חג המלצות

חמש מי יודע? חמש אני יודע. חמש המלצות מפה ומשם על פינות חמד שהמבקר נחשף אליהן בתקופה האחרונה. טור חגיגי ללא חשש קטניות

אבי סגל , י"ג בניסן תשע"ט

אבי סגל
אבי סגל
צילום: עופר עמרם

1. בציבור הסרוג, כך נדמה, ההמלצה הראשונה מיותרת כמו שירת "והיא שעמדה" בשתי גרסאות. ובכל זאת: אל תחמיצו במרשתת את "הקטניות שלך", גרסת חג הפסח של רביעיית אנדרדוס הגאונית ללהיט של עומר אדם. אל תחמיצו גם את "גברים שהשתיקה יפה להם", המופע החדש והמבריק של אנדרדוס שנמצא כרגע בהפסקה אבל יחזור מן הסתם כשמגיפת תלמידי רבי עקיבא תיעצר. וכמובן, אל תחמיצו את הטור המצוין של יעקבי מאנדרדוס בגיליון זה. לא קראתי אותו עדיין, מקווה שהוא מצוין, אחרת סתם עשיתי פדיחה.

2. לא מזמן הזכרתי כאן שורה של סרטים דוקומנטריים על אושיות הומור מתוצרת אמריקה. הנה עוד סרט לאוסף, אולי המשעשע מכולם: "הכישלון המצחיק ביותר", או בשמו המקורי: "מצחיקים מכדי להיכשל". הסרט מגולל את סיפורה של תוכנית המערכונים "המופע של דנה קארווי", שעלתה לשידור ב-1996 בקול תרועה רמה והורדה מהמסך אחרי שבע תוכניות בלבד. כדי להיות ראוי לסרט תיעודי, הכישלון צריך להיות מפואר במיוחד, והתוכנית של קארווי עונה להגדרה הזאת בדיעבד: חלק ממשתתפיה וכותביה האלמונים הפכו ברבות השנים לקומיקאים מצליחים, מה שמעיד על ריכוז הכישרון שהיה בה. את הסרט תמצאו מן הסתם באיזה ערוץ או ספריית דוקו. הוא מתאים לחובבי הז'אנר, וכן למתעניינים במסלול הייסורים של יצירה תחת מכבש חברות ההפקה המסחריות.

3. ואילו מי שמתעניין דווקא במסלול הייסורים של הוצאת ספר לאור, ראוי שיקרא את צמד ספריה של הרפר לי, 'אל תיגע בזמיר' הקלאסי מ-1960 ו'ניצב כל הלילות' שנכתב לפני כן אך פורסם רק ב-2015. שני הספרים זכו לתרגומים עבריים בשנים האחרונות. 'אל תיגע בזמיר' עוסק באפליה הגזעית בדרום ארצות הברית בשנות השלושים של המאה שעברה דרך עיניה של ילדה לבנה בת שמונה. 'ניצב כל הלילות' מטפל באותו נושא ובאותן דמויות עשרים שנה מאוחר יותר, אבל זה אינו ספר המשך אלא הגרסה המקורית של הספר הראשון. מדובר בכתב יד שנמצא בבית הסופרת בתחילת העשור הנוכחי. הוא נכתב ב-1957, שוכתב עד שכמעט לא נותר ממנו זכר, והפך ל'אל תיגע בזמיר' רב הקסם וזוכה הפוליצר. אפשר ללמוד לא מעט מההשוואה בין שני הספרים, אבל מעל הכול אפשר ליהנות מההומור ומהאנושיות שמצויים כבר בגרסה המקורית ורק משתבחים ביצירה הקלאסית המוכרת.

4. האחות הצעירה והפחות מפותחת מבין הרשתות החברתיות, אפליקציית המסרים טלגרם, ילדה ערוץ חדש בשם "תפנית בעלילה". שני מבקרים ותיקים, יובל ריבלין וידידתי חיותה דויטש, מתדיינים שם ברוח קלילה על סרטים וסדרות ועוד עניינים של תרבות הפנאי. הערוץ מצטרף לערוצים מומלצים אחרים כמו "עמית סגל מעדכן", "אמיר מויאל חושב בקול", "הדוסים", "פרסומות ועוד" של הפרסומאי דורון מלצר, ועוד רבים. אם אתם מאנשי הטלגרם, בהחלט לא תזיק לכם קצת תרבות. אם כי יותר טוב שתלמדו תורה.

5. לסיום המלצה לחובבי הספורט, ובעיקר למי שמאסו בצעקות של יציעי העיתונות השונים ברדיו ובטלוויזיה: האזינו להסכתים של ספורט, פודקאסטים בלעז. הם נעימים להאזנה, שנונים ומשעשעים להפליא, והם – בניגוד לחלק מתוכניות הספורט הרגילות – עוסקים בעיקר בספורט. אז חפשו ברשת פודקאסטים כמו "ציון 3", "הפודיום" או "הזווית", הורידו לנייד ותוכלו להאזין לפרשני כדורגל ולאוהדים מן המניין – לרוב יזמי הייטק מהירי מחשבה ודיבור – בזמן שטיפת הכלים של מוצאי החג. אם כי יותר טוב שמישהו אחר ישטוף ואתם תלמדו תורה. חג כשר ושמח.