נתניהו:
אויבנו ניסו להשמידנו - אך תמיד נכשלו

בהר הרצל התקיים טקס הזיכרון הממלכתי לחללי צה"ל ומערכות ישראל. ראש הממשלה התייחס בטקס לאיום האיראני.

ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ט | עודכן: 11:03

הר הרצל הבוקר
הר הרצל הבוקר
צילום: איתן שוייבר/TPS

מדינת ישראל מתייחדת עם זכרם של חללי מערכות ישראל בצפירה בת שתי דקות שנשמעה הבוקר (רביעי) בשעה 11:00.

לאחריה, נפתח טקס האזכרה המרכזי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל בירושלים. האירוע יתקיים במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן.

את נר הזיכרון הדליקה יונת משולמי, אלמנתו של סמל ראשון עמשא-ישראל (עמי) משולמי, שנפל בקרב ב-12 באוגוסט 2006 בקרב במלחמת לבנון השנייה. לאחר מותו הוענק לו ציון לשבח. פרופסור מאיר שליט, אביו של עומר שליט שנפל באסון המסוקים ב-1997, נשא את תפילת הקדיש.

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס, "לפני כמה שבועות מדינת ישראל עצרה מלכת - אחרי 37 שנים החזרנו את זכריה באומל הביתה. אלפים הגיעו להלוויה המרגשת שנערכה על ההר הזה, ונתנו חיבוק עצום למשפחתו".

"לפני שנה לוחם דובדבן רונן לוברסקי נפל. בני משפחתו אמרו למנחמים שהם מרגישים כאילו היה להם יהלום ביד. כל אחד מתאר אותו מכיוון אחר. זה תיאור ציורי כל כך, שכל כך נוגע לאמת. אהבת האדם והמשפחה, תחושת השליחות, נכונות ההקרבה", הוסיף נתניהו.

הוא פנה אל משפחות הנופלים ואמר, "משפחות יקרות, אזרחי ישראל. ב-100 השנים האחרונות אויבינו ניסו להשמידנו פעם אחר פעם, אך הם נכשלו. בבוקר, בדרכי לכאן, שמעתי שאיראן מתכוונת להמשיך בתכנית הגרעין שלה. לא נאפשר זאת, ננעץ את שורשנו עמוק יותר באדמת המולדת".

מספר הנופלים מאז קום המדינה עומד על 23,741 חללים. מיום הזיכרון הקודם נוספו 56 חללים למניין הנופלים ועוד 40 נכים שמתו כתוצאה מנכותם והוכרו בשנה האחרונה כחללי מערכות ישראל.

מוקדם יותר התקיים בחלקת המשטרה בהר הרצל טקס הזיכרון המשטרתי, לזכרם של 1,498 חללי משטרת ישראל שנפלו במהלך שירותם או בעקבותיו. מאז יום הזיכרון בשנה שעברה נוספו למצבת השכול של משטרת ישראל עוד 11 חללים.