גלידת חרוסת מי יודע? הדברים שאולי פספסתם בפסח

את סיפור יציאת מצרים אתם כבר מכירים, אבל על הגדת הוגוורטס כבר שמעתם? ריכזנו עבורכם כמה דברים פחות ידועים על חג החירות

מתנאל ראט , ט"ז בניסן תשע"ט

גם הגביע כשר לפסח?
גם הגביע כשר לפסח?
צילום: iStock

חושבים שאתם כבר יודעים הכל על פסח? תחשבו שוב. ריכזנו עבורכם 5 דברים שיוכלו להפתיע גם את מי שכבר מכיר את ההגדה בעל פה.

דג משה רבינו

מן הסתם כבר שמעתם על חיפושית פרת משה רבינו: החיפושית הקטנה שזכתה להיקרא על שמו של משה רבינו בעקבות התועלת שלה לחקלאות באכילת חרקים קטנים ושאר מזיקים. אבל, בני דודים רחוק של אותה חיפושית הם דגי משה רבינו או בשם הרשמי- הסוליתאים. אצל סוג דגים זה, גוף הדג נראה כחצוי לשני חלקים והוא קיבל את שמו בזכות האגדה שקובעת שהוא נחצה יחד עם קריעת ים סוף.

רואים את התפר באמצע?
צילום: iStock

פסח באתיופיה

למי שלא מכיר- אינג'רה היא הלחם הלאומי של אתיופיה. את הלחם המיוחד ייבאו לארץ העולים מאתיופיה והוא המאכל העיקרי של רוב העולים המבוגרים עד היום. האינג'רה עשויה מקמח טף שאיננו אחד מחמשת מיני דגן ולכן באופן עקרוני הוא לא מוגדר חמץ ומותר לאכול אותו בפסח. למרות זאת, יהודי אתיופיה החליטו שמכיוון שהאינג'רה הוא המאכל העיקרי שלהם יש לאסור אותו בפסח. ככה שאם אתם רוצים לטעום קצת מהלחם המיוחד- חכו עד שהחג יסתיים.

אינג'רה- חכו את שיעבור החג
צילום: iStock

אוכלים כשר גם בגן חיות

אם חשבתם שרק אנחנו מבערים את החמץ חשבו שוב. מכיוון שיש איסור ליהנות מהחמץ, גם האוכל שמקבלים בעלי החיים בספארי או בגני החיות הוא כשר לפסח למהדרין. מי ששמחים הכי הרבה משינוי התפריט הם דווקא הקופים שמסתבר שאוהבים את הגיוון במצות הדקיקות. את החמץ שנשאר בגן החיות זורקים בדרך כלל לפילים שמצליחים לבער אותו בלי להתאמץ יותר מדי.

מבער חמץ מקצועי
צילום: iStock

גלידת חרוסת של בן אנד ג'ריס

יש מי שאוהב חרוסת בפסח, ויש מי שרוצה להמשיך את הטעם לכל השנה. בן אנד ג'ריס הכינו גלידת חרוסת מיוחדת לכבוד חג הפסח. אחרי שכבר הכינו גלידת מצה, הם קיבלו תיאבון והמשיכו עם גלידת חרוסת. הגלידה עשויה מתפוחי עץ, יין, קינמון והכי חשוב- הווניל המפורסם של בן אנד ג'ריס. לא בטוח אם גם השנה ייצרו את הגלידה, אבל מי שרוצה יכול פשוט לערבב את החרוסת הביתית שלו עם גלידת ווניל ולבדוק את הטעם.


הגדת הוגוורטס

בכל ליל סדר אפשר להתפעל מחדש מהמספר העצום של ההגדות, אבל הגדה כמו הגדת הוגוורטס עוד לא ראיתם. ההגדה, המבוססת כמובן על ספרי הארי פוטר, מחברת בין רעיונות ליל הסדר לדמויות מסדרת הספרים המצליחה. בהגדה תוכלו למצוא הקבלות בין ארבעת הבנים לארבעת הבתים בהוגוורטס וגם תוכלו ללמוד על ביטול החמץ שעושים הגובלינים בגרינגוטס. אז אם תמיד חלמתם על ליל סדר קסום, זו ההגדה בשבילכם.


יודעים דברים שאף אחד אחר לא יודע על החג? ידעתם כבר הכל? נמאס לכם ממצה עם שוקולד? מוזמנים לספר לנו בתגובות.