הרב בני לאו ביטל השתתפותו בכנס נגד רבני מכינת עלי

פורום 'תג מאיר' מקיים אירוע מחאה נגד רבני מכינת בני דוד. הרב בני לאו הוזמן אך הודיע כי יעדר: "זהו כינוס לעומתי שאיני שייך אליו"

עדו בן פורת , כ"ו בניסן תשע"ט

הרב בני לאו
הרב בני לאו
צילום: חזקי ברוך

ארגון השמאל ״תג מאיר״ יקיים מחר (חמישי) ערב לימוד תורה בעקבות מה שמכנים בארגון ״דברי הבלע שנשמעו ממכינת עלי". הכוונה היא לחלקי הציטוטים שהובאו בשם רבני המכינה והוצגו בצורה חלקית בחדשות 13.

על פי התוכנית של ״תג מאיר״, מדובר ב"ערב לימוד שיעסוק בין היתר בדרכי-נועם, אנושיות, חיים משותפים, כבוד הדדי ושלום". באירוע יטלו חלק בין היתר הרב נפתלי רוטנברג, הרב בני לאו ואנשי דת מוסלמים.

לערוץ 7 נודע כי לאחר שאנשי השמאל הציגו את ערב הלימוד כאירוע מחאה נגד רבני המכינה ביישוב עלי, החליט הרב בני לאו לבטל את השתתפותו.

"קראתי שוב את נוסח הפרסום ולא מתאים לי להשתתף. אני משתדל להשמיע את הקול ברוח דברי הרב קוק שאיני קובל על הבלע אלא מוסיף הארה".

"הכינוס הזה הוא לעומתי ואיני שייך אליו. אני חורג מדרכי במקומות שבהם פשעי שנאה מכתימים את הארץ", הודיע הרב לאו לראשי ״תג מאיר״.

שי גליק, מנכ"ל ארגון בצלמו, מסר "אני מברך את הרב בני לאו שבחר לא להשתתף בכנס שתוקף רבנים על דברי תורה שהוצאו מהקשרם".

מפורום תג מאיר נמסר: "ערב הלימוד הינו תשובת משקל לדברי הבלע שנאמרו על ידי רבנים במכינת עלי ולכן נעסוק בדרכי נועם​, חיים משותפים, כבוד הדדי ושלום".

נזכיר כי בכתבה שפורסמה בחדשות 13 הובאו קטע משיעור שמסר הרב אליעזר קשתיאל, ראש הישיבה לבוגרי צבא של מוסדות בני דוד ביישוב עלי. הוא צוטט אומר על ערביי האזור, "הכי טוב להיות עבד של יהודי. הם שמחים להיות עבדים. יש מסביבנו עמים עם בעיות גנטיות. הערבי רוצה להיות תחת הכיבוש כי יש להם בעיה גנטית, הם לא יודעים לנהל מדינה, הם לא יודעים לעשות כלום. תראה איך הם נראים".

עוד הצהיר הרב כי "אנחנו מאמינים בגזענות. יש גזעים בעולם, ויש תכונות גנטיות של עמים, וזה דורש מאיתנו לחשוב איך לעזור להם. היהודים הם גזע מוצלח יותר".

הרב גיורא רדלר, המלמד במכינה, הוקלט במהלך שיעור בנושא השואה כשהוא אומר לתלמידיו: "השואה זה לא שהרגו את היהודים. הומניזם, התרבות החילונית, זה השואה. השואה באמת זה להיות פלורליסטים".

"בואו נתחיל מהשאלה אם היטלר צודק או לא. הוא הבן אדם הכי צודק שיש, ודאי שהוא צודק בכל מילה שהוא אומר", ממשיך הרב. "באידיאולוגיה שלו הוא צודק. יש עולם גברי שנלחם, שעניינו כבוד ואחוות לוחמים, ויש את העולם הנשי הרכרוכי, המוסרי, של לתת את הלחי השנייה, ואנחנו חושבים שהיהודים הם אלה שנושאים את המורשת הזאת, ולכן הם האויב האמיתי. הוא צודק במאה אחוז, חוץ מזה שהוא בצד הלא נכון".

הרב קשתיאל מסר בתגובה, "אני מצטער וכואב ששיעור בזכויות אדם מקבל את החשיפה ההפוכה ממשמעותו – ביאור מודרני-סוציאליסטי למושג העבדות, שפריסת חסות משמעותה אחריות חברתית ודאגה לחלש. השימוש שלי בביטוי 'גזענות ועבדות' לא כוון למושגים השפלים והאכזריים שחווינו וחוותה כל האנושות, וצר לי מאוד על השימוש בביטויים שעלולים להתקבל בצורה מטעה ופוגעת".

הרב רדלר מסר, "הציטוטים נכונים אבל הוצאו מהקשרם. השיעור מנסה להסביר את ההיגיון החולני של היטלר ואת הסיבות והמניעים ההיסטוריים לשואה. יש כאן ניסיון ציני להשתמש בתקשורת ערב יום קדוש ונורא".