מצעד החיים - לזכר קהילת יהודי יוון

לקראת מצעד החיים שיתקיים לזכר יהודי יוון שנספו בשואה נחשפו בכנס מיוחד מחקרים על הקהילה ואפליקציה שתספר את סיפורה למבקרים ביוון.

שמעון כהן , כ"ו בניסן תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

מצעד החיים יוקדש השנה לזכרה של קהילת יוון. לקראת האירוע התכנסו חוקרים לכנס מיוחד תחת הכותרת "עבר רחוק - עתיד רחוק" והציגו באוניברסיטת בר-אילן מחקרים סביב יהודי יוון בתקופת השואה.

מארגני הכנס מציינים כי "יהדות יוון הודרה בעבר מזכר השואה כי 'נתפסה' כספרדית על ידי יוצאי אירופה הקלאסית. רק בשנות ה-90 בעקבות האלבום 'אפר ואבק' של יהודה פוליקר עלתה המודעות לשואת הקהילה היוונית".

בכנס המחקרי השתתפו ד"ר רויטל רפאל-ויוונטה – ראשת המחלקה לספרות עם ישראל, פרופ' ירון הראל – דקן הפקולטה למדעי היהדות וד"ר יהושע סלטי – מייסד "מכון סלטי" לחקר הלאדינו.

פרופ' ג'ודי באומל-שוורץ עסקה בנתיבי הזיכרון של קהילות שחרבו בשואה. בדבריה בכנס התייחסה לדרכי הנצחה של קהילות מתקופת השואה. "ספרי יזכור לקהילות הם מסוג המפעלים הגדולים שהחלו בתום המלחמה ומרבית ספרי הקהילה נכתבו בשנות ה- 50. לצערנו לא נוכל כבר להציל אותם, אבל נוכל להציל את זכרם וזה התפקיד של כל אחד מאיתנו".

פרופ' שמואל רפאל, ראש "מכון סלטי" דיבר על – "מי אני? מסמר חלוד על קיר מרתף ההתפשטות בבירקנאו". מר זיו בירר, מר עמוס נשר, גב' לילי אזר מחברת מיקרופוקוס לצד ליאת רובינשטיין – חשפו את האפליקציה החדשה שתנציח את קהילות יוון שהושמדו. רובינשטיין דיברה גם על עדויות מוקלטות מתוך "בנתיבי שְׁאול" כמודל הדרכה במסעות ליוון ולפולין.

פרופ' אילן צרפתי ומר שבתאי עזוז חשפו אתר הנצחה אינטרנטי ללימוד ולמחקר של השורדים מיוון. פרופ' אילן צרפתי יחשוף גם את מחקרו על ניסויים רפואיים בבלוק 10, בנשים יהודיות מיוון.

במסגרת הכנס השיקו חוקרי בר-אילן אפליקציה חדשה תסייע להנציח את קהילת יהודי סלוניקי ויוון. פיתוח האפליקציה נעשה בשיתוף פעולה עם חברת "מיקרופוקוס".

על האפליקציה מספרים מפתחיה: "מאות אלפי ישראלים מטיילים ביוון. אפליקציה חדשה שעובדים עליה בימים אלה תנגיש להם מידע על הקהילות היהודיות שחיו ביוון והושמדו בשואה. מטיילים שיבקרו בסלוניקי, באתונה, בקורפו, ביאנינה ובעוד קהילות ביוון יוכלו לצד טיול תיירותי רגיל גם לקבל מידע תמציתי על העבר היהודי, וזאת באמצעות האזנה ממוקדת לעדויותיהם של 62 ניצולי שואה, שבמחצית שנות ה-80 של המאה ה-20 סיפרו את סיפורם שראה אור בספר "בנתיבי שאול: יהודי יוון בשואה - פרקי עדות". המטרה היא להציע למבקר האזנה לסיפורי עדות נדירים, ובכך להעצים את הפרק החווייתי של הביקור התיירותי ביוון או של המסע הלימודי לפולין".

בראש המיזם החדש עומד פרופ' שמואל רפאל שציין כי המידע יהיה זמין וישלב תמצית של חומרים היסטוריים חשובים ועדויות נוספות שנאספו במהלך 35 שנים האחרונות. "זו המחויבות שלנו" אומר רפאל, בעצמו בן של ניצולי שואה מיוון. "העדים כבר אינם עמנו, אבל את הקולות שהם אנחנו חייבים להחיות. פשוט אין לנו בררה, חייבים להגדיל את טווח הזיכרון".

מובילי הכנס אומרים: "הכרת הסיפורים של היהודים ביוון, תסייע גם בקידום הנצחה של הקהילות היהודיות ביוון שזכו בשנים האחרונות לחשיפה מחודשת, גם בקרב בני נוער שמסיירים בפולין. בין שאר העדויות שיוצגו באפליקציה ניתן יהיה להאזין לעדותה של ניצולת השואה עליזה ברוך ז"ל ששרדה לאחר שעברה ניסויים בבלוק 10 ואת העדות של בן זוגה, עובדיה ברוך ז"ל וכיצד סיפורם של השניים הפך לסיפור אהבה שהולחן לאחרונה בפרויקט מיוחד על ידי אביב גפן. גם סיפורו של הכנר מאושוויץ, ז'ק סטרומזה, סיפורו של חיים רפאל ששרד באמצעות נגינה באקורדיון, סיפורו של ג'קו רזון ששרד כיוון שהיה מתארגף וגם סיפורו של יעקב ג'קי חנדלי שהיה חבר קרוב של אלי ויזל, נמנה בין הסיפורים שיוצגו באפליקציה החדשה".