כך תציין מערכת החינוך את יום השואה

טקסי זיכרון, מפגשי תלמידים עם ניצולי שואה, הדלקת נרות זיכרון וצעדה ממלכתית יהיו חלק מהאירועים בהם ישתתפו התלמידים.

ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשע"ט

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מערכת החינוך תפתח מחר (רביעי) את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

במסגרת זו יתקיימו, טקסים, מפגשים עם ניצולי שואה, תערוכות המשלבות סיפורי עדות, סיורים ודיונים כיתתיים.

ביום חמישי תתקיים ב"בקעת הקהילות" שביד ושם עצרת תנועות הנוער בסימן "שומרים על אחדות שומרים על ייחודיות". העצרת תפתח בשעה 17.30 במעמד שר החינוך, נפתלי בנט.

לצד אלה, יתקיימו שורה של טקסים ופעילויות נוספות, בהן המיזם "לכל שם יש נר" במסגרתו כ-800 אלף תלמידים בחינוך היסודי והעל יסודי ידליקו נר זיכרון לזכר הנספים בשואה. התלמידים ידליקו את הנר בבית יחד עם ההורים.

המיזם חושף את התלמידים לסיפור חייהם של הנספים באמצעות ציון שם הנספים על כל נר, מידע אודותיהם וקוד המפנה לאתר עם פרטים נוספים כדי להבטיח שסיפור חייהם של הנספים ימשיך להישמע. השנה, גיבש המשרד חומר לפעילות חינוכית בתוך המשפחה במטרה להפוך את הטקס למסורת משפחתית בכל בית ישראל.

כ- 6.000 תלמידי החטיבה העליונה ישתתפו בצעדת "השביל המחבר בין יד ושם להר הרצל" שבסיומה תתקיים עצרת ממלכתית סמוך לאנדרטת ה"נצר האחרון". במקביל יתקיימו טקסים בקריית ענבים, נגבה, בנהריה וברחובות.

בנוסף, תלמידים שהשתתפו במסע לפולין חיברו שירים בעקבות השתתפותם במסע לפולין. אוניברסיטת בר אילן אספה את השירים והכניסה אותם לתהליך של מחקר ותיעוד השואה. 6 שירים נבחרו ויעובדו על ידי יוצרים וזמרים.

במסגרת התכנית "חמ"ד ועד" נפגשים לאורך השנה תלמידים עם ניצולי שואה ומתעדים את סיפורם. התכנית היא חלק מלימודי ההיסטוריה ומהווה חלק מציון הבגרות. המפגש של התלמידים עם אנשי העדות הופך אותם לממשיכי הזיכרון לשנים הבאות והם הופכים להיות העדים של העדים.

במהלך השנים האחרונות נפגשו עשרות אלפי תלמידי החמ"ד עם אנשי עדות ניצולי שואה הן מאירופה והן מצפון אפריקה. חלק מן התלמידים ממשיכים לשמור על קשר עם אנשי העדות והם הופכים להיות חלק מקהילת בית הספר. בחינוך הממלכתי התלמידים שוקדים על עבודות חקר בתחום השואה כאשר הציון של העבודה מהווה כשליש מציון הבגרות.

שר החינוך, נפתלי בנט, אומר כי "בשנים הקרובות עדותם החיה של ניצולי השואה תלך ותיעלם. האחריות להנחיל את הזיכרון תהא עלינו, ומקורה בחינוך. זו משימה לאומית ראשונה במעלה".

"כבן למשפחה ששרדה את תלאות השואה, אני מכיר מקרוב את סיפורי הזוועה ורואה חשיבות לאומית בהנחלת המורשת לדורות הבאים. מצער לראות גם היום, 70 שנים לאחר שקמה מדינת ישראל, תופעות של הכחשת שואה ואירועי אנטישמיות הולכים וגוברים, כמו זה שאירע בתחילת השבוע בקליפורניה. אנחנו מאוחדים כנגד קולות אלימים וקיצוניים מעין אלו, ונישאר כך גם בעתיד. מדינת ישראל היא ההוכחה הגדולה ביותר לניצחוננו", הוסיף השר בנט.

מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב, אמר כי "ביום החשוב והכואב הזה, אנו מעלים על נס את הזיכרון הלאומי, את שליחותנו החינוכית לספר לדורות הבאים את מאורעות השואה ואת חובתנו המוסרית לנספים ולניצולי הזוועות שחיים בקרבנו".

"אנו מצווים לשמר את הזיכרון. להמשיך ולעודד תלמידים לצאת למסע לפולין, ללוות את תלמידנו ל"יד ושם" ולאתרי זיכרון, להדליק עם תלמידנו נרות זיכרון, במסגר הפרויקט "לכל שם יש נר", ולקיים טקסים ועצרות", דברי אבואב.