים לא בדוקים ומטעים", קובעים בוועדה.

בסיום הודעתה מבהירה ועדת הבחירות כי טרם פרסמה את תוצאות הבחירות הרשמיות ואלה יפורסמו בזמן הקרוב על פי הקבוע בחוק.