שידור חי:
חגיגת יום העצמאות בבית הנשיא

צמרת המדינה ומפקדי צה''ל בעבר ובהווה משתתפים באירוע החגיגי בבית הנשיא, ובהמשך - טקס החיילים המצטיינים.

ערוץ 7 , ד' באייר תשע"ט

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח הבוקר את אירוע "כל ישראל מירושלים" וטקס 120 החיילות והחיילים המצטיינות והמצטיינים המסורתי, זו השנה החמישית בגינת בית הנשיא בירושלים.

בחגיגות יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל השתתפה היום יום חמישי, ד' באייר, 9 במאי, הצמרת המדינית-ביטחונית בישראל: ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ואלופי המטה הכללי בעבר ובהווה.

הבוקר נפתח במטס כבוד בהצדעה לחיילים המצטיינים המייצגים את זרועות הצבא. הטייס אשר הוביל את המטס ברך את הנשיא והחיילים המצטיינים ברשת הקשר כאשר חלף מעל בית הנשיא ואמר: "כבוד נשיא המדינה, הרמטכ"ל, אנו טייסי חיל האוויר מברכים אתכם בשם צבא ההגנה לישראל בברכת חג עצמאות שמח." נשיא המדינה השיב לו בהצדעה: "בשם אזרחי ישראל מאחל חג עצמאות שמח, לך, לטייסי חיל האוויר, לחיילי צבא ההגנה לישראל ולמפקדיו באוויר, בים, וביבשה. חג עצמאות שמח ישראל."

מיד בסיום המטס סקרו הנשיא והרמטכ"ל את שורות 120 החיילים המצטיינים. אלו נבחרו והומלצו על ידי מפקדיהם לקבל אות הצטיינות מהנשיא על שירות משמעותי ותרומה יוצאת דופן לצה"ל ולמדינת ישראל.

עם תום משמר הכבוד, התקיים בגינת בית הנשיא זו השנה החמישית, אירוע "כל ישראל מירושלים" - מופע שירה והצדעה לרוח הישראלית ברוח החגיגית של יום העצמאות, ובסימן 71 שנים לעצמאות ישראל. במהלכו הוקרן קליפ מרגש שצולם במיוחד לכבוד החגיגות לשיר "הלוואי", בהובלת נשיא המדינה והזמר בועז שרעבי, ועשרות מקהלות וחבורות זמר, ילדי גנים, קבוצת מתעמלות, רקדני להקת מחול מכל רחבי הארץ. על רקע הפסיפס האנושי המרגש שיצרו, שרו מאות יחד את השיר שכתב אהוד מנור והלחין בועז שרעבי.

את האירוע החגיגי הנחתה השנה רותם אבוהב, ובוצעו בו עיבודים חדשים ומיוחדים למבחר שירים ישראליים ששרו על הבמה שמעון בוסקילה, מאיה בוסקילה בליווי העבריים מדימונה, וציפי שביט שהפתיעה את הנשיא במהלך נאומו. הלהקות הצבאיות הופיעו גם כן בביצוע מחרוזת משיריו של יגאל בשן ז״ל כמחווה מיוחדת.

"אזרחי ישראל היקרים, אני גאה לחגוג איתכם היום את יום הולדתה השבעים ואחת של מדינת ישראל! שבעים ואחת שנים שאנחנו כאן, עושים את הבלתי יאמן ומתגברים ביחד על כל הקשיים - בונים בית, יהודי ודמוקרטי, בארץ אבותינו", אמר הנשיא בהתרגשות בפתח את דבריו.

עוד ציין את התאריך הלועזי המיוחד בו נחגג השנה יום העצמאות, יום הניצחון על גרמניה הנאצית: "לפני שבוע ציינו את יום השואה והגבורה, את ניצחון הרוח על הרוע האנושי. היום אנו מציינים יחד את ניצחון הצדק והטוב, את חירות העולם מהרשע ואת זכות העם היהודי להיות חופשי בארצו. חלק מהוטרנים הגיבורים, שלחמו בחזית המזרח-אירופאית והמערב אירופית לפני שבעים וארבע שנים, זכו ברבות השנים לעלות ארצה ולבנות כאן את ביתם. והיום ילדיהם ונכדיהם משרתים בצה"ל, הצבא החזק והמקצועי ביותר באזור ויש שיגידו בעולם. בזכותכם, ווטרנים יקרים, החיילים שלחמו אז, ובזכותכם החיילים המצטיינים, החיילים שמגנים עלינו היום - אנחנו פה, חוגגים 71 שנים של שגשוג ופריחה. ובשבילכם התאספנו כאן היום, להגיד לכם תודה."

עוד אמר הנשיא: "במעמד זה, אבקש לציין את נציגי המשפחות השכולות ומשפחות החיילים הנעדרים שמכבדים אותנו בנוכחותם היום. בזכותכם, בזכות הרוח, אהבת הארץ והמסירות שהנחלתם לילדיכם, אנחנו יכולים להתאסף כאן היום ולחגוג בבטחה את קיומה של מדינת ישראל. גם היום, בשעה שאת העצב על השכול מלווה השמחה על העצמאות, אני מבקש לומר לכם - אנחנו זוכרים.

אנחנו מחוייבים. מחוייבים לעשות הכל בכדי להשיב הביתה כל בן וכל בת, כל ילד וכל ילדה ששירתו את מדינת ישראל ואת אזרחיה. מכאן אני רוצה לשלוח גם מסר של חיזוק ואהבה, לתושבי הדרום, שרק השבוע עמדו בגבורה מול מתקפות נפשעות. אני רוצה גם לשלוח את אהבתנו והערכתנו לחיילי צה"ל ולכל אנשי כוחות הביטחון, שברגעים אלה עושים מאמצים עילאיים לשמור על בטחון ישראל בכל הגזרות.

כמדי שנה, אני שמח לקיים את הטקס הזה שבו אנחנו מצדיעים לחיילים ולחיילות המצטיינים והמצטיינות, לטובים שבטובים, ולמעולות שבמעולות. וכמובן למשפחות המדהימות שגידלו אתכם. רותם, המנחה הנהדרת שלנו, חפרה לכם החיילים על העברית, אז אני החלטתי לדבר בשפה קצת אחרת, שהיא בעיני ה'רוח הישראלית'. אני רואה שיש לנו כאן, צנפים, ושריונרים, גולנצ'יקים ונחלאווים, מוהנדסים ושושאיסטים, ירוקים, לבנים, כחולים, וכומתות בכל צבעי הקשת, מהסגולה עד הכתומה. אז לכל אלה שכבר בבקו"ם הסתערו על הקיטבג עם רעל בעיניים. ושהעבירו את הטירונות מדוגמים, עם גלח"ץ לתפארת בנעליים.

לאלה שאין להם אף פעם כאבים בעצם הפז"ם, לא סובלים מעייפות, ולא ממלאים בחיים טבלת יאוש. שמעולם לא שברו שמירה, ולא נתנו לשבתות לייאש אותם. שקמים מוקדם ביום ראשון, יוצאים על מדי אלף ומוותרים על השביזות. שלא מתלוננים אכלו לי שתו לי, לאלה שלא מתחפשנים, ושתמיד באים עם וואסח. כי גאוות יחידה וערבות הדדית הם הסימן הכי טוב לביחד. למי שהפגינו כוח רצון והתמדה, ולא רק מול הבמבה בשק"ם. שנתנו כתף, ולפעמים גם שתיים, כדי להגיע למטרה, לכבוש יעד, לשמור על הבית, להגיע לשיא - ולהיות מצטיין נשיא.

אתם, שלא מפחדים מאתגרים, שמוכנים לכל בלת"ם, שמושכים הכי גבוה וקדימה מכולם - אתם הרוח והתקווה הישראלית שמפעמות בנו. שמובילות אותנו. יקיריי, אתם כאן בשבילנו, משרתים ומתנדבים, והיום זה תורנו לתת לכם, ככה בקטנה, אות שישפצר לכם את המדים. בשמי, ובשם כל אזרחי ישראל, אני מבקש להודות ולהצדיע לכם. תודה על הרוח, תודה על המחויבות, חג עצמאות שמח צה״ל! חג עצמאות שמח ישראל!"

בפתח הטקס התיישבו יחד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל כוכבי. השלושה דיברו על "הרוח הישראלית", הנושא הראשי של חגיגות יום העצמאות ה-71.

ראש הממשלה נתניהו אמר: "ברגעי מבחן אנחנו ביחד. בשבועות האחרונים כשהחזרנו את גופתו של זכריה באומל לקבר ישראל וראית את הביחד בעוצמה אדירה. זאת האחווה והרעות שבאים לידי ביטוי".

נתניהו ציין גם את המנהג למחוא כפיים בנחיתה בנתב"ג: "אין דבר כזה בעולם. יש תחושת אחדות והזדהות וזה דבר שהוא עמוק. הערבות ההדדית לכל אחד ואחד באה לידי ביטוי גם היום".

נתניהו אמר עוד "המילה העברית הטובה ביותר בעיניי היא 'כיפה' - יש לה משמעות כפולה. כיפת ברזל והגנה, בשילוב עם אמונה".

הרמטכ"ל כוכבי סיפר, "ישראלים לא מקבלים שום מצב כמצב סופי. אדם מגיע לחברה והוא רוצה לשפר. מפקדי יחידות שמקבלים חיילים יש להם תמיד רעיונות איך לעשות את הדברים שונה. אנשים לא זורמים על החיים אלא משפיעים עליה".

הרמטכ"ל ציין עוד, "המילה שאני הכי מחובר אליה בשפה העברית היא המילה חייל. זה ביטוי צרוף של נתינה. כשאתם שמים על עצמכם מדים אתם ישר הופכים שווים. הדבר היפה מכול - הוא שחיילים שייכים לכולם".