לא ייאמן: העיזים שמטפסות על העצים

ביקור במרוקו יכול להשאיר אתכם פעורי פה עם אחד המראות המוזרים בעולם- עץ מלא בעיזים. רק תזהרו על הראש שלא תיפול עליכם איזו עז

מתנאל ראט , י"ח בניסן תשע"ט

לעלות זה קל, עכשיו איך יורדים?
לעלות זה קל, עכשיו איך יורדים?
צילום: iStock

למרות שזה נשמע לא סביר, התמונה למעלה מקורית לחלוטין ולא עברה עריכה. בעלי עיזים במרוקו הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי וללמד עיזים לטפס על העצים.

אם יזדמן לכם מתישהו לטייל במרוקו, מן הסתם תשימו לב למראה יוצא דופן- עצים עמוסים בעיזים. המחסור החמור במזון במדבר המרוקאי גרם לעיזים לחפש דרכים יצירתיות למציאת מזון והם מצאו אותו למעלה בין ענפי עץ הארגאן.

הארגאן הוא עץ נפוץ במרוקו המגדל פירות הדומים לזיתים. עם הזמן, העיזים למדו שהעץ לא רק מגדל פירות טעימים, אלא הוא גם מספיק חזק בשביל לשאת אותם עליו. מלבד העובדה שהעץ צומח גם כשכל שאר הצמחיה כבר נעלמת הפירות שלו נאכלים רק על ידי העיזים שמסוגלות לעלות על העץ. במקום מדברי כמו מרוקו בו קיימת מלחמה על כל פיסת מזון- מדובר ביתרון משמעותי.

לרוב, העיזים מסתובבות ליד העץ, וברגע שאחת מהן מבחינה בפירות בשלים על העץ, הן מטפסות בזריזות על הענפים המתנדנדים עד שמגיעות אל היעד. בגלל שהעיזים לא נולדות עם יכולות הטיפוס, המגדלים מלמדים אותם כבר מגיל צעיר את רזי המקצוע ועוזרים להם לקפוץ אל הענפים.

אבל לא רק העיזים נהנות מפירות הארגאן. חברות הקוסמטיקה מייצרות מהשמן הקיים בפרי מוצרי טיפוח שמיוצאים מרוקו ונמכרים בכל רחבי העולם. בנוסף, העיזים עוזרות לעצים להתרבות ולצמוח במקומות חדשים. העיזים לא מצליחות לעכל את זרעי העץ, וכאשר הזרע יוצא בגללי העיזים הוא יכול להצמיח עץ חדש.

העיזים המטפסות הפכו עם הזמן למוקד תיירות עולמי. מטיילים רבים מגיעים למרוקו רק כדי לראות את העיזים בפעולה ולבדוק איך הן מצליחות לקפוץ על הענפים. הדבר גרם לחקלאים לקנות מספר רב יותר של עיזים ולנסות להעלות כמה שיותר מהן על העץ בשביל למשוך אליהם תיירים.

ההצלחה התיירותית גם הצילה את העץ מסכנת הכחדה. בשנים האחרונות יותר ויותר שטחי מרעה וחקלאות הופכים לאזורי תעשיה והבניה המאסיבית איימה לחסל את עצי הארגאן. אבל בזכות התערבות אונסק"ו והחלקאים המתפרנסים מעצי העיזים הצליחו לשמר את הפלא העולמי.

אז אם אתם מבקרים באזור, מוזמנים לחפש את העיזים המטפסות ולראות אותם בעצמכם. רק תזהרו לא לעמוד ממש מתחת לעץ שלא תיפול עליכם בטעות איזו עז מהשמיים.רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!