הורים שכולים מספרים בשבילי הנופלים

1300 מסיירים ב-11 סיורים אותם הובילו בני משפחות שכולות באתרים ונקודות ציון בחיי נופלים. המיזם החדש צפוי להתרחב לאור ההיענות.

שמעון כהן , א' באייר תשע"ט

בשביל הנופלים
בשביל הנופלים
צילום: דוד איינהורן

בשבילם. איינהורן

מיזם חדש יוצא לדרך, תרתי משמע, בימים אלה. הורים ששכלו את בניהם במערכות ישראל מדריכים סיורים ברחבי הארץ לאורם ובדרכם של הבנים. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מי שעומד מאחורי המיזם, דוד איינהורן, אביו של סמ"ר יהונתן איינהורן ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה.

בדבריו מציין איינהורן כי המיזם החל כפיילוט כבר בשנה שעברה ולאור הצלחתו הוחל בקיומו באופן רשמי השנה מיד לאחר יום הזיכרון לשואה ולגבורה. "תכנון של כחצי שנה הוביל למיזם שבו ממוצאי יום השואה ועד יום הזיכרון מסיירים בשבילים ובנופי הילדות של הנופלים".

"המיזם מיועד גם לכיתות י"א י"ב בבתי ספר תיכוניים, מכינות וחיילי צה"ל והחלק השני מתאים לקהל הרחב. בחלק הראשון הגענו לבתי הספר ולמכינות, נפגשנו עם חיל החינוך וברגעים אלו יש קבוצות ברחבי הארץ של תלמידים חיילים ומכינות מסיירים עם מדריכים ייעודיים להם, כאשר לכל סיור מצטרפת משפחה שכולה ומשוחחים על הנופלים. החלק השני של המיזם שמיועד לכל הקהל, בו מסיירים שלושים סיורים ברחבי הארץ עם משפחות שכולות וחלק מהמדריכים גם הם הורים שכולים".

את הסיורים מאפיינים המקומות שמהווים נקודות ציון בחייהם של הנופלים ולא האתרים בהם נפלו בקרב. "אלו מקומות שמחברים אותם אלינו. המטרה היא לזקק את התכונות הטובות ואת המורשת שהם השאירו לנו. חיברנו את ההורים השכולים מכל קשת השכול, החל מהורים להרוגי תאונות דרכים וכאלה שנפטרו במחלה ועד לנופלים בקרב וכו'. הכוונה היא לתת להורים או ליתומים לספר את סיפורו של הנופל על המורשת שהוא השאיר", אומר איינהורן.

כשהוא נשאל, כמי שכבר הוביל כמה מהסיורים לאורו של בנו יהונתן, על מה נסוב השיח שמתפתח במהלך הסיורים, משיב איינהורן: "השיח מתקדם לכיוון שבו הקבוצה רוצה. יהיה שיח על יהונתן, יהיה שיח על הקרב ויהיה שיח על המורשת, שיח על מה המורשת שלו ואיך אנחנו מתמודדים עם המורשת שלו".

בדבריו מדגיש איינהורן כי החתירה היא להגיע אל מגוון רחב ככל הניתן של משפחות שכולות ולהעניק להן את הבמה הזו. לשם כך פנה ל'יד לבנים' על מנת ליצור קשר גם עם "משפחות שבמהלך כל השנה לא מספרים את סיפורו של הנופל מסיבות שונות".

"טקסי הזיכרון הם מאוד כלליים ולא יורדים לרזולוציה של כל נופל ונופל, אבל מי שהתחבר למיזם הזה יש לו את ההזדמנות לספר את הסיפור ולזקק את המורשת והתכונות של הנופל", הוא אומר ומספר על היענות רבה ויפה למיזם: "לפני מספר דקות דיברתי עם אחות שכולה שאחיה נהרג בתאונת דרכים במהלך השירות הצבאי, והיא אומרת שזו הפעם הראשונה שהיא מספרת את הסיפור של אח שלה כי לא רצו להקשיב לסיפור שלי. רצו להקשיב לסיפורי הנופלים ולא לסיפור של".

עד כה, מספר איינהורן, ממוצאי יום השואה ועד לרגע זה השתתפו 1300 מסיירים ב-11 סיורים וככל הנראה מעגל הסיורים יילך ויתרחב מאוד לקראת השנה הבאה.

"כשעומדת הנכדה של אליהו חן-ציון, שהיה מפקד הפלוגה הדתית של החי"ש תל אביב, ומקריא שני מכתבים שאבא שלה כתב בתש"ח ואנשים מצטמררים. מתי הייתה הזדמנות כזו לשמע מכתבים שנכתבו כשהוא לא ידע שהוא אח שכול כי אח שלו, שאותו הוא שלח לגוש עציון, נפל שם", אומר איינהורן המביע תקווה ואמונה שבשעת הצפירה בשעה 11:00 בבוקרו של יום הזיכרון כל מי שהיה בסיור שכזה ייכנס אל האירוע "בצורה אחרת לחלוטין, כשבראש שלו שם של נופל אחד לפחות, שם של מבצע שבו נפלו חללים וכשהוא מבין לחות חלק ממגש הכסף שעליו ניתנה מדינת ישראל".