18 יצירות – 18 סיפורים

משפחות השכול של השומרון מתמודדת עם הקושי בעזרת יצירות של אמנים המוצגות בימים אלו בהיכל התרבות באריאל.

ערוץ 7 , ב' באייר תשע"ט

יצירה שמרימה את כולנו בימי הזיכרון הקשים
יצירה שמרימה את כולנו בימי הזיכרון הקשים
צילום: ברוך גרינברג

פיסול, ציור, כתיבה, צילום, וידאו ארט, ואפילו מגזרות נייר - אלו הדרכים המקוריות שמצאו אמנים מיהודה ושומרון כדי לספר את סיפורי המשפחות השכולות.

האמנים נפגשו עם המשפחות ובתהליך של שנה שמסתיים בימים אלו, יצרו תערוכה שמוצגת בהיכל התרבות באריאל.

הפרויקט הוא חלק מפעילות היחידה לסיוע למשפחות שכולות במועצה האזורית שומרון - בראשותה של חוי גרובס. אוצרת התערוכה היא רות פסדר.

בין היצירות הבולטות, ציור שציירה האמנית אורה עוזיאל לזכרו של הרב רזיאל שבח. בתמונה בתוך מים נראים במטושטש פניו של רזיאל שנרצח בפיגוע ירי ליד חוות גלעד.

הצלם ברוך גרינברג חבר למשפחת סימן טוב מהישוב צופים ששכלה את סמ"ר שילה סימן טוב לפני למעלה משנה. גרינברג צילם 6 אבנים שלקח מתל שילה הקדומה בתוך קרח ולידו נר דולק. היוצר הסביר ש-6 האבנים מסמלות את 6 איבריו של סימן טוב שנתרמו ע''י הוריו לאחר שנודע להם שנהרג.

''בדרך כלל אני לא מתכנן מראש, אבל בפעם הראשונה כשישבתי איתם בסלון מיד ראיתי בראש מה אני עושה. השיחה איתם הייתה כל כך עוצמתית, שמיד ידעתי מה אני עושה. תפס אותי מאוד חזק, ותרומת האיברים בעיני הייתה מאוד משמעותית בכל הסיטואציה".

אביבה אמו של שילה מספרת כיצד הרגישה כשראתה את היצירה: "ראיתי את הלב שלי שהוא גוש קרח בעקבות האסון, וההתחלה של ההפשרה זה ה-6 איברים, הנתינה, העשייה נתנה לנו איזשהו חום. ולאט לאט ממיסים את הקרח, מרגישים את הכאב אבל הכאב מפשיר".

עוד הוסיפה אמו: "האמנים הם אנשים מאוד עסוקים והם לקחו פרוייקט ועושים טוב למשפחה על חשבון זמנם הפרטי. הפרוייקט נתן לנו את ההרגשה שיש מי שחושב עלינו. שרואים אותנו''.

לזכרו של רזיאל שבח הי''ד
צילום: רועי חדי


היוצרת רוית גרוס יצרה פסל באריגי זכוכית ובדים שקופים שממנו מופץ אור לזכר מתן זגרון שנרצח בפיגוע בתחנת הדלק באריאל, כאשר ניסה להגן על אזרחים מפני מחבל.

ורדה אמו של מתן מספרת "אחרי שמתן נהרג גילינו עליו המון דברים שלא ידענו. גילינו שהוא היה תורם חצי מהמשכורת הצבאית שלו בחשאי, שהוא היה אוהב מאוד את ארץ. ישראל ואפילו היה שם קמצוץ של רגבי אדמה באוכל של החיילים שלו כדי שיטעמו את טעמה של ארץ ישראל, היצירה הזו מציגה בצורה אמנותית את הנשמה של מתן שהייתה מאירה ורב אצלו היה הנסתר על הגלוי. לכל אורך הדרך הרגשתי את החיבוק של האמנית את ההתעניינות. הרגשנו שאנחנו לא לבד".

היוצרת אלישבע ברכיהו כתבה שיר לזכרו של הרב מאיר חי שנרצח בפיגוע ירי לפני 10 שנים. אלישבע חי אלמנתו שנפגשה עם היוצרת תיארה יצירה עוצמתית ביותר: "היה לי המון חשש, כי אין לי עניין להנציח את השכול, אני בעניין של להמשיך את האור, התלבטתי ולבסוף החלטתי להצטרף. נפגשתי עם שתי אמניות אחת מציירת ואחת כותבת. היה מפגש מרשים בגובה הלב, אחת מהן – אלישבע, כתבה שיר על מאיר, היא שלחה לי אותו בפורים קטן.

''היא לא מכירה את מאיר, היא לא מכירה את הסיפור אבל היא פשוט כתבה את מאיר בחיים. היה לי מאוד קשה כשקראתי את השיר, הרגשתי שאני נפרדת ממנו מחדש. נדהמתי מאיך ממפגש אחד היא הצליחה לכתוב אותו כל כך במדוייק".

בתערוכה בהיכל התרבות באריאל מוצגות יצירות של אמנים מובילים לזכרם של יעקב (קובי) זאגה שנרצח כשניסה להגן על משפחתו ממחבל לפני 15 שנה באבני חפץ, ד"ר דניאל מאיר יעקבי הי"ד, סמ"ר אורי ביטון, הרב אלימלך שפירא, רס"ל ליאור דוד פרחי, גלעד שטיגליץ, יעקב פרג, טלי חתואל וארבע בנותיה, זאביק וידר, סמל סיוון וידר ורס"ר אבי בקרמן, סמ"ר עמנואל קהלני, וסג"מ מיכל עדתו.

אמנים נוספים המציגים בתערוכה: אסתר ח"ג ויתקון, דוד פיש, דינה גוזלן, זהבה וידר, זיו שילוח, חגי עמנואל, יעקב לונסקי, יפעת שנלר, נעמי שפירא, צופיה לונסקי, רות עדתו ושרה נחשוני.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר כי "זו זכות גדולה בשבילנו לתת מקום לפרוייקט כל כך מיוחד. אמני השומרון והמשפחות השכולות חברו יחד ליצירה שמרימה את כולנו בימי הזיכרון הקשים, לראות את הנפשות הגדולות שמתו על קידוש העם והארץ בעיניים אחרות ולהנציח בדרך מיוחדת את נופלי השומרון".