חרדים לשיוויון תעסוקתי

האחד במאי חג הפועלים הבינלאומי - נחגג גם בקרב העובדים החרדים שאף זכו ל'אות התאגדות'.

ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשע"ט

נציגי הועדים החרדיים עם יו"ר ההסתדרות
נציגי הועדים החרדיים עם יו"ר ההסתדרות
צילום: דוברות ההסתדרות

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד הציג באירוע אחד במאי יעדים חדשים והניף דגלים חוצי מגזרים לצמצום פערי השיוויון הכלל מגזריים בישראל, עם דגש על עובדי המגזר החרדי הסובלים מתנאי עבודה קשים.

במהלך הטקס הוענק "אות ההתאגדות" לועדים החזקים שהובילו העובדים החרדים ביניהם ועד עובדי מורשת הכותל וועד עובדי נטו שהחלו את מאבקם לפני כשנה בעזרת צוות קומת הסקטור החרדי שבהסתדרות.

הציבור החרדי היוצא לעבודה באישור רבותיו, נתקל לא אחת במעסיקים המנצלים את היותו פגיע בשל חוסר מודעות מינימלית לדיני העבודה במדינת ישראל. לשם כך פועלת ההסתדרות להנגיש אל העובד החרדי בשפתו שלו, את המידע החסר ותמיכה מוגברת של כלל המחלקות המקצועיות, בבניית ועדים בהתאם לערכי היהדות ובראי ההלכה.

אודליה מעודה רכזת הסקטור החרדי בהסתדרות מסבירה כי "היום השמח לכלל הפועלים הוא היום העצוב לפועל החרדי. העובדים החרדים הם חלק איכותי במארג המשק הישראלי אבל הוא עדיין מרגיש קטן. סולידריות לא יכולה להיות סלקטיבית".

סגן יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, רפי מסט, הוסיף כי "ההסתדרות ככור ההיתוך של החברה הישראלית מחוייבת לעובד החרדי ותפעל להביא למיגור תופעת עושק השכירים במגזר-החרדי. ועד עובדי הכותל ועובדי נטו זכו לחירות דווקא בשל הסולידריות והצדק החברתי הפנים מגזרי."

שלום רוחם יו"ר ועד עובדי נטו אמר כי "זה לא מובן מאליו לעמוד בראש ועד של כ 1200 עובדים, ההסתדרות עשתה מהלך עמוק ואנו בדרך להסכם קיבוצי. אחת המצוות עליהם העולם עומד היא גמילות חסדים ואין לך גמילות חסדים גדולה מדאגה לשכרם וביטחונם התעסוקתי של עובדים".

אתיאל לוי יו"ר ועד מורשת הכותל ציין, "זכינו לעבוד עם צוות מסור בהסתדרות שמלווה כ-650 עובדים במורשת הכותל אל חירות תעסוקתית והקפדה על הצרכים ההלכתיים שבדרך להתאגדות. כעובדי הכותל אנו נפעל להעביר את זה הלאה בתקווה שנהיה אור ליתר המועסקים החרדים".