התשובה ל"שוברים שתיקה"
נפלו עלינו סלעים - ולא ירינו

לוחמי מילואים בעבר ובהווה חשפו את המורכבות והקשיים שחיילי צה"ל צריכים להתמודד עימם בלוחמה בטרור שמגיע מתוך אוכלוסיה אזרחית.

רעות הדר , כ' בניסן תשע"ט

ערב עדויות
ערב עדויות
צילום: ישראל שלי

התשובה ל"שוברים שתיקה"

בשוק הפשפשים ביפו התקיים אמש (רביעי) "ערב עדויות" של חיילי מילואים.

העדויות נועדו לחשוף את המורכבות והקשיים שחיילי צה"ל צריכים להתמודד עימם בלוחמה בטרור שמגיע מתוך אוכלוסיה אזרחית, וכשטווח הפעולה של הלוחמים כמעט בלתי אפשרי.

האירוע נערך על-ידי תנועת "ישראל שלי" וארגון "האמת שלי" כחלק מתערוכת הוקרה למערך המילואים, של אל"מ במיל' חן וינקלר.

בפאנל השתתפו לוחמים בעבר ובהווה: דרור זיכרמן, גלעד סגל, ליטל שמש, אלי בוגדן ורביד אלפסי, שחלקם אף נסעו לאחרונה להציג את עדויותיהם באו"ם ובאירופה.

ערב עדויות
צילום: ישראל שלי

אלי בוגדן, שלחם בגדס"ר נח"ל בין השנים 2006-2008, סיפר: "כשאני הייתי בסדיר, הוראות פתיחה באש היו לירות בזורקי בקבוקי תבערה. כולם הסכימו שבקבוק תבערה בא להרוג. עכשיו הוראות הפתיחה באש הן שאם אנחנו ברכב - אסור לפתוח באש. חלק מהאנשים שעצרנו, מכל ארגוני הטרור, התפקיד שלהם זה לגייס נערים ולשלם להם 150 שקל, שיתעמתו עם חיילי צה"ל שבאים לעשות מעצר.

"‏שמעתם על לוחם דובדבן שנהרג מסלע שנפל לו על הראש (רונן לוברסקי ז"ל) - אז זו סיטואציה שבדיוק בה הייתי. נפלו עלינו סלעים ככה, כמו גשם. ואנחנו לא יורים כי אנחנו רואים שזה נערים", סיפר בוגדן.

דרור זיכרמן, מי שהיה פקוד של אורי בינמו ז"ל בגדוד שמשון בשנת 2005, סיפר "עמדנו במחסום. הגיע רכב ואחד הנוסעים היה חשוד. היה קיץ והיה לו מעיל גדול. האינסטינקט שלי אמר לי שיש פה משהו, דרכתי את הנשק. המפקד שלי, אורי (בינמו), אמר לי לא לירות. הלכתי נגד האינסטינקט והורדתי את הנשק. כשאורי ניגש לבדוק אותו, הוא התפוצץ עליו.

"זה פיגוע שהיה אמור לקרות בתוך שטח ישראל, בחנוכה, ואנחנו בעצם היינו המחסום האחרון לפני. אז מנענו פיגוע, אבל הדגש פה הוא על הוראות פתיחה באש. בדיעבד אם הייתי יכול לשנות יכול להיות שהייתי יורה. אבל היום כבר אי אפשר לדעת", הסביר.

‏ליטל שמש, ששירתה במג"ב בשיא האינתיפאדה השניה, מספרת: "עמדתי מחוץ לחברון ואמבולנס הגיע. בתוכו היתה אישה הרה שצעקה והבנו שמדובר במקרה דחוף. תוך כמה רגעים צריך להחליט אם לבדוק. החלטנו שכן. מתחת לאחד המושבים מצאנו חומרי נפץ".

"זה כלי שנועד להציל חיי אדם, והוא רוצה להיכנס לשטח ישראל ולהרוג ישראלים חפים מפשע. ‏עד היום אני לא יודעת אם האישה הזו בכלל ידעה שהיא מחפה על ניסיון פיגוע, או שזו מישהי שהשתמשו בה", גילתה שמש.