ראש הממשלה:
הטרור הרצחני הפך למגפה עולמית

בהר הרצל התקיימת האזכרה הממלכתית ל-3,150 אזרחים שנרצחו בפעולות איבה מיום הקמת המדינה 13 מהם בשנה האחרונה.

ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ט

נתניהו בטקס נפגעי האיבה
נתניהו בטקס נפגעי האיבה
צילום: קובי גדעון / לע"מ

בבית העלמין בהר הרצל בירושלים נערכה בצהריים האזכרה הממלכתית לנפגעי פעולות האיבה.

מספר האזרחים שנהרגו בפעולות איבה מיום הכרזת המדינה, ה' באייר תש"ח, ועד היום עומד על 3,150 כולל האזרחים שנהרגו בסבב הלחימה האחרון בדרום.

מספר זה כולל גם 120 אזרחים זרים, שנהרגו בפיגועים בארץ, ו-100 ישראלים שנספו בחו"ל. בשנה החולפת, מיום העצמאות שעבר ועד היום נרצחו 13 אזרחים.

פיגועי האיבה הותירו 3,196 יתומים בהם 119 יתומים משני ההורים, 819 אלמנים ואלמנות ו-897 הורים שכולים.

הטרור הרצחני הפך למגפה עולמית

ראש הממשלה הזכיר בתחילת הטקס את הנרצחים מסבב הלחימה האחרון. "לב כולנו נמלא השבוע ביגון עמוק, כשארבעה שמות חדשים נוספו לרשימה הארוכה של נפגעי פעולות האיבה. במתקפת הטילים מעזה נגדעו חייהם של משה אגדי, פנחס-מנחם פשוזמן, זאד אל-חמאמדה ומשה פדר זיכרונם לברכה".

"מעומק ליבנו אנו שולחים את תנחומינו למשפחותיהם. איריס עדן, בת זוגו של משה פדר, מייצגת את המשמעות הכאובה של היום הזה במלואה – זיכרון לחללי ישראל, וזיכרון לקורבנות הטרור. לפני 22 שנה באסון המסוקים נפל בעלה, רס"ן ישיש עדן ז"ל. כעת היא ידעה טרגדיה נוספת, מטלטלת ומכאיבה, וכולנו משתתפים בצערה הכבד", הוסיף נתניהו.

הוא גם אמר כי "צה"ל פעל בתקיפות נגד גורמי הטרור בעזה. אמרתי, ואני חוזר ואומר: המערכה לא הסתיימה. אנו מחשבים את צעדינו בשיקול דעת ובמחויבות תקיפה, עקבית ומאוד שיטתית, כדי להבטיח את ביטחון ישראל".

ראש הממשלה הזכיר את כל נפגעי הטרור שנרצחו בשנה הארחונה. "משפחות יקרות, השנה גזלו מאיתנו רוצחים חסרי לב ומצפון, עוד דמויות מופלאות: זיו חג'בי וקים לבנגרונד, יותם עובדיה וארי פולד, אורי אנסבכר ואחיעד אטינגר, וגם תינוק שהוצא מבטן אמו ושרד שלוש יממות – עמיעד-ישראל".

"אני יודע שתחושת החסר והגעגוע אליהם חורצים חריצים עמוקים בנשמתכם. אני יודע שהכאב נורא. על פי רוב יוצא לי לראות את התמונות של יקיריכם בצילומים המשפחתיים שצולמו לפני האסון. בשמחות, בטיולים רואים אותם מחייכים, רואים אותם מאושרים, רואים אנשים ונשים, נערים ונערות, לפעמים גם ילדים, אוהבי אדם – עם טוהר רוחני, עם נכונות להתנדב ועם רצון להפיץ אור במעגלים רחבים. איזו תהום מוסרית פעורה בינינו לבין המרצחים הנקלים, חדורי ההסתה. אנחנו רוצים רק לבנות – הם רוצים רק להרוס. הם רוצים להרוס בתאוות רצח כל כך גדולה, שהם מוכנים להרוס את הפרנסה או את הדו קיום שנותן פרנסה לבני עמם, כפי שקרה בפיגוע הנפשע באזור התעשייה 'ברקן'", דברי ראש הממשלה.

הוא הוסיף, "זה לא רק הרצח, זה גם מה שקורה אחרי הרצח. אצלנו מתאבלים – אצלם הופכים מחבלים לגיבורים. קוראים על שמם רחובות וכיכרות. אני חוזר ואומר: השיטה מלמדת על המטרה. השיטה, שיטת הרצח של אנשי הטרור, מלמדת על מטרתם האמיתית. לו רק היה הדבר ניתן בידם, הם היו משמידים את כולנו. מי שרוצח ללא הבחנה ובכוונה תחילה אזרחים חפים מפשע, ילדים, תינוקות, אינו נלחם למען זכויות אדם, או למען חופש וחירות - הוא שואף להשמדה ולעריצות. ואתם יודעים את זה היטב, משום שכשהטרוריסטים הללו סוף סוף מגיעים לשלטון, האם יש שם חופש או זכויות אדם? פעם אחר פעם הם יוצרים משטרי עריצות אפלים שמדכאים את בני עמם, באותה אכזריות כמו באיראן או במדינת דאעש או בעזה, כמו במקומות אחרים".

"כשם שהטרוריסטים רוצים להשליט את שלטון הפחד שלהם כלפי פנים, כך הם רוצים להטיל את חיתתם כלפי חוץ, כלפי החברות החופשיות וכלפי דתות אחרות. על כן, הטרור הרצחני שלא נתקל בהתנגדות אחידה של הקהילה הבינלאומית הפך למגיפה עולמית. הוא מכה בסרילנקה, ניו זילנד, בצרפת, בפיטסבורג ובסן דייגו. הגיע הזמן כבר מזמן שהעולם התרבותי יפעל בחזית אחת נגד הקנאות הברברית הזאת. אנו בישראל מבינים זאת היטב, אנחנו נלחמים בטרור כבר 100 שנה, הוא לא שבר את רוחנו, הוא לא מנע את עצמאותנו ואת בניין מדינתנו. נמשיך לחזק את ישראל, נמשיך לבנות וליישב את ארצנו", אמר נתניהו.

הוא אמר למשפחות, "רעייתי ואני תמיד נפעמים מהרוח המיוחדת שמפעמת בכם, קרובי הנופלים. כשאנו פוגשים אתכם, משוחחים עמכם, גם ברגעי הכאב הגדולים ביותר אתם אומרים לנו: 'הם לא ינצחו אותנו. כוח החיים והרצון שלנו – חזקים מתאוות הדמים שלהם'. אנחנו יושבים יחד, סביבנו מעגלים-מעגלים של בני המשפחה, של קרובים, של סתם אזרחים, הרבה אזרחים, שבאים לחזק ולעודד. ערבות הדדית במיטבה. זאת העוצמה של העם שלנו, שגבר לאורך תולדותיו על אינספור שונאים וצוררים. בדמייך חיי".