מחירי הדיור עולים או יורדים?

נתונים סותרים מדווחים על ירידות ועליות במחירי הדיור. מה האמת? מומחה נדל"ן עושה מעט סדר וממליץ: קנו דירות כעת. המחירים עוד יעלו.

שמעון כהן , י"ב בניסן תשע"ט

זה שעולה וזה שיורד. מחירי הדיור
זה שעולה וזה שיורד. מחירי הדיור
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לקנות עכשיו. שמול

למרות הבטחות והתכניות מחירי הדירות בישראל עלו בעשירית האחוז בממוצע. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

העלייה מגיעה לאחר תקופה של ירידה הדרגתית ומתונה במחירי הדיור. ביומן ערוץ 7 ניסינו להתחקות אחר הסיבות לעליה הזו עם ניר שמול מנכ"ל חברת הנדל"ן 'שניר'.

"יש הרבה נתונים שמבלבלים את הציבור", אומר ניר ומציין כי סביב סוגיית מחירי הדירות מתפרסמים לא פעם נתונים רבים שסותרים זה את זה ויש לעשות מעט סדר בדברים:

"בתקופת הממשלה היוצאת מחירי הדיור עלו ב-11 אחוזים, למרות שמדברים על ירידת מחירים. כשמסתכלים פנימה בנתונים מתברר שבשלוש השנים הראשונות המחירים עלו ב13-14 אחוזים למרות מאמצי הממשלה והשר כחלון ורק בשנה האחרונה הייתה ירידה של 2 אחוז אבל זה לא מפצה על עליה משמעותית כל כך".

"הסיבה לכך מתחלקת לשתיים: ישראל היא המדינה המובילה בעולם המערבי בכמות ילדים למשפחה. כלומר 168 אלף תינוקות נולדו בשנה האחרונה, עלו לישראל 25,000 אנשים והתגרשו 25,000 אנשים, כלומר 220 אלף אנשים צריכים פתרון דיור ב-25 שנים הקרובות. לעומת זאת בישראל נפטרו רק 41 אלף אנשים ונבנו רק 47 אלף דירות, כלומר יש פער עצום בין ההיצע והביקוש", אומר ניר הקובע כי אמנם כל חכמי משרד האוצר מבינים ומכירים את הנתונים הללו, אך בישראל פרק הזמן להפשרת קרקע לבניה הוא ארוך לאין שיעור לעומת הקצב הנדרש. "מהיום שמתחילים מיזם 'פינוי בינוי' ועד לסיום עוברות בין 10 ל-15 שנים", הוא מציין.

לטעמו "אם לא יבנו ערים חדשות בישראל לא יהיה מקום לשים את האנשים שלנו והמחירים יעלו בצורה דרמטית הרבה יותר. זו הסיבה שהמחירים עלו ב-150 אחוזים ב-20 השנים האחרונות והם ימשיכו לעלות", אומר ניר המזכיר כי מרבית הציבור רוצה לגור באזור המרכז בגלל תעסוקה ומשום כך "אם רוצים לפתח את הנגב והגליל צריך לדאוג לתעסוקה או לפתח מערכת רכבות מהירות שיקרבו את אילת לתל אביב בפרק זמן של שעה".

בדבריו מסכים ניר גם לצורך בהפשרת קרקעות במערב השומרון לבניית ערים, ובכך לאפשר הורדת מחירים מאסיבית, אם כי בנייה שכזו והגדלת גושי ההתיישבות מצריכה החלטה פוליטית שתהיה מגובה בהסכמה בינלאומית.

לטעמו מיזמים של 'מחיר למשתכן' או מיסוי כזה או אחר נועדו רק לכותרות ולא מהווים פתרון של ממש כל עוד לא גדל היצע הדירות בישראל.

"התכניות של כחלון הן לא הפתרון. מי שזכו במחיר למשתכן במרכז הארץ עשו את עסקת חייהם כשקיבלו דירה מהמדינה בהנחה של 200 עד 500 אלף שקלים, אבל רוב תכניות המחיר למשתכן היו בפריפריה. כשיקבלו את הדירות הללו לא בטוח שיהיה למי להשכיר אותן כי לא בדקו כמה אנשים גרים בפריפריה. מדובר בתכניות מהירות שלא מתאימות ליציבות והמבט ארוך הטווח הנדרש לשוק הנדל"ן. השיקול הוא שיקול של פוליטיקאי שבוחן את הדברים בסדר גודל של קדנציה".

על ההחלטה להטיל מיסוי על המשקיעים הוא מציין כי מהלך זה שלח משקיעים ליוון, גיאורגיה ומקומות נוספים שבהן אין מס. "צריך לחשוב על השפעה של כל מהלך שעושים".

לזוגות צעירים מציע ניר לרכוש דירות כעת במידה ומצאו דירה המתאימה להם, שכן בעתיד הקרוב מחירן יעלה באופן משמעותי. "תקנו עכשיו ואל תחכו. המחירים יעלו כשהמשכורות שלנו לא עולות בקצב הזה וכך נוצרת הבעיה".