"עסקת חילופי השבויים לא הושלמה"

לפי המשטר הסורי, עצמות של חיילים ישראלים נוספים אמורות להיות מוחזרות, במטרה לא להשאיר אף אסיר סורי בבתי הכלא בישראל.

רעות הדר , כ"ה בניסן תשע"ט

הלווית זכריה באומל הי"ד
הלווית זכריה באומל הי"ד
צילום: TPS

העיתון הערבי "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, מדווח הבוקר (שלישי) על גורמים במשטר הסורי שאמרו כי "עסקת החילופים עם ישראל לא הושלמה עדיין ויהיה לה המשך".

לפי המשטר הסורי, עצמות של חיילים ישראלים נוספים אמורות להיות מוחזרות בתמורה לשחרור של אסירים סורים, ומושקעים מאמצים כדי להשלים את העסקה בתקווה שלא יישאר אף אסיר סורי בבתי הכלא הישראליים.

שלשום הועברו לסוריה שני שני אסירים סורים בתמורה להשבת גופתו של חלל צה"ל זכריה באומל הי"ד. האסירים הועברו דרך מעבר קוניטרה לידי הצלב האדום.

מדובר בחמיס אחמד (35), פעיל פת"ח ותושב מחנה הפליטים ירמוכ שבסוריה. הוא נתפס באפריל 2005 בגין ניסיון לבצע פיגוע הסתננות לבסיס צה"ל בדרום רמת הגולן ופגיעה בחיילים. לאחר שאחד מקציני צה"ל הצליח להשתלט עליו, נעצר אחמד וסיפר שתכנן לחטוף חייל. הוא נשפט למאסר עד שנת 2023.

האסיר הנוסף הוא זידאן טויל (57), תושב ח'דר שבסוריה, שכלוא בישראל לאחר שהורשע בהברחת סמים. טויל עצור מיולי 2008 וצפוי היה להשתחרר ביולי הקרוב.

לפני כשלושה שבועות נטמן באומל בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, 37 שנים אחרי שהוכרז כנעדר בעקבות קרב סולטן יעקוב. לפי דיווחים ערביים, הגופה נמצאה במחנה הפליטים ירמוכ ליד דמשק.

קרב סולטן יעקוב התנהל בין כוחות צבא סוריים לכוחות ישראליים ביומו השישי של מבצע שלום הגליל (ב-11-10 יוני 1982). בסיום הקרב נמנו 20 הרוגים בין חיילי צה"ל, עשרות פצועים ושישה נעדרים. עם מציאת גופתו של באומל, נותר לא ידוע גורלם של שניים מהנעדרים - יהודה כץ וצבי פלדמן.