נתניהו קיבל את המנדט להקמת הממשלה

הנשיא ראובן ריבלין הטיל הערב (רביעי) על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שזכה ל-65 ממליצים, את מלאכת הקמת הממשלה ה-35.

חזקי ברוך , י"ב בניסן תשע"ט

הנשיא ורה"מ הערב
הנשיא ורה"מ הערב
צילום: חיים צח / לע"מ‎

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל הערב (רביעי) מנשיא המדינה ראובן ריבלין את המנדט להקים את הממשלה הבאה בטקס רשמי בבית הנשיא.

הנשיא ריבלין אמר בנאום שנשא, "בדמוקרטיה הרוב מכריע והרוב אמר את דברו. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת הבחירות השופט מלצר, פתחתי בהתייעצויות עם נציגי הסיעות עוד בטרם פרסום התוצאות הרשמיות והסופיות של הבחירות אותן קיבלתי בצהריים. בהחלט לקחנו בזמן ההתייעצויות שינויים בתמונת המנדטים. לאחר שנועצתי עם נציגי כל הרשימות הנבחרות, שהתייעצויות שהיתה גלויה ושקופה לכל הציבור, הריני להודיע כי 65 ח"כים המליצו על ח"כ בנימין נתניהו ראש הממשלה היוצא, להרכבת הממשלה הבאה".

הוא פנה לנתניהו ואמר, "זכית זו הפעם החמישית באמונו של העם היקר הזה היושב בארצנו. עליך מוטלת האחריות להרכיב ממשלה בזמן שמשימות כבדות מונחות בפני הממשלה והכנסת. ביצור ופיתוח מעמדה המדיני והביטחוני של מדינת ישראל לאור האתגרים בחזיתות השונות. לצד כל אתגר יש הזדמנות, לאור ההזדמנויות העומדות לפתחנו".

הוא הוסיף כי אחת המשימות היא, "איחוי הפצעים והקרעים שנפערו בינינו בתוך המערכת של החברה בישראל. עברנו מערכת בחירות קשה, מכל הכיוונים נאמרו דברים שאולי לא היו צריכים להיאמר. לא במדינה יהודית ולא במדינה דמוקרטית. קיר הברזל הוא כזה שיש להציב בינינו לבין האויבים, לא מתוך הבית לא בינינו ולא בתוכנו. נגמר אנחנו והם - מעכשיו זה רק אנחנו".

"זה הזמן להפסיק להילחם "בהם", ולהתחיל להילחם על החזרת האמונה ב-"אנחנו". להילחם על הבית המשותף שלנו, שחילונים, דתיים, חרדים, יהודים וערבים, מימין ומשמאל, יכולים למצוא בו את עצמם כשותפים שווים. האחריות לכך מונחת על כתפי כל סיעות הכנסת, והיא מונחת, יותר מכול על כתפך, אדוני ראש הממשלה", דברי הנשיא.

הוא סיכם וציין, "לצערי, בכנסת הנוכחית נראה הרבה פחות נשים, משהיו בכנסת הקודמת. איבדנו כוח נשי חיוני לכנסת ולממשלה. אני מקווה שבכנסת ובממשלה הנכנסות, נראה נשים בתפקידי שרות ויושבות ראש ועדה, ונוודא שהקול הנשי נוכח ונשמע בעוצמה, לגופו של עניין וכמסר לציבור כולו".

ראש הממשלה נתניהו אמר, "זו הפעם החמישית שבה אני מקבל עלי את המשימה לכונן את ממשלת ישראל. אין זכות גדולה מזו בחיים הדמוקרטיים. אני נרגש כמו בפעם הראשונה ובמובן מסוים הרבה יותר מהפעם הראשונה".

"אני מודע היטב לגודל האחריות שמוטלת על כתפיי. אפעל כשליח העם על כל חלקיו - אלה שבחרו בי, ואלה שלא בחרו בי. יסוד כוחנו הוא היכולת לפעול יחד - כתף אל כתף, בערבות הדדית, מול המשימות העיקריות שעומדות לפנינו", הוסיף נתניהו.

לדבריו, "בתקופה של טלטלה עזה שפקדה ועדיין פוקדת את אזורנו, הצלחנו לא רק לשמור על ביטחונה של המדינה, על יציבותה, הצלחנו להפוך את ישראל לכוח עולמי עולה, אפילו למעצמה של ממש בכמה תחומים מרכזיים, ונראה שכל יום מביא בשורה חדשה".

הוא פנה לריבלין ואמר, "אדוני הנשיא, אנחנו דיברנו לפני דקות אחדות על באר שבע ועל המשך תנופת פיתוחה. רק אתמול התפרסמה רשימה עולמית, שמדרגת את הסביבה הטכנולוגית-העסקית של 1,000 ערים בעולם. במאייה הראשונה, מתוך 1,000, במקום השישי במאייה הראשונה – תל אביב שלנו, זו גאווה עצומה. במאייה השנייה נוספה עיר חדשה מישראל – באר שבע. חברות היי-טק וסייבר בין-לאומיות מובילות מגיעות אל בירת הנגב, ואני חושב שזה הישג בלתי רגיל שממלא את לב כולנו בגאווה גדולה ובתקווה גדולה".

"אני מבטיח שנשקיע את מירב המאמצים להמשיך בדרך הזאת, וזה אומר כמובן להשקיע את מירב המאמצים להרכיב את הממשלה בהקדם, ממשלה יציבה ומלוכדת. אנחנו אמנם עומדים ערב חג הפסח, אבל נתחיל במגעים לכינון הממשלה בלא שיהוי מיותר, כי המשימות הלאומיות מחייבות זאת. אני מבקש להודות לכל 65 חברי הכנסת שהמליצו עליי בפניך. בפרט אני מבקש להודות לשותפיי הבכירים גם בממשלה היוצאת, ראשי המפלגות, שפעלו בצורה מרשימה יחד עם שרי הליכוד בממשלה הקודמת, ואני בטוח שנמשיך יחד לעשות זאת גם בממשלה החדשה שנקים", אמר נתניהו.

הוא סיכם, "אדוני הנשיא ואזרחי ישראל, אנחנו בפתח חג הפסח, מחרתיים כל עם ישראל יסב סביב שולחן ליל הסדר. דור אחר דור קראנו בהגדה: "לשנה הבאה בירושלים הבנויה" - והנה אנחנו פה, בירושלים הבנויה והנבנית, בירתנו הנצחית, וממנה בוקע אור גדול. אנו חזקים ברוחנו, דבקים במורשתנו. כראש ממשלת ישראל הנבחר אמשיך לשרת את עמנו ומדינתנו - כדי שיחד, יחד נבטיח, בעזרת השם, את נצח ישראל".