207 נרצחו: ישראל הציעה סיוע הומניטרי לסרי לנקה

ראש המל"ל שוחח עם עוזרו הביטחוני של נשיא המדינה האסייתית והציע את הסיוע. האמריקנים מאשרים כי כמה מאזרחיהם נרצחו בשרשרת הפיגועים

ניצן קידר , ט"ז בניסן תשע"ט

ישראל מציעה סיוע לסרי לנקה לאחר פיגועי הטרור הקשים במדינה. ‏היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן שבת שוחח עם עוזרו הביטחוני של נשיא סרי לנקה, אודיה סנווירטנה, בעקבות מתקפת הטרור שהתרחשה במדינה.

בן שבת הביע תנחומים לעם בסרי לנקה והציע סיוע הומניטרי בשם ראש הממשלה נתניהו. עוזרו הביטחוני של הנשיא הודה על השיחה ועל הנכונות לסיוע ישראלי.

בסדרת הפיגועים שזעזעה את המדינה הממוקמת בדרום אסיה, נרצחו לפחות 207 בני אדם, מהם 35 אזרחים זרים. עוד למעלה מ-500 נפצעו.

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אישר גם כי ישנם אזרחים אמריקנים בין נרצחי הפיגוע. בהודעה רשמית כתב פומפאו כי "ארה"ב מגנה באופן החריף ביותר את פיגוע הטרור בסרי לנקה בבוקר חג הפסחא".

הפיגועים התרחשו בשבעה מוקדים ברחבי המדינה - בעיר הבירה קולומבו, בעיר באטיקלואה ובדהיוואלה.

לפי דיווחים שונים, נשמע פיצוץ שמיני בבירה. הפיצוצים אירעו בשלוש כנסיות ובארבעה בתי מלון, כאשר שתיים מהמתקפות היו על ידי מחבלים מתאבדים, ובכלי תקשורת בהודו דווח כי זוהו שני מחבלים מתאבדים ממוצא מוסלמי. ממשלת סרי לנקה הכריזה על עוצר ברחבי המדינה.

לפי דיווחים בתקשורת המקומית, דאע"ש אחראי על הפיגועים, אך אף ארגון עדיין לא לקח אחריות. ממשרד חוץ הישראלי נמסר כי מבדיקה של קונסול ישראל בהודו, אלי סנה, לא היו נפגעים ישראלים.

מנהיגים רבים גינו את הפיגוע הרצחני. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "מביע בשם אזרחי ישראל זעזוע עמוק מההתקפות הרצחניות נגד אזרחים חפים מפשע בסרי לנקה. ישראל נכונה לסייע לרשויות בסרי לנקה בשעה קשה זו. העולם כולו חייב להתאחד במאבק נגד נגע הטרור".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין גינה את הפיגועים ושלח תנחומים למשפחות ההרוגים: "המתקפות בסרי לנקה, כולל על אלו שחגגו את הפסחא, הם פשע נתעב. כולנו ילדים של אלוהים; התקפה על דת אחת היא התקפה על כולנו. ישראל שולחת תנחומים למשפחות הקורבנות ושולחת איחולי החלמה לפצועים". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.

נשיא ארה"ב טראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "ארה"ב שולחת תנחומים מעומק הלב לתושבי סרי לנקה, לאחר המתקפות הנוראיות שאירעו בכנסיות ובבתי המלון. אנו מוכנים לסייע".

רון מלכא, שגריר ישראל בהודו, התייחס אף הוא בחשבון הטוויטר שלו לאירוע: "אנו שולחים תנחומים לאנשי סרי לנקה בשעה חשוכה זו. כולנו מוכרחים לעמוד יחד מאוחדים נגד הטרור, ואנחנו מוכנים לעזור לאחינו ואחיותינו בשעת הצורך".

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר מסר את תגובתו לאירוע: "יהדות העולם יחד עם כלל האוכלוסייה הנאורה, מגנים את הפיגועים המתועבים שהתרחשו הבוקר בסרי לנקה. אנו מגלים אפס סובלנות כלפי אלו המשתמשים בטרור כדי לקדם את מטרותיהם. המתקפה הברברית הזו על מתפללים שוחרי שלום, באחד הימים הקדושים ביותר בלוח השנה הנוצרי, משמשת תזכורת כואבת לכך שהמלחמה בטרור חייבת להיות בראש סדר היום הבינלאומי ולהמשיך ללא הרף. היהודים מכירים את הכאב הזה מקרוב. אנו מתפללים להחלמה מהירה של הניצולים ושולחים את תנחומינו לאלו שאיבדו את יקיריהם בפיגועים קשים אלה".

יו"ר האיחוד הלאומי חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' כתב "תנחומינו לעם בסרי לנקה. ליבנו איתם ביום הקשה הזה שבו הטרור האיסלמי מכה באכזריות וללא הבחנה. על העולם כולו להתאחד ולשתף פעולה במאבק חסר פשרות בטרור. בכל מקום ומכל סוג".