מנשה זלקה לערוץ 7: גאווה גדולה, לתפארת מדינת ישראל

קפטן הפועל חדרה מליגת העל עושה היסטוריה כשהפך לכדורגלן הפעיל הראשון שידליק משואה בטקס המשואות הממלכתי בהר הרצל. פגשנו אותו

נרי וייס , ב' באייר תשע"ט

טקס הדלקת המשואות
טקס הדלקת המשואות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אם הייתם אומרים למנשה זלקה לפני 11 שנים, כשבחר לעשות הפסקה עם הכדורגל ולהתגייס בגיל 18 לשירות קרבי, שיום יבוא והוא ידליק משואה בטקס המשואות הממלכתי והמרכזי בהר הרצל שבירושלים, הוא לא היה מאמין לכם.

זלקה, בן ה-29 נבחר על ידי הוועדה בראשה עומדת שרת התרבות והספורט מירי רגב המכהנת גם כ-יו"ר ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, להדליק את אחת מהמשואות בטקס שיעמוד השנה בסימן "רק בגלל הרוח - מצדיעים לרוח הישראלית".

יחד עם זלקה תדליק משואה גם הספורטאית הפראלימפית המדליסטית מורן סמואל, סגנית אלופת העולם בחתירה.

בראיון לערוץ 7 מספר זלקה, שבשנה שעברה הדליק משואה בעירו - חדרה, כי גם אם היו מחזירים אותו עכשיו לגיל 18 הוא היה עושה את אותו הדבר - עוצר את הכדורגל ומתגייס לצבא, גם בלי להגיע לליגת העל.

מבחינת זלקה, שהחל את תפקידו בצה"ל בכלל כמתנדב ובהמשך הסכימו לקבלו כלוחם ביחידת "עורב" צנחנים, שירות בצה"ל זה דבר טריוויאלי. "ויתרתי על הכדורגל בגיל 18 בשביל הצבא, לי זה היה מאוד טבעי לשרת את המדינה שלי, את העם שלי. זה דברים שהם טריוואלים, ואצלי בבית זה קורה - כמו האחים שלי הגדולים שהיו בקרבי אז ככה גם אני".

בחזרה הגנרלית שנערכה אמש בהר הרצל שבבירה אמר זלקה כי הדלקת המשואה היא "לכבוד אנשי ונשות המילואים של צה"ל שבשבילם שליחות היא דרך חיים, לכבוד בני העדה האתיופית המבוגרים האמיצים שהובילו אותנו בדרך הארוכה. האלפים שלא שרדו את הדרך והאחים והאחיות שלי, בני הנוער הנפלאים שיכולים לנצח את הכל".

"אני מייצג את הספורט הישראלי, בייחוד את הכדורגל הישראלי ואת העדה האתיופית היקרה שלנו", אומר זלקה. "אני שמח על כך כי זה משהו שלא כל אחד זוכה לו, לא כל אזרח מדליק משואה במדינה היקרה שלנו ואני שמח שבחרו בי ונתנו לי את הזכות הזו להדליק משואה".

עוד אמר זלקה כי "מדינת ישראל היא נטו של העם היהודי ואני גאה על כך". לדבריו, הדלקת המשואה "זו מתנה שקיבלתי מלמעלה".

על השאלה מהו הרגע המיוחד ביותר מבחינתו בטקס ענה זלקה - "הרגע הכי משמעותי בעיניי זה "לתפארת מדינת ישראל" - זו מדינה שכל כך הרבה אנשים לא רוצים את הקיום שלנו פה. רק לפני 24 שעות התעופפו 500 טילים לעברנו וניסו לפגוע בנו רק בגלל שאנחנו יהודים. מדינה כל כך קטנה וכל כך עוצמתית וחזקה, להדליק משואה ביום הולדת של המדינה זו גאווה גדולה וזכות".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il