לעבור את חג החירות בתא כלא מבודד

הרב יגאל שנדורפי מספר על חג הפסח שעבר על בנו הכלוא בתנאי בידוד קשים, בשל עבירות אלימות נגד פלסטינים בהן הורשע.

שמעון כהן , כ"ד בניסן תשע"ט

כלא השרון
כלא השרון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חג החירות החולף לא התאפיין במיוחד בחירות עבור שניים מילדיו של הרב יגאל שנדורפי המואשמים בעבירות תג מחיר.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב שנדורפי על התנאים בהם מוחזקים בניו המורשעים בעבירות אלימות נגד פלסטינים.

את עיקר דבריו ממקד הרב שנדורפי בבנו הצעיר שהיה קטין בשעת המעשים שיוחסו לו ומרצה את עונשו בכלא השרון. "הוא עשה את ליל הסדר עם עצמו בתנאים של תא מבודד, תנאים דומים למי שמואשם ברצח", אומר הרב שנדורפי ומספר כי "היו השתדלויות לעזור להם שיוציאו אותו לפחות לליל הסדר, אבל זה לא נענה. זה מסמל את כל מה שהוא עובר".

בדבריו מציין הרב שנדורפי כי בנו ישן בתא אחד עם ינון ראובני שבאחרונה זוכה מסעיף הטרור והועבר לאגף תורני. הרב שנדורפי מברך על זיכויו זה של ראובני, אך מציין כי כתוצאה מכך בנו נותר לבד בתא, ללא קשר עם אסירים אחרים וללא תנאים מינימאליים הניתנים לאסירים המרצים עונש על עבירות חמורות בהרבה.

בדבריו מציין האב כי הגדרת פשעו של הבן היא עבירת טרור ומשום כך הוא אינו מקבל שיחות טלפון. זאת על אף שבאחרונה אסירי החמאס ששבתו ואיימו בהחרפת צעדים מול שב"ס קיבלו שיחות טלפון כמעט חופשיות במכשירי טלפון ציבוריים, הטבה שנותרה אצלם ולא הושלכה גם על יהודים המואשמים בעבירות המתויגות כעבירות טרור.

הרב שנדורפי מזכיר ומדגיש כי בעבירות בהן מואשם בנו לא הייתה פגיעה כלשהי בנפש ועם זאת תנאיו קשים והוא מצוי בבידוד. "פעם ביום יש לו שעה בחצר, אבל גם בה הוא לבד. הוא לא פוגש אנשים שהוא יכול לדבר איתם. זו הרעת תנאים לעומת המציאות שהייתה קודם".

עוד מספר הרב שנדורפי כי על פי המלצת השופט נועם סולברג נשלח בנו לתקופת מאסר במעון נעול, מתקן שבו מצויים מי שלהערכת המערכת יוכלו להשתקם ולהיות אזרחים טובים לאחר שחרורם. לקראת תום תקופה זו ניתנה המלצה על ידי הנהלת המעון להשאיר אותו במקום לנוכח שיתוף פעולה והתקדמות יפה, אך משום מה הבקשה נדחתה והוא הושב למאסר בתנאים המגבילים.

"אין לו ביקורים פתוחים שבהם אפשר לחבק אותו, גם אם בפיקוח סוהר. כשאימא שלו ישבה שבעה על אימא שלה קיבל באופן חריג ביקור פתוח. הוא כמובן לא יוצא למניינים. בסוכות נתנו לו שעה אחת בסוכה לבד. לא נותנים לו גם לצאת לתהליך שיקום לקראת אפשרות של שחרור בשליש. מקובל שמקבלים תהליך כזה מול עובד סוציאלי או בקבוצה ומשלבים בהכשרה למקצוע. מי שלא עובר לתהליך כזה לא זכאי להפחתת שליש".

למעשה, בכך שתהליך השיקום נמנע ממנו נמנעת ממנו גם האפשרות להציג לוועדת השליש נתוני שיקום והתקדמות שתלמד כי הוא ראוי ומתאים לשחרור מוקדם.

עוד מוסיף הרב שנדורפי ומעיר אודות הגדרת בנו כחבר בארגון טרור: "גם שמאלני הגון יאמר ששני נערים לא יכולים להיחשב ארגון טרור. לחמאס יש ארגון והתארגנות שמשיגה הישגים אבל שני נערים לא יכולים להיות ארגון. אמנם פעם אמר בוגי יעלון שכל 'תג מחיר' הוא ארגון טרור, אבל הוא הודח ולמרות זאת ההגדרה לא שונתה".

את בקשותיה של משפחתו מסכם הרב שנדורפי לנוכח המציאות העכשווית: "להעביר אותו לאגף עם אנשים, לתת לו תהליך שיקומי ולהשוות את התנאים שלו לאלה של האסירים הביטחוניים ולא לקרוא להם ארגון טרור".

עוד מזכיר הרב שנדורפי כי שני בניו האחרים כלואים במקומות מרוחקים והדבר מקשה על המשפחה הנאלצת לכתת רגליה לאורכה ולרוחבה של הארץ. זאת בשעה שבעבר היו כלואים יחד. דווקא כעת, כאשר ההליך המשפטי הסתיים ואין חשש לתיאום עמדות, הם הורחקו זה מזה. המציאות בה רק קרובי משפחה מדרגה ראשונה יכולים לבקר את הבנים מותירה מספר מצומצם של מבקרים פוטנציאליים, ואלה נאלצים לחלק את זמנם בין בתי כלא מרוחקים מאוד.