כך העביר יד לאחים מצות לעזה

כשילדיה הקטנים של שרה הוברחו לעזה על ידי אביהם הערבי היא החלה במסע חיפוש שארך 28 שנים עד למציאתם.

ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ט

זה אירע בכיכר מרכזית באחת הערים המעורבות ממש לאחרונה. בתום פגישה רוויית דמעות העבירה סבתא יהודייה לנכדה המתגורר בעזה מצות עגולות עבודת יד, על מנת שיביא אותם עמוק לתוככי עזה.

תחילתו של הסיפור הזה לפני 40 שנים. שרה (שם בדוי) צעירה יהודייה מאשקלון הכירה צעיר ערבי מעזה ונישאה לו. השניים התגוררו בעזה במשך 10 שנים במהלכן נולדו להם כמה ילדים ולאחר מכן עברו להתגורר ביפו.

כמה חודשים לאחר מכן, החליט הבעל הערבי שהוא רוצה לחזור לעזה, אולם כיוון שאשתו היהודייה לא הסכימה, דאג הבעל הערבי שתיסע לחו"ל למשך כמה ימים. הוא ניצל את היעדרותה וסיפר לילדים הקטנים כי אמם היהודייה נפטרה בפתאומיות וכי עליהם לחזור לעזה.

שרה חזרה לבית ריק והיתה אובדת עצות. היא ניסתה למצוא את ילדיה בכל דרך, ללא הצלחה. תקופה קצרה לאחר מכן עברה עזה לשליטת הרשות הפלסטינית ואיתור הילדים הפך מסובך עוד יותר.

לפני שנתיים פנתה שרה אל האדמו"ר המקובל רבי דוד אבוחצירה שליט"א מנהריה וביקשה את ברכתו למציאת ילדיה האובדים.

תקופה קצרה אחר כך הגיעו אנשי יד לאחים לביתה של שרה כשהם מלווים באיש רפואה והודיעו לה כי בדרך לא דרך הצליחו לאתר את ילדיה. בתה הגדולה, כך התברר נישאה לערבי מקומי וילדה לו חמשה ילדים ואילו ילדיה האחרים עוד לא התחתנו.

מאחורי גבו של האב הערבי יצרו ביד לאחים קשר עם הילדים היהודים והמפגשים דרך הרשת בין שרה וצאצאיה ובין יד לאחים אליהם הפכו לתכופים. שרה ומשפחתה סיפרו האחד לשני את קורות החיים שעברו עליהם מאז נקרעו על ידי האב הערבי וכן את הקורות אותם בימים אלו, ואילו אנשי יד לאחים מצדם לימדו אותם אט אט את יסודות היהדות.

בערב חג הפסח אירעה סגירת מעגל מרגשת כאשר אחד מנכדיה של שרה יצא לישראל לצורך קבלת טיפול רפואי קצר עם אחת מדודותיו הערביות.

יד לאחים שעוקב כל העת אחר המתרחש ניצל את חלון ההזדמנויות הקצר והפגיש כאמור בין שרה לבין נכדה בכיכר מרכזית של עיר מעורבת. בתום הפגישה רוויית הדמעות העבירה שרה לנכדה מצות שמורה עבודת יד בקופסה סגורה היטב על מנת שיעבירן לעזה.

הנכד הצליח אכן להעביר את המצות בביקורת הגבולות ולשמחת כל המעורבים הן חולקו והועברו לכל ילדיה ונכדיה של שרה עוד לפני ליל הסדר.