חשש בבתי חב"ד בסרי לנקה: "נתגבר את האבטחה"

שליח חב"ד לסרי לנקה מספר לערוץ 7 על ההתמודדות עם פיגועי הטרור הקשים ועל ליל הסדר ההמוני. "לא הרגשנו סכנה כי אנחנו במבנה מאובטח"

חזקי ברוך , ט"ז בניסן תשע"ט

בית חב"ד בסרי לנקה
בית חב"ד בסרי לנקה
צילום: דוברות

שליח חב"ד לסרי לנקה, הרב רוני ארד, מספר בשיחה עם ערוץ 7 על ההתמודדות של המקומיים עם פיגועי הטרור הקשים שבהם נרצחו לפחות 207 בני אדם.

על הרגע שבו שמעו על הפיגועים מספר ארד "היינו בעיצומו של החג השני (יום טוב שני של גלויות - ח.ב.) והתחלנו לקבל דיווחים לפני תפילה שחרית על שני פיגועים ולאחר מכן על עוד פיגועים. לא הרגשנו סוג של סכנה כי אנחנו נמצאים בתוך מבנה עם חברת אבטחה ששכרנו".

ככל שעברו הדקות הגיעו טלפונים ממשפחות בישראל וגם מהקונסוליה כדי לבדוק שהכל בסדר עם הישראלים שמטיילים בסרילנקה, "הוואטסאפ והרשתות החברתיות נחסמו ולכן הייתה דאגה בקרב המשפחות בארץ. לא היה ברור לנו אם ישראלים נפגעו באירועי הטרור אך הסבירות הייתה נמוכה כי רוב הישראלים נמצאים בחופים ופחות בעיר הבירה קולומבו".

"אנחנו נמצאים במדינה ידידותית עם קשרים טובים עם כולם וגם עם המוסלמים", מספר ארד ומעיד "אנחנו לא חווים פה אנטישמיות כי רוב האזרחים פה לא יודעים מה זו יהדות. יש כבוד בין האנשים כאן. הפיגועים יצרו כאן מציאות הזויה. הדבר הראשון שעלה לי בראש כששמעתי על סדרת הפיגועים זה החשש שגם בית חב"ד יהפוך למטרה. אנחנו רק יממה לאחר ליל הסדר הגדול שהתקיים אי פעם בסרי לנקה.

"אין ספק שבאירועים הבאים נצטרך לדאוג לאבטחה יותר משמעותית. לצערי הרב האמצעים מוגבלים ואין לנו שום גורם מממן, לא מטעם המדינה ולא מטעם חב"ד העולמי, כל בית חב"ד צריך לדאוג לעצמו. אין ספק שאחרי סדרה של פיגועים שיש בהם עניין דתי ויצרה מציאות מפחידה נצטרך לשפר את מערך האבטחה של בתי חב"ד בסרי לנקה" .

ארד מספר כי למעלה מ-250 יהודים חגגו את ליל הסדר בבית חב"ד בהיקדואה, שפועל תחת ניצוחו. ''היה קהל מגוון של חבר'ה אחרי צבא ומשפחות. הבאנו מצות ויין ומזון כשר לפסח בכל מיני דרכים מגוונים כולל עם המטיילים עצמם. השיא של הערב כמובן הוא שכולם שרו ביחד 'אחד מי יודע'. הייתה המון שמחה ואחדות".