המסע של אנטון מזרחי

הדרך לחתונה של אנטון עם בחירות לבו עברה באוקראינה, לשם חזר כדי להביא מסמכים שיוכיחו את יהדותו. בדרך גילה כיצד נרצחו סביו וסבתו.

חזקי ברוך , כ"ז בניסן תשע"ט

אנטון מזרחי
אנטון מזרחי
צילום: עצמי

אנטון מזרחי שעלה לישראל מאוקראינה, הופתע לשמוע שעליו להוכיח את יהדותו כאשר ביקש להירשם לנישואין ברבנות.

מזרחי עלה לישראל בשנת 2011 דרך תוכנית נעל"ה. בתום הלימודים התגייס לצבא ושירת בסיירת חרוב. לפני כחצי שנה ביקש להינשא ולבנות בית בישראל.

הוא פנה לרבנות בעיר חיפה, ''שם אמרו לי שיש בעיה וחסרים לי מסמכים שמוכיחים שאני יהודי. עניתי להם 'מה זאת אומרת חסרים לי מסמכים? סבתא שלי ניצולת שואה, הוריה נרצחו בידי הנאצים, אני שירתי בצבא וכל זה עדיין לא מספיק כדי להיות יהודי?'".

אנטון הופתע מכך שמפקפקים ביהדותו, ''בילדותי סבלתי מאנטישמיות והיום אחרי שעליתי לישראל, למדינה שלי, אז אומרים לי שאני לא יהודי. זו תחושות שקשה לי לתאר. במהלך החיים שלי כאן ידעתי שיש בירוקרטיה אבל לא האמנתי שיום אחד יפקפקו ביהדותי".

מה הסבירו לך ברבנות?

"לא הזיז להם שהמשפחה שלי נרצחה בשואה. אמרו לי שיש תהליכים והפנו אותי לאגף שורשים בארגון רבני צהר - הפועל לבירור יהדות".

משם הוא יצא למסע מרגש ומטלטל עם אגף שורשים, "טסנו לאוקראינה ובמשך שבוע הפכנו את הארכיונים ומצאנו את המסמכים המעידים שמשפחתי יהודייה".

המסע לא תם במציאת המסמכים. ''מצאנו את עצמנו שומעים עדויות של עשרות אנשים על איך סבא וסבתא רבא שלי נרצחו על ידי הנאצים ועל חייהם לפני השואה".

"יום השואה בשבילי השנה שונה משנים קודמות. השנה אני חווה את יום השנה מבפנים, נוגע במסמכים ושומע את העדויות", מעיד אנטון.

''המסר שלי השנה הוא שאסור לנו לשכוח ועלינו ללמוד על השואה ועל מה שקרה לעמינו שם. ציונות זה הדבר הכי חשוב שיש להנחיל לדור הצעיר. להבין שאין לנו מקום אחר לגור בו חוץ ממדינת ישראל. אני לא רוצה לשפוט את התנהלות הרבנות אבל אין ספק שמדינת ישראל והרבנות הראשית צריכה לעשות בדיקה נוספת כדי לקבוע מי הוא יהודי ומי לא".

בסתיו הקרוב צפוי אנטון לעמוד מתחת לחופה עם בחירת ליבו ולהתחתן כדת משה וישראל.