ראש המנהל האזרחי:
להסדיר את ההתיישבות, כמה שיותר

תא"ל בן חור אחוות, ראש המנהל האזרחי, בשיחה עם ערוץ 7 על הריסות בתים, קידום ופיתוח ההתיישבות, חוק ההסדרה ושיפור השירות לתושבים.

יוני קמפינסקי , י"ב בניסן תשע"ט

ראש המנהל האזרחי תא"ל אחוות בן חור
ראש המנהל האזרחי תא"ל אחוות בן חור
צילום: ערוץ 7

ראש המנהל האזרחי בשיחה עם ערוץ 7

ראש המנהל האזרחי, תא"ל בן חור אחוות, מספר בראיון מיוחד לערוץ 7 על הפעילות שנעשית במטרה לפעול באופן הדוק וטוב יותר עם ציבור המתיישבים ביהודה ושומרון.

בשנים האחרונות פעל המנהל לשיפור השירות לתושבים, ובתחילת שנת 2019 נפתח מוקד שירות שנותן מענה ומספק מידע על כל שירותי המנהל האזרחי.

"המנהל האזרחי עוסק רבות בפיתוח וקידום ההתיישבות ואיכות החיים ביהודה ושומרון לאוכלוסייה הישראלית כמו גם לזו הפלסטינית", מספר אחוות. "החלטנו שנכון להנגיש את עצמנו ואת המידע לתושב בצורה ישירה ובלתי אמצעית כחלק ממכלול של מהפכה בשירות שאנחנו עושים.

|לדעתנו, שיח כזה של כל המנהלים והאחראים עם התושבים מאפשר לנו להנגיש את המידע ולדבר בגובה העיניים", מסביר ראש המנהל.

יש מתיישבים שמרגישים שהמנהל האזרחי לא נמצא בצד שלהם.

"המנהל האזרחי הוא תחליף הריבון בשטח. הוא אחראי גם על תכנון, קידום ובנייה אבל גם על משילות ואכיפת החוק. אנחנו נותנים שירותים לאוכלוסיה ועוסקים בקידום תכניות לאזורי תעשייה ותשתיות מים, חשמל, צירים ושכונות שנבנות. אין דבר שנבנה ומתפתח במרחבים של יהודה ושומרון שהמנהל האזרחי הוא לא הגורם שמחולל ומנהל את האירוע. מצד שני אנחנו גם מבצעים את אכיפת החוק על פי ההנחיות והתעדוף של הדרג המדיני גם על הישראלים וגם על הפלסטינים, כדי לייצר משילות ואכיפת חוק. אנשים לא רוצים לחיות במערב פרוע".

איך אתה עונה לטענות על אכיפה סלקטיבית מצדכם?

"זה ממש לא נכון עובדתית. כשבודקים את הנתונים על היקפי האכיפה - היא גדולה יותר באופן משמעותי אצל הפלסטינים. הדרג המדיני לא שש ומעודד אותנו. הוא כופה עלינו, בצדק, לפעול על פי חוק. הוא זה שמתעדף ואכיפה בצד הישראלי עוברת אישורים מסודרים לכל פרט מצד הדרג המדיני".

עד כמה משימות של פינוי יהודים מבתיהם קשות עבורכם ברמה הביצועית וגם ברמה האישית?

"אלו משימות מאוד מורכבות, בעיקר רגשית. צריך לזכור שאנשי יחידת הפיקוח הם אנשים שחיים באזור ומאוד קשה להם. אף אחד לא שש לראות שמפנים משפחה מהבית שלה, אבל זאת המשימה וזה מה שמוטל עלינו בעבודה שלנו. אין דברים כאלה שקורים ללא אסמכתאות משפטיות ואישורי הדרג המדיני. פינויים כמו שהיו בשנה שעברה בתפוח מערב או בנתיב האבות, נעשו על בסיס הנחיות בית המשפט והוראות הדרג המדיני".

הפינויים הם היסטוריה, או שיש סיכוי לעוד כאלה בעתיד הנראה לעין?

"אני לא יודע לומר. הכל תלוי בהחלטות הדרג המדיני ובית המשפט".

מאז תחילת שנת 2017, מספרים גורמים במנהל לערוץ 7, פורסמו להפקדה ולתוקף למעלה ממאה תכניות מתאר וקודמו אלפי יחידות דיור בלשכת התכנון. בימים אלו מקדם המנהל האזרחי פרויקטים רבים בהתיישבות, בניהם קידום אזורי תעשייה, תיירות, מיזמים כלכליים ופיתוח מחצבות.

סוגיה נוספת שנמצאת לפתחו של המנהל היא חוק ההסדרה. "החוק נמצא בפתחו של בג"ץ ומה שיוחלט שם ישפיע עלינו. יש הפעלה של סעיף 5 שזה תהליך שאנחנו מתעסקים בו עכשיו בעוצמה גבוהה והוא מדבר על הסדרת מבנים בהתיישבות. זה תהליך שעובר עם היועץ המשפטי לממשלה יד ביד ואנחנו שואפים להסדיר כמה שיותר כי זה הדבר הכי נכון לעשות. אין לאף אחד שום כיף מזה שיושבת משפחה והבית שלה לא מוסדר".

היכן אפשר לבנות היום, ואיפה אי אפשר?

"אפשר לבנות היכן שמותר על פי נוהלי התכנון והבנייה, זה לא שונה משום מקום אחר בישראל. בונים היכן שיש תב"ע מאושרת וקיבלת היתר בנייה מהרשות המוסמכת. זה יכול להיות באלקנה, בגוש עציון ובאריאל וזה נכון גם לחיפה ותל אביב.

''בשטח רואים את היישובים גדלים ומתפתחים בעשור האחרון והם נבנו על בסיס תכנון של המנהל האזרחי והיתרים שהם קיבלו מאיתנו. יש גם תכנית אב לתחבורה ליו"ש שאנחנו מקדמים לשנים קדימה ותכניות חומש שעוסקות בתכנון של כל הצירים והכבישים. אנחנו רואים ביצוע של תכניות כל הזמן".

במה תברך את המתיישבים לרגל חג הפסח?

"שיהיה לנו חג פסח כשר ושמח. אני מאחל לכל ההתיישבות המשך של שגשוג והצלחה והמשך קידום החיים במרחב המאוד מאתגר שאנחנו נמצאים בו - לצד יציבות ביטחונית וביטחון אישי לכולנו".

המנהל האזרחי מציג את פעילותו לתושבי יו"ש
צילום: ערוץ 7