אין רדיפה, אין תפירת תיקים

היועץ המשפטי לממשלה מתייחס לתיקי ראש הממשלה ודבק בטענה שיש מי שמנסים לעשות דה-לגיטמציה למערכות אכיפת החוק.

ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ט

מנדלבליט
מנדלבליט
צילום: פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה,אביחי מנדלבליט, התייחס הערב (שני) לתיקי ראש הממשלה באירוע של פרקליטות מחוז צפון בנצרת עילית.

"אין פה שום הטיה – לא לצד כזה ולא לצד אחר. אין פה חלילה שום רדיפה ובוודאי שאין שום 'תפירת תיקים'. כל הטענות על כך הן הבל הבלים ונועדו לעשות דה-לגיטימציה למערכת אכיפת החוק", דברי מנדלבליט.

הוא הוסיף, "ההחלטה אותה קיבלתי, לפני חודשיים, על כך שאני שוקל להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בגין עבירות של שוחד ומרמה והפרת אמונים, בגין ממצאי שלושת תיקי החקירה בהם נחקר כחשוד, מבוססת על הראיות ועל הוראות הדין, ועליהם בלבד".

"זוהי הדרך בה אנו פועלים – לפי הדין ולפי הראיות. כאשר הדין והראיות הצביעו על כך שיש מקום לחקור את ראש הממשלה כחשוד – הוא נחקר כחשוד. כאשר הדין והראיות הצביעו על כך שאין מקום לחקור את ראש הממשלה כחשוד – הוא לא נחקר כחשוד. כאשר בתיקי החקירה בהם ראש הממשלה נחקר כחשוד נמצא כי הראיות מצביעות על אפשרות סבירה להרשעה, לפי הוראות הדין, החלטתי כי בכוונתי לשקול הגשת כתב אישום, בכפוף לשימוע. הדברים הם מאוד פשוטים וברורים. ההחלטות הן מקצועיות וענייניות", הוסיף היועמ"ש.

לדבריו, "אני רואה חשיבות רבה בקיומו של הליך השימוע. כבר בשלב זה ניתן לומר דבר חשוב: החקירות שהתנהלו בעניינו של ראש הממשלה והליך קבלת ההחלטות כפי שהתנהל עד כה – הם עדות ניצחת למעמדו העליון של עיקרון שלטון החוק בשיטת המשפט הישראלית, שבליבו עומדת הדרישה לשוויון הכול בפני החוק. אין אדם מעל לחוק. עיקרון זה הוא יקר מפז ונדרש למנוע כל פגיעה או כרסום בו".

הוא התייחס גם לתוצאות הבחירות ואמר, "ההליך הפלילי איננו משיק להליך הבחירות. הוא גם אינו מושפע ממנו. תקופת הבחירות לוותה, לצערי, גם בהתבטאויות חסרות תקדים בחומרתן נגד מערכת אכיפת החוק ונגד גופי המשפט במדינה. ככלל, נמנעתי בתקופה זו מתגובה או מהתייחסות לדברים שנאמרו, ונהגתי באיפוק, בכדי שלא להיתפס כמעורב בתהליך הפוליטי. אולם, חשוב לי להבהיר כי איפוק זה אין משמעו קבלה או הסכמה שבשתיקה, חלילה, עם אמירות המכרסמות בלגיטימיות של מערכות המשפט ואכיפת החוק".