המו"מ הקואליציוני מתחיל היום

פגישת צוותי המו"מ של 'ישראל ביתנו' והליכוד ייפגשו היום ובכך יסמנו את תחילתם הרשמית של המגעים הקואליציוניים להרכבת הממשלה הבאה.

ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשע"ט

יחזרו לשבת יחד? נתניהו וליברמן
יחזרו לשבת יחד? נתניהו וליברמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

המגעים להרכבת הקואליציה ייפתחו היום (ראשון) בפגישתם של חברי צוותי המשא ומתן של הליכוד ו'ישראל ביתנו'.

לקראת הפגישה מבהיר חבר הכנסת ליברמן כי לצד ההבנה בצורך להתגמשות ולפשרה אין בכוונתו לוותר על סוגיות עקרוניות, כהגדרתו.

פתיחת המגעים דווקא בין שתי המפלגות מלמדים על רצונו של נתניהו לפתור בראש ובראשונה את הסוגיות הנחשבות למוקש המרכזי במגעים הקואליציוניים, שכן הישיבה המשותפת של המפלגות החרדיות יחד עם 'ישראל ביתנו' נראית כרגע כמשימה הקשה ביותר לנוכח הפערים בין הצדדים, כאשר גולת הכותרת היא חוק הגיוס.

ב'יהדות התורה' מציבים בסוגיית חוק הגיוס עמדה קשוחה. סגן השר, ח"כ ליצמן, מבהיר כי אם לא יתאפשר לכל המעוניין בכך ללמוד תורה ללא חשש מיעדי הגיוס מבחינתו גם האפשרות של בחירות חוזרות היא אפשרות ריאלית.

כאן המקום להזכיר את דבריו בערוץ 7 של השר יריב לוין, העומד בראש צוות המו"מ של הליכוד, ולפיהם ברור לו כי על אף ההתבטאויות הבלתי מתלהמות של המפלגות החרדיות, מדובר במי שיעמדו על עמדתם בתקיפות. "אני מכיר את יהדות התורה וש"ס ויודע שהם יעמדו על שלהם ויעשו זאת בצורה תקיפה", אמר.

עוד העריך השר לוין כי "המו"מ הזה יהיה קשה וארוך. הוא יהיה רווי מכשלות, אבל אני מקווה שנגיע לתוצאה", אומר לוין שמאחוריו לא מעט משאים ומתנים קואליציוניים. להערכתו "סלע המחלוקת הגדול ביותר הוא בחוק הגיוס", לזאת הוסיף ואמר: "אם יש רצון טוב נוכל להתגבר. אני מקווה שהאחריות תגבר".

על פי הערכות המגעים בין הליכוד ל'כולנו' של כחלון יהיו מגעים קלים יותר, אך אלו צפויים לכלול גם את הכנסתה של 'כולנו' לשורות הליכוד. כחלון ואנשיו דורשים לשם כך נציגויות במוסדות הליכוד, סוגייה שגם היא תצטרך להידון ולקבל מענה במו"מ.