כך ייראה צה"ל בעידן כוכבי

צה"ל מעמיד את העיקרון של ה"מוכנות וההשתנות" בבסיס עשייתו.

קובי פינקלר , י"ג בניסן תשע"ט

אביב כוכבי
אביב כוכבי
צילום: פלאש 90

שלושה חודשים אחרי כניסתו של רב אלוף אביב כוכבי לתפקידו, כבר ניתן לחוש ולהבין את העיקרון המוביל בתכנון התוכנית הרב שנתית של צה"ל לשנים הקרובות ובראשו: צה"ל מעמיד את העיקרון של ה"מוכנות וההשתנות" בבסיס עשייתו.

בצבא מבינים שהזירה משתנית כל העת, זאת לצד האפשרות שכל אירוע יכול להתדרדר לכדי מלחמה ועל כן ממקדים את העשייה בשתי המלים הללו הן המוכנות והן התשתנות בגזרות השונות ובמרחב המזרח התיכון.

כפועל יוצא מכך, ישמרו מגמות תר"ש 'גדעון' בהיבטי האימונים, מלאים וחלפים. בנוסף לכך, ימשך ריכוז מאמץ לשיפור מוכנות צה"ל למערכה ברצועת עזה, אותו הגדיר הרמטכ"ל עם כניסתו כיעד חשוב ביותר למוכנות הצבא.

לצד המשך התהליך העיצובי וגיבוש התר"ש התקבלו בצבא מספר החלטות שתכנסנה לתוקפן כבר בזמן הקרוב ובתוכן הקצאת משאבים לשיפור יכולות בקצה המבצעי של צה"ל על מנת לחזק את יכולת הכוח הלוחם בהשמדת האויב ובכך לשלול את יכולותיו בעוצמה רבה יותר ובמהירות רבה יותר.

זאת באשר לחלק של המוכנות. באשר לחלק השני הכולל את ההשתנות במרחב, תוקם מנהלת מטרות רב זרועית- שהוא גוף מטה משולב לאמ"ן וח"א בשיתוף עם הפיקודים המרחביים, שתוביל ותרכז יצור מטרות מוגבר בגזרות השונות, תוך שילוב יכולות מודיעיניות מתקדמות, מחשוב-על וניתוח מידע רחב באמצעות מערכות מתקדמות וכל זאת, מתוך רצון להביא לשיפור בכמות ואיכות המטרות בגזרות השונות.

יתרה מכך, גולת הכותרת בעשייתו של המטכ"ל החדש בפיקודו של כוכבי תהיה הקמת יחידה רב מימדית- יחידה אשר תשלב יכולות חי"ר, הנדסה, נ"ט, אש, אוויר ומודיעין שמהווה יחידת מודל לשינויים עתידיים ביחידות התמרון זאת לצד הקמת חטיבת שילו"ח- חטיבה שתעסוק בשיטות לחימה רב זרועיות חדשניות ובחדשנות טכנולוגית על מנת לנצל הזדמנויות מבצעיות וטכנולוגיות בראייה תפיסתית ורב זרועית.