"יהודי התפוצות מתאחדים בכאב עם ישראל"

קרבנות הפיגועים האנטישמיים בבתי הכנסת בארה"ב עמדו במרכזו של טקס יום הזיכרון שערכה הסוכנות היהודית.

ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ט

מארני פיינברג מדליקה את משואת הזיכרון עם יצחק הרצוג
מארני פיינברג מדליקה את משואת הזיכרון עם יצחק הרצוג
צילום: נעם שרון

12 יהודים שנרצחו באירועים האנטישמיים שהתרחשו בארה"ב בשנה עמדו במרכז טקס יום הזיכרון שערכה הבוקר (רביעי) הסוכנות היהודית.

מדובר בנרצחים בבית הכנסת 'עץ חיים' בפיטסבורג ובבית הכנסת של חב"ד בעיר פאווי בסן דייגו.

מפיטסבורג הגיעו לטקס נשיא הפדרצייה המקומית, ג׳ף פינקלשטיין, ונציגת משפחות הקורבנות, מארני פיינברג, שנענו להזמנתו של יו״ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. חמותה של מארני, ג׳ויס פיינברג, נרצחה בפיגוע בבית הכנסת ׳עץ החיים׳.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, שהדליק את משואת הזיכרון ביחד עם כלתה של ג'ויס פיינברג ז"ל, אמר, "ביום זה יהודי התפוצות מתאחדים בכאב הכבד עם כל תושבי מדינת ישראל. וגם אנו כאן בישראל מתאחדים עם הכאב של משפחות יהודיות בתפוצות, אלה שאיבדו יקירים בפעולות טרור ואלה אשר ילדיהם בחרו ללבוש את מדי הזית ונפלו על משמרתם במערכות ישראל".

"ציונות ושותפות גורל מקודשות בדם. חיילים בודדים, מתנדבים יהודים מכל קצוות העולם ועולים חדשים שמסרו את נפשם ולחמו כתף לצד כתף עוד מראשית עצמאות ישראל. הלב הפועם בכל אחת ואחד מאתנו, בין אם אזרח המדינה ובין אם יהודי הנמצא במזרח שליבו בסוף מערב ולהיפך", הוסיף הרצוג.

נשיא פדרציית פיטסבורג, ג׳ף פינקלשטיין, אמר כי ״לאנטישמים לא אכפת מההבדלים בינינו והם לא מבחינים בין תיוגים כמו חב"דניק או קונסרבטיבי או רקונסטרוקציוני. בעיניהם כולנו יהודים . עבורנו, העבודה שאנחנו עושים עם הסוכנות היהודית והפדרציות היהודיות בצפון אמריקה חייבת להתמקד בבניית אחדות יהודית, כי יחדיו נוכל להביס את הרשע. עם ישראל חי".

על פי נתוני הסוכנות היהודית, מאז קום המדינה נרצחו כ-200 יהודים באירועים אנטישמיים ובפיגועי טרור בכל רחבי העולם. שמותיהם של הקורבנות היו חקוקים על קיר הנצחה שהוצב במרכזו של הטקס.