"פשע נתעב" - תגובות למתקפה בסרי לנקה

מנהיגים רבים הביעו צער כבד על המתקפה הרצחנית בסרי לנקה וקראו למלחמה עיקשת בטרור העולמי.

תגיות: סרי לנקה
ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשע"ט

לפחות 207 בני אדם נהרגו, בהם 35 תיירים, וכ-500 נפצעו היום (ראשון) בסדרת פיצוצים בשבעה מוקדים ברחבי המדינה - בעיר הבירה קולומבו, בעיר באטיקלואה ובדהיוואלה.

לפי דיווחים שונים, נשמע פיצוץ שמיני בבירה. הפיצוצים אירעו בשלוש כנסיות ובארבעה בתי מלון, כאשר שתיים מהמתקפות היו על ידי מחבלים מתאבדים, ובכלי תקשורת בהודו דווח כי זוהו שני מחבלים מתאבדים ממוצא מוסלמי. ממשלת סרי לנקה הכריזה על עוצר ברחבי המדינה.

לפי דיווחים בתקשורת המקומית, דאע"ש אחראי על הפיגועים, אך אף ארגון עדיין לא לקח אחריות. ממשרד חוץ הישראלי נמסר כי מבדיקה של קונסול ישראל בהודו, אלי סנה, לא ידוע עד כה על נפגעים ישראלים.

מנהיגים רבים גינו את הפיגוע הרצחני. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "מביע בשם אזרחי ישראל זעזוע עמוק מההתקפות הרצחניות נגד אזרחים חפים מפשע בסרי לנקה. ישראל נכונה לסייע לרשויות בסרי לנקה בשעה קשה זו. העולם כולו חייב להתאחד במאבק נגד נגע הטרור".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין גינה את הפיגועים ושלח תנחומים למשפחות ההרוגים: "המתקפות בסרי לנקה, כולל על אלו שחגגו את הפסחא, הם פשע נתעב. כולנו ילדים של אלוהים; התקפה על דת אחת היא התקפה על כולנו. ישראל שולחת תנחומים למשפחות הקורבנות ושולחת איחולי החלמה לפצועים". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.

נשיא ארה"ב טראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "ארה"ב שולחת תנחומים מעומק הלב לתושבי סרי לנקה, לאחר המתקפות הנוראיות שאירעו בכנסיות ובבתי המלון. אנו מוכנים לסייע".

רון מלכא, שגריר ישראל בהודו, התייחס אף הוא בחשבון הטוויטר שלו לאירוע: "אנו שולחים תנחומים לאנשי סרי לנקה בשעה חשוכה זו. כולנו מוכרחים לעמוד יחד מאוחדים נגד הטרור, ואנחנו מוכנים לעזור לאחינו ואחיותינו בשעת הצורך".

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר מסר את תגובתו לאירוע: "יהדות העולם יחד עם כלל האוכלוסייה הנאורה, מגנים את הפיגועים המתועבים שהתרחשו הבוקר בסרי לנקה. אנו מגלים אפס סובלנות כלפי אלו המשתמשים בטרור כדי לקדם את מטרותיהם. המתקפה הברברית הזו על מתפללים שוחרי שלום, באחד הימים הקדושים ביותר בלוח השנה הנוצרי, משמשת תזכורת כואבת לכך שהמלחמה בטרור חייבת להיות בראש סדר היום הבינלאומי ולהמשיך ללא הרף. היהודים מכירים את הכאב הזה מקרוב. אנו מתפללים להחלמה מהירה של הניצולים ושולחים את תנחומינו לאלו שאיבדו את יקיריהם בפיגועים קשים אלה".

יו"ר האיחוד הלאומי חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' כתב "תנחומינו לעם בסרי לנקה. ליבנו איתם ביום הקשה הזה שבו הטרור האיסלמי מכה באכזריות וללא הבחנה. על העולם כולו להתאחד ולשתף פעולה במאבק חסר פשרות בטרור. בכל מקום ומכל סוג".