רמטכ''ל יום כיפור: "לנצח מהר וטוב"

ארכיון צה"ל חושף את יומן הרמטכ"ל דוד אלעזר מיום פרוץ מלחמת יום הכיפורים. "למתקפה הגדולה של חציית התעלה אנו נצטרך ימים אחדים".

עדו בן פורת , ל' בניסן תשע"ט

גולדה מאיר ודוד אלעזר
גולדה מאיר ודוד אלעזר
צילום: אבי שמחוני, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון מתיר לפרסום מוצג מדיוני ועדת אגרנט, שחקרה את מלחמת יום הכיפורים: יומנו של הרמטכ"ל, רב אלוף דוד אלעזר (דדו), שמתאר את הדרמה בשעות הקריטיות שלפני פרוץ המלחמה.

את יום פרוץ המלחמה ב-6.10.73 פתוח הרמטכ"ל דדו בשעה 04:30 עם קבלת הידיעה כי בשעה 18:00 תחל מתקפה על מדינת ישראל. מיד לאחר מכן פונה הרמטכ"ל למפקד חיל האוויר, אלוף בני פלד: "הידיעה היא שתהיה מלחמה בלילה הקרוב. צריך להתייחס לידיעה במהימנות".

05:30- ישיבה עם מפקדי הזרועות בצה"ל. ר' אמ"ן, אלוף אלי זעירא: "יש סימנים צבאיים, מהלכים וידיעות, שבהחלט צריך לקחת ברצינות". הרמטכ"ל מסכם: "מאשר לאגף מבצעים לאפשר לגייס המילואים. את הנחוץ ביותר לעבודת אגפים/זרועות לצורך השלמת כוננות. בסדר גודל עד אלפי אנשים".

07:15- ישיבה נוספת עם מפקדי הזרועות. ר' אמ"ן מעדכן על המצב בשטח. הרמטכ"ל מסכם: "לאור ידיעות אלה הסבירות עולה. לכן יוצא מהנחה שהערב ב-18:00 הם הולכים לפתוח... שר הביטחון בשלב הזה מתנגד למכה מונעת... אם לא תאושר מכה מונעת בצהריים נהיה בכוננות להתראה מידית היום אחה"צ... אני ער למגבלה הפוליטית הגדולה מאוד של הדבר אך כשנהיה בטוחים שהולכת מלחמה, חשוב איך לנצח הכי מהר והכי טוב". הוא מתייחס לסוגית פינוי האזרחים: "רמת הגולן- פינוי נשים וילדים עד הערב, טיול גדול למרכז הארץ, שאיזה גבר ילווה... פיקוד דרום- אבו רודס- להוציא נשים וילדים. לתת הובלה אווירית..."

אריאל שרון והרב שלמה גורן באוקטובר 73'
צילום: דובר צה"ל, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון


10:00- פגישה במוצב הפיקוד העליון. הרמטכ"ל: "אצלי הלילה נגמר. אני בצהרים אומר לפיקודים איך לנהל את המלחמה הלילית. אני רוצה להתפנות לתכנן את המלחמה של יום א', יום ב' ויום ג' ולזה אני צריך את הנתונים שלכם...אני רואה את הלילה כלילה של בלימה עם מה שיש לנו פלוס פעילות אווירית מוגבלת, ואני רואה מחר יום צליחה אווירי".

11:00- פגישה עם שר הביטחון משה דיין. שר הביטחון שואל: "מבחינת גיוס המילואים, מה יהיה אם הם לא יפתחו באש, מתי ישוחררו כל המילואים?" הרמטכ"ל משיב: "אם העניין לא ידחה ביום- יומיים, אלא יבוטל, אז נשלח את המילואים הביתה".

שר הביטחון משער: "סאדאת יגיד שלא כדאי פעם שניה. כי סאדאת הוא יהודי אחד, שהוא קצת בונה על הפתעה וקצת על זה שזה יום כיפור, והוא כבר אמר חמישים פעם כן וחמישים פעם לא. לכן, יכול להיות שהוא יחליט לוותר". הוא מחדד: "אני רוצה להזכיר לכולם כי המטרה הראשונה היא להשמיד את הכוחות ... מי שתוקף אותנו, להרוג אותו זה חשוב".

הרמטכ"ל מיידע את שר הביטחון בתכנית צליחת תעלת סואץ: "למתקפה הגדולה של חציית התעלה אנו נצטרך ימים אחדים, כאשר מספר הימים מותנה במידה בה השתבשנו בקו ההגנה". שר הביטחון מתייחס לנושא הנפט: "בחזית המצרית יש תכנון שאני נעול עליו גם בגלל הנפט והוא כיבוש האי שדואן... יש להם תכנית לדפוק לנו את הנפט. נושא הנפט זו בעיה ערבית ובעיה ישראלית..."

הרמטכ"ל מסכם את הפגישה: "במלחמה הזו אנו רואים את השעות הלא נעימות הלילה ומחר... כי אם הם יפתחו באש, הם התוקפים ואנחנו המגנים. זו סיטואציה שאנו לא רגילים לה אבל נראה איך נעמוד בזה".

טנקים בהתארגנות במרחב עורפי בחזית סיני
צילום: אבי שמחוני, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

12:20 (כשעה וחצי לפני פרוץ המלחמה)- פגישת תדרוך עם אלוף פיקוד דרום, שמואל גונן. את הפגישה פותח אלוף שמואל גונן בדיווח כי האו"ם הודיע שהמצרים עומדים לפתוח באש מיד. לאחר מקבל הרמטכ"ל דיווח על המצב בשטח ועל פירוט התכנית.

בנוסף, הותר לפרסום לו"ז מיומן סגן הרמטכ"ל, אלוף ישראל טל, המפרט את הפעולות שנעשו ביממה שלפני פרוץ המלחמה. ב-5.10.73 טל נותן הנחיות לארגון גיוס פומבי: "בערים הגדולות תוכן כוננות משטרה והג"א עם מכוניות עם רמקולים... אכ"א יוודא כוננות גלי- צה"ל, לפקח על הכל".

למחרת, ב- 6.10.73, כמה שעות לפני פרוץ המלחמה, אלוף ישראל טל פועל לאשר גיוס מילואים. בשעה 09:10: "חיל האוויר מודיע שצריך בין 15,000-18,000 איש לגיוס. סגן הרמטכ"ל הודיע לו שידרוש כל מה שצריך, לרמ"ח מבצעים ניתנה הוראה לא להגביל".